Jak obchodzą Boże Narodzenie w Niemczech?

jak obchodzą Boże Narodzenie w Niemczech

Boże Narodzenie jest jednym z najbardziej ulubionych świąt większości ludzi w różnych zakątkach świata. Jego obchodzą z niektórymi szczególnościami w każdym państwie, jednak wszędzie obowiązkowo jest obecna tajemniczość i odrobina magii, w którą wierzą i dzieci, i dorośli. Takie państwo europejskie jakim są Niemce, nie są wyjątkiem i mieszkańcy uważają, że Boże Narodzenie jest najważniejszym świętem w roku. Historia obchodzenia Bożego Narodzenia w Niemczech ma bardzo dawne korzenie. Owe święto jest poświęcone urodzeniu Pana Jezusa. Ponieważ żaden historyk nie może dokładnie określić daty owego wydarzenia, również nie ma możliwości dokładnie określić datę początku masowego obchodzenia owego święta.

W Niemczech istnieją różnorodne i ciekawe tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia. Podstawowa – długie rytuały i proces przygotowania do świąt.

Kiedy jest obchodzone Boże Narodzenie w Niemczech?

Faktycznie Boże Narodzenie w Niemczech zaczyna się obchodzić wieczorem 24 grudnia, gdy cała rodzina siada przy stole. Święto natomiast jest obchodzone w dniu 25 grudnia, z obowiązkową kontynuacją w dniu następnym. Jednak przygotowanie do świąt rozpoczyna się miesiąc przed tym. Obowiązkową tradycja obchodzenia Bożego Narodzenia jest przestrzeganie Adwentu, który rozpoczyna się w końcu listopada. To jest tak zwany post przed Bożym Narodzeniem i okres przygotowania się na przyjście Pana Jezusa. W tym okresie mieszkańcy Niemiec oczekują na radosne wydarzenia, rozmyślają na temat podstawowych przykazań Bożych. Właśnie podczas Adwentu w każdej rodzinie niemieckiej pojawiają się główne symbole tego święta.

Główne symbole Bożego Narodzenia w Niemczech

Wianek wigilijny

Jeden z najgłówniejszych symboli Bożego Narodzenia w Niemczech. Pojawia się w domu wraz z początkiem Adwentu, składa się z gałązek jodły i 4 świec. Co niedzielę, przed nadejściem święta, jest zapalana kolejna świeca.

Ozdobna choinka

Choinkę wybiera i dekoruje cała rodzina. W Niemczech tradycyjnie bardzo bogato się dekoruje choinki, dlatego w domach i na ulicach na choinkach jest dużo ładnych girland i różnokolorowych bombek. Jeśli chodzi o udekorowanie drzewka noworocznego, to przeważają czerwony i zielony kolor, które są symbolem nadziei i krwi Pana Jezusa.

Liczne jarmarki

Dla Niemczech charakterystyczne są duże bożonarodzeniowe festiwale i jarmarki, które organizowane są we wszystkich zakątkach państwa. Na nich sprzedawane są ozdoby dla domu, słodycze, tradycyjne trunki. Zazwyczaj na jarmarkach kupują prezenty dla bliskich, przyjaciół, ponieważ dla Niemców jest charakterystyczne to, że hojnie obdarowują bliskich z okazji Bożego Narodzenia.

Gwiazda Betlejemska

Owy symbol Bożego Narodzenia w Niemczech występuje w postaci rośliny domowej wilczomlecz, który bardzo ładnie kwitnie, zazwyczaj w grudniu. Kwiaty bardzo są podobne do gwiazdy, stąd pochodzi nazwa symbolu.

Na Wigilię, czyli w przeddzień Bożego Narodzenia, rodziny niemieckie zazwyczaj po mszy św. siadają przy świątecznym stole. Potrawy bożonarodzeniowe wyróżniają się wspaniałymi jakościami smakowymi i różnorodnością. Nieodłącznym atrybutem święta jest specjalny keks bożonarodzeniowy – stollen. Składa się z ciasta drożdżowego, rodzynek, bakalii i orzechów. Również obowiązkowo na stole powinny znajdować się dania mięsne, z ryby, czerwone wino.

Niezapomniane wrażenia i przyjemne prezenty na długo pozostawiają Boże Narodzenie w pamięci wszystkich mieszkańców Niemczech i gości tego wspaniałego państwa.

 
Powiązane artykuły:
Gdzie pojechać na Boże Narodzenie?
Boże Narodzenie – doskonały powód po to, żeby wszystkim razem powędrować do podróży. Jeśli pojedziecie do Europy, to podróż lepiej wiązać w czasie do Bożego Narodzenia katolickiego, a jeśli chcecie odznaczyć prawosławne święto, wyruszajcie do Karpat.
Jak obchodzą Boże Narodzenie we Francji?
Boże Narodzenie – pierwsze za ważnością kościelne święto całego świata, jednak z czasem wiele tradycji zmieniło się i dziś w każdym kraju istnieją swoje narodowe właściwości. W artykule opowiemy o tym, jak obchodzą Boże Narodzenie we Francji.
Jak Anglicy obchodzą Boże Narodzenie?
To święto jest uważane za jedno z najbardziej głównych w Wielkiej Brytanii, o czym świadczy rzetelne przygotowanie i sumiasty festyn. W artykule opowiemy jak Anglicy obchodzą Boże Narodzenie.
Jak obchodzą Boże Narodzenie na Białorusi?
Boże Narodzenie na Białorusi ma szereg właściwości, ponieważ znaczna część ludności tego kraju to katolicy. O tym jak obchodzą Boże Narodzenie na Białorusi opowiemy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty