Jak obchodzą Boże Narodzenie we Francji?

jak obchodzą Boże Narodzenie we Francji

Francuzi bardzo się lubią bawić i odpoczywać. Jednak najgłówniejsze święto – bez wątpienia Boże Narodzenie. Obchodzą go w dniu 25 grudnia. Jednak przygotowanie do obchodzenia Bożego Narodzenia we Francji rozpoczyna się w dniu 6 grudnia, w dniu Świętego Mikołaja. Ulice dużych miast i małych miasteczek zdobione są różnorodnymi lampkami i świecącymi się figurkami. Główny kłopot Francuzów w przeddzień świąt – kupić prezenty dla bliskich i przyjaciół.

Nieco z historii Bożego Narodzenia we Francji

Przodkowie Francuzów, Galowie, w grudniu obchodzili Saturnalii – początek nowego roku. Owe święto było ciasno związane z rocznym cyklem ciał niebieskich i przesileniem zimowym, które trwał 12 dni i kończył się w dniu 24 grudnia. Następnie święto pogańskie zastąpiono Bożym Narodzeniem.

Bożonarodzeniowe tradycje Francuzów

Główny symbol Bożego Narodzenia we Francji – to choinka. Między innymi, mało kto z nas wie, że tradycja dekorowania choinki szklanymi bombkami ma francuskie korzenie. Niegdyś drzewka sylwestrowe dekorowano jabłkami. Jednak podczas nieurodzaju jabłek zastąpiono je szklanymi. Wszystkie dzieciaki uwielbiają słodycze i różne smakołyki. Maleńcy Francuzi dostają je w dużej ilości właśnie na Boże Narodzenie. Aby nie pozostać bez prezentów, w nocy przed Bożym Narodzeniem stawiają pod choinkę swoje buciczki. Zgodnie z przypowieścią właśnie do nich wkłada słodkie prezenty dobry Pierre Noel, który trafia do domu za pośrednictwem komina.

Obowiązkowym atrybutem owego święta jest uczestnictwo w bożonarodzeniowej liturgii – mszy św. Ładnie ubrani Francuzi idą do kościoła wraz z całymi rodzinami, a po mszy św. udają się na świąteczną kolację.

Świąteczna kolacja

Tradycje kulinarne obchodzenia Bożego Narodzenia we Francji są bardzo różnorodne. Francuzi bardzo poważnie traktują proces przygotowania do kolacji bożonarodzeniowej – Le reveillon. Z okazji święta obowiązkowo mają pieczony drób, sałatki, pasztet, placek albo tort w postaci kłody. Jest głównym atrybutem Le reveillon. Tradycja jego przygotowania pojawiła się jeszcze w czasach pogańskich i jest związana z płodnością.

 
Powiązane artykuły:
Jak obchodzą Boże Narodzenie w Niemczech?
Boże Narodzenie – ulubione i światłe kościelne święto całego świata, jednak w każdym kraju są swoje narodowe właściwości i tradycje festynu. Jak obchodzą Boże Narodzenie w Niemczech? O tym opowie artykuł.
Gdzie pojechać na Boże Narodzenie?
Boże Narodzenie – doskonały powód po to, żeby wszystkim razem powędrować do podróży. Jeśli pojedziecie do Europy, to podróż lepiej wiązać w czasie do Bożego Narodzenia katolickiego, a jeśli chcecie odznaczyć prawosławne święto, wyruszajcie do Karpat.
Jak Anglicy obchodzą Boże Narodzenie?
To święto jest uważane za jedno z najbardziej głównych w Wielkiej Brytanii, o czym świadczy rzetelne przygotowanie i sumiasty festyn. W artykule opowiemy jak Anglicy obchodzą Boże Narodzenie.
Jak obchodzą Boże Narodzenie na Białorusi?
Boże Narodzenie na Białorusi ma szereg właściwości, ponieważ znaczna część ludności tego kraju to katolicy. O tym jak obchodzą Boże Narodzenie na Białorusi opowiemy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty