Jak odbywa się szczepienie embrionów przy IVF?
Jednym z głównych etapów zapłodnienia pozaustrojowego jest bezpośrednie przenoszenie embrionów do jamy macicy. Przecież od słuszności i pomyślności tego zabiegu zależy późniejszy rozwój ciąży. Rozpatrzmy taką manipulację dokładniej i spróbujemy zrozumieć - jak odbywa się szczepienie embrionów przy IVF?
Jak odbywa się przenoszenie przy zapłodnieniu pozaustrojowemu?
Dzień i datę przeprowadzenia zabiegu ustala lekarz. W większości wypadków odbywa się to przez 2–5 dni od momentu punkcji. Wyhodowane embriony mogą dociągnąć się w stadium blastomerów lub blastocystów.
Sam zabieg odbywa się praktycznie bezboleśnie dla kobiety. Tak, potencjalna mama siada do krzesła ginekologicznego. W pustkę pochwy lekarz wprowadza lustro. Po tym otrzymawszy dostęp do szyjki macicy i do kanału szyjki macicy, do ostatniego wprowadzają specjalny elastyczny cewnik. Po nim i spełnia się transportowanie embrionów do jamy macicy. Właśnie tak odbywa się taka manipulacja jak szczepienie embrionów przy IVF.
Przy przeprowadzeniu podobnego zabiegu kobieta musi w całości rozluźnić się. Po zakończeniu manipulacji jeszcze pewny czas lekarze rekomendują znajdować się w pozycji poziomej. Z reguły tylko przez 1–2 godziny kobieta porzuca zakład medyczny i naprawia się do domu.
Fakt, na jaki dzień odbywa się szczepienie embrionów przy IVF, zależy w pierwszej kolejności od rodzaju wybranego protokołu. Najczęściej przenoszą pięciodniowych embrionów, tzn. w stadium blastocysty. W takim stanie on już w całości jest przygotowany do implantacji do endometrium macicy. Przypomnijmy, że przy naturalnej ciąży ten proces odznacza się na 7–10 dzień od momentu zapłodnienia.
Co odbywa się po lądowaniu embrionów przy przeprowadzeniu IVF?
Z reguły ten etap jest końcowy. Przy nieobecności komplikacji, konieczności pomieszczenia przyszłej mamy do szpitala nie ma. Jednak wiele prywatnych medycznych centrów obserwują kobietę, aż do okresu implantacji.
W większości wypadków po tym jak robią szczepienie embrionów przy IVF, lekarze dają rekomendacje po późniejszych działaniach kobiety. Tak w pierwszej kolejności one dotyczą wskazań względem przeprowadzenia podtrzymującej terapii hormonalnej. W indywidualistycznym trybie przyszłej mamie przeznaczają się hormony. Z reguły kurs ich przyjęcia składa 2 tygodnie.
Po tym czasie kobieta przychodzi do zakładu medycznego dla wyznaczenia pomyślności zabiegu IVF. Z tym celem przeprowadza się pobranie krwi na badanie poziomu hCG.