Jak nauczyć się powstrzymywać emocje?

jak nauczyć się powstrzymywać emocje

Zbytnia emocjonalność jest charakterystyczna dla nastolatków i dzieci. Natomiast jeśli dorosły człowiek jest zbytnio emocjonalny, to wygląda śmiesznie i przeszkadza poradzić sobie ze sprawami w pracy. Pytanie, jak nauczyć się powstrzymywać emocje, dosyć często jest dosyć aktualne dla ludzi, którym zbytnia wrażliwość przeszkadza w życiu zawodowym i osobistym.

Jak nauczyć się powstrzymywać negatywne emocje?

Przyczyną negatywnych emocji jest złość, irytacja, obrazy, strach, trwoga, nie można nie doceniać mocy i oddziaływania owych negatywnych emocji. Ich niebezpieczeństwo tkwi w narastaniu i akumulacji, co może doprowadzić do fatalnych następstw. Od zwykłej irytacji do stanu afektu jest kilka kroków.

Odpowiadając na pytanie, jak powstrzymywać emocje, nie warto mylić zarządzanie i kontrolę z przygnębianiem własnych uczuć. Owe podejście grozi niebezpiecznymi, a nawet fatalnymi następstwami w postaci depresji, chorób psychosomatycznych. Szczególną cechą przygnębiania uczuć jest próba zapomnieć, a to oznacza skupienie uczuć negatywnych wewnątrz siebie. Kontrola własnego stanu emocjonalnego polega na tym, aby nie dać możliwości opanować się uczuciom negatywnym, albo we właściwym czasie odnaleźć rozwiązanie pozytywne.

Dla większości ludzi produkowanie i akumulowanie emocji negatywnych – to po prostu przyzwyczajenie. Jednak maniera gwałtownie wyrażać swoje uczucia i ostro reagować na nieprzyjemne sytuacje zaczyna negatywnie wpływać na pracę, życie osobiste.

W psychologii istnieje wiele metod, jak nauczyć się powstrzymywać emocje. Algorytm zarządzania własnymi uczuciami składa się z kilku aspektów:

  1. Uświadomienie tego, że emocja zawiera w sobie olbrzymią energię. U niektórych pod wpływem gniewu lub złości zapiera dech, ręce stają się ciężkie, etc. Powstaje potrzeba wyładować swoje uczucia.
  2. Zmiana kierunku procesów fizjologicznych w organizmie. Jeśli chcesz krzyczeć, wszystko niszczyć, płakać, musisz zająć się jakąś sprawą fizyczną. Jednym pomaga generalne sprzątanie mieszkania, innym pompki. W każdym bądź wypadku ćwiczenia fizyczne dają możliwość zapomnieć o problemach.
  3. Zarządzanie dialogiem wewnętrznym. To nabyta zdolność przerzucać swoją uwagę z sytuacji negatywnej na pozytywną. W technice neurolingwistycznego programowania istnieje jeden trick – zapamiętywanie komfortowego i szczęśliwego stanu z fiksowaniem w pamięci określonego działania. Jeśli jesteś szczęśliwa i masz wspaniały humor, dotknij prawe ucho. Powtarzaj to za każdym razem, gdy masz dobry humor. Na poziomie podświadomym powstanie reakcja dotykania ucha i za każdym razem w czasie tego działania twój mózg będzie się nastawiać na znajomy stan. Owy trick można praktykować z określonym wyrazem.
  4. Rozładowanie emocjonalne. Tutaj chodzi o korzystne i ciekawe zajęcia, które dają możliwość abstrahować się od sytuacji negatywnych. Chodzi o treningi sportowe, medytację, jogę, czytanie, spacery.
Ważne szczegóły

Aby opanować owe ćwiczenia będziesz potrzebowała czasu i praktyki. Jeśli powstaje pytanie, jak powstrzymywać emocje w pracy, to tutaj aktualne są podobne zasady. Gdy odczuwasz, że opanowuje ciebie gniew lub irytacja, wyjdź z pomieszczenia, umyj twarz zimną wodą, zrób kilka jak nauczyć się powstrzymywać emocje psychologiagłębokich wdechów, zatrzymaj oddech. Owe działania dadzą możliwość fizjologicznie skupić uwagę swego ciała na innych reakcjach.

Awantury i kłótnie nie są najlepszymi pomocnikami w życiu osobistym. Zastanawiając się nad tym jak powstrzymywać emocje w stosunkach, warto podkreślić znaczenie dialogu. Dowolny konflikt i nieporozumienia w rodzinie można rozwiązać za pomocą spokojnej rozmowy. Zaproponuj swojej połówce spokojnie porozmawiać i wyjaśnić, jakie macie pretensje jeden do drugiego. To da możliwość znaleźć rozwiązanie kompromisowe. Postaraj się spojrzeć na siebie oczami obcego obserwatora, oceń zewnętrzny przejaw twoich uczuć. Taka metoda może być cudowną motywacją ku pracy nad sobą.

 
Powiązane artykuły:
Jaki może być charakter?
Charakter człowieka składa się z ogromnej ilości psychicznych właściwości, toż wszyscy ludzie tak mocno różnią się jeden od drugiego. Co kryje się pod pojęciem charakteru i które cechy do niego wchodzą? Tego można się dowiedzieć z naszego artykułu.
Poznaj skuteczne metody na rozwijanie pamięci fotograficznej
Fotograficzna pamięć nie jest taką już unikalną zdolnością. Po prostu komuś ona daje się z urodzenia, a inni ludzie rozwijają ją za pomocą specjalnych mnemonicznych ćwiczeń. Dokładniej o tym w naszym artykule.
Mądre porady, czyli czerp zadowolenie z życia – jak poprawnie żyć?
Wiele osób stawiają pytanie, jak żyć, żeby potem nie użalać się za przeżytym w najbliższych dniach. W artykule jest doprowadzone kilka porad, dotrzymując się których nauczycie się żyć poprawnie, w harmonii ze sobą i światem.
Jak rozwinąć mózg na 100%?
Człowiek wykorzystuje możliwości swojego mózgu tylko na 10%, a można rozwinąć go na 100. Co do tego jest potrzebne? Dowiedzieć się o tym można prosto teraz z naszego artykułu, poświęconemu temu tematowi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty