Jak nauczyć rysować dziecko trzech lat ? Nauka malowania dla maluchów

jak nauczyć rysować dziecko trzech lat

Nie warto lekceważyć znaczenia rysowania i innej działalności plastycznej dla rozwoju dziecka. Takie kreatywne zajęcia sprzyjają rozwojowi wytrwałości i koncentracji u dziecka, usprawniają pracę mózgu i wyobraźnię. W tym artykule powiemy ci, jak nauczyć rysować dziecko trzech lat i co robić, jeśli ono nie chce się tym zajmować.

Uczymy rysować dziecko do trzech lat – ogólne etapy

Niezależnie od tego, jakie umiejętności posiada dziecko do 3 lat, nauczanie jego rysunku powinno być prowadzone według określonego schematu. Jeśli twój maluch już do pewnego stopnia posiada niektóre umiejętności, po prostu przejdź do następnego kroku. Główne etapy nauczania dziecka malowania powinny być następujące:

  1. Najpierw naucz dziecko odtwarzać różne najprostsze linie, korzystając z farb do malowania palcami.
  2. Następnie należy wyjaśnić dziecku, jak prawidłowo trzymać ołówek w ręku.
  3. Na następnym etapie należy nauczyć dziecko rysować podstawowe figury geometryczne – linie, spirale, koła, trójkąty, kwadraty i prostokąty.
  4. Dalej można przejść do malowania figur ludzi i zwierząt.
  5. Po tym dziecku należy pokazać, jak trzymać w ręku pędzel i nauczyć je malować proste obiekty farbami.
  6. Dalej krok po kroku, stopniowo należy pokazać dziecku, jak prawidłowo przedstawiać bardziej skomplikowane obiekty.

Technika "Malujemy z dziećmi” do trzech lat

Istnieje kilka różnych technik, które można wykorzystać do malowania z trzyletnim dzieckiem, na przykład:

  1. Najprostsza i najbardziej popularna technika nazywa się "Wolna twórczość". Daj dziecku do ręki pędzelek i pozwól robić to, co chce. Najpierw maluszek będzie po prostu maczać go w wodzie i akwareli i obserwować, co się dzieje z farbami na papierze.
  2. Technika "Magiczna gąbka – malujemy z dzieckiem" podoba się dzieciom, które ukończyły 3 lata. Weź zwykłą gąbkę i podziel ją na kilka kawałków o różnych kształtach. Zanurz jeden kawałek w farbie, lekko wyciśnij i przyłóż do kartki papieru. W przyszłości takie elementy można domalować do pełnych rysunków.

Co robić, jeśli dziecko nie chce rysować?

Dzieci, które nie lubią lub nie chcą rysować, jest mało. W niektórych przypadkach w tym są winni sami rodzice lub inne dzieci, które wcześniej śmiały się z nieudolnych rysunków malucha. W każdym przypadku niezależnie od przyczyny, nie warto proponować dziecku kredek i farb i zmuszać go do malowania nimi.

Spróbuj po prostu usiąść z synem lub córką i wykolorować piękne obrazki, które mogą zainteresować malucha. Poza tym może warto trochę poczekać i pragnienie malowania pojawi się samo z siebie.

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego dziecko nie rozmawia w wieku 3 lat?
Niektóre dzieci zaczynają mówić bez przerwy już do 2 lat, inni i w 3 nie chcą rozmawiać, a są i tacy, którzy całkiem nie pośpieszają opanowywać mowę. Czytamy o tym w nowym temacie.
Dlaczego dwulatek nie mówi? Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy
Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, które może trochę wyprzedzać, czy odstawać od średnio statystycznych. I jeśli dziecko nie mówi do 2 lat, to całkiem nie oznacza, że u niego powstały problemy ze zdrowiem.
Metodyka rozwoju mowy dzieci przedszkolnego wieku
Rozległy słownikowy zapas i umiejętność poprawnie mówić, propozycje stanowią podstawę pięknej potocznej mowy człowieka. Żeby wykształcić dziecko-przedszkolaka mówić składnie, istnieją pewne metodyki rozwoju mowy.
 Jak nauczyć jednoroczne dziecko korzystać z nocnika?
Nocnik – aktualny temat dla większości młodych mamuś. Przyuczenie do niego dziecka – długi proces i ważne poprawnie wybrać moment w nauczaniu tej umiejętności. Kiedy i jak przyuczać dziecko do nocnika? O tym dalej w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty