Jak odebrać poród, czyli co należy wiedzieć o porodzie?

jak odebrać poród

Wszystkie przypadki urodzenia dzieci poza zakładem opieki zdrowotnej są sytuacją wyjątkową. Gwałtownie postępujący poród zaczyna się nagle i przebiega szybko. Dlatego niekiedy czasu na hospitalizację ciężarnej prawie nie zostaje.

Zaczął się poród, co począć?

Wielu małżonków w obliczu takiej sytuacji po prostu nie wie jak odebrać poród i jak zrobić to poprawnie:

  1. Na początek spróbuj uspokoić partnerkę. Natychmiast wezwij pogotowie! Dopóki trwają skurcze mąż może pomasować żonie plecy, okolicę lędźwi, biodra, szczególnie ich wewnętrzną część.
  2. Potem do istniejących skurczy dołączą silne wypychające ruchy przepony, czyli parcie – skurcze mięśni miednicy. One są odczuwane bardzo podobnie do tych, które odbywają się podczas wypróżniania. Wtedy należy położyć pacjentkę na płaskiej powierzchni. Nogi przy tym powinny być ugięte w kolanach i rozchylone do zewnątrz. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe oddychanie. W czasie skurczy trzeba zwiększać ilość oddechów i ich głębokość.
  3. Przed tym, odbierając poród w domu, należy starannie umyć ręce z pomocą środku antyseptycznego. Do tego może przydać się mydło, po którym jeszcze należy zdezynfekować ręce alkoholem, w skrajnym przypadku wódką.
  4. Następnie należy przeprowadzić dezynfekcję zewnętrznych narządów płciowych. Do tego celu używa się słaby roztwór manganu. Potem można obmyć nogi, począwszy od fałdy pośladkowej do górnej części ud roztworem wodnym jodu.
  5. Należy starannie obserwować ten moment kiedy odbywa się napięcie krocza. To właśnie wtedy pojawia się główka w kanale rodnym.

  6. Przy pojawieniu główki od razu podtrzymaj ją lewą ręką, a prawą pomóż przejść ramionom. Przy tym na początku wychodzi to ramię, które znajduje się na górze. Bardzo ważne jest, aby nie wyprzedzać wydarzenia i nie ciągnąć dziecko na zewnątrz.
  7. Pozostałe części tułowia rodzą się bez problemu. Zazwyczaj w momencie odcięcia pępowiny przyjeżdża karetka, której pracownicy ścisnąwszy pępowinę, obcinają ją.

Więc każdy przyszły tata powinien nie tylko wiedzieć jak odebrać gwałtownie postępujący poród, ale i być gotowym, aby zrobić to samodzielnie.

 
Powiązane artykuły:
Częstotliwość skurczy przy porodzie
Początek przedporodowych skurczy oznacza początek porodowej działalności i należy być gotową do głównego wydarzenia. Jak się zaczynają i ile trwają,a także z jaką częstotliwością ?O tym opowiemy w naszym artykule.
Skurcze co 10 minut – jak się ma zachowywać kobieta?
Zaczęły się skurcze, to znaczy jeszcze trochę i z mężem zostaniecie najszczęśliwszymi osobami na świecie! Gdzie lepiej przenosić skurcze - pobyć w domu czy jechać do szpitala położniczego? Co robić kiedy skurcze stały się częstsze i powstają już co 10 minut?
Skurcze przed porodami - kiedy jechać do szpitala położniczego?
Skurcze - ich początek, nurt, trwałość - częste pytania, które niepokoją ciężarną. Przecież one są składową procesu dużej części porodów i właśnie dlatego kobiety nadmiernie się nimi martwią. W szczególności, ciężarnej należy zrozumieć, kiedy nadszedł czas jechać do szpitala położniczego.
Główne zwiastuny porodu - jak się rozpoczynają skurcze u  wieloródek?
Drugi i późniejsze porody mają zazwyczaj swoje właściwości. Dziś opowiemy o tym, jak rozpoczynają skurcze u wieloródek.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty