Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?

jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej

Wirusy i bakterie są podstawowymi przyczynami ostrej infekcji wirusowej i ostrych chorób bakteryjnych. Jednak mają różną budowę i mechanizm rozwoju w organizmie ludzkim, z tego więc powodu podejście do leczenia patologii zapalnych powinno odpowiadać patogenowi. Aby poprawnie określić terapię należy wiedzieć, jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej, zwracać uwagę na ich specyficzne objawy.

Czym się różni infekcja wirusowa od bakteryjnej?

Skomplikowane cząsteczki organiczne niemające struktury komórkowej zbudowane z białek i kwasów nukleinowych – to wirusy. Do rozwoju i rozpowszechnienia potrzebują nosicieli.

Bakteria – to pełnowartościowa żywa komórka, która może rozmnażać się samodzielnie. Aby funkcjonować potrzebuje jedynie sprzyjających warunków. Różnica między infekcją wirusową i bakteryjną tkwi w tym, co jest patogenem. Jednak dostrzec różnicę między nimi jest dosyć trudno, zwłaszcza jeśli patologia dotyczy dróg oddechowych – objawy obu typów chorób są bardzo podobne.

Jak określić, czy choroba nosi charakter wirusowy czy bakteryjny?

Różnice między charakterystycznymi objawami opisywanych chorób są na tyle nieistotne, że nawet lekarze nie mogą zdiagnozować ich tylko na podstawie objawów. Najlepszy sposobem, który daje możliwość odróżnić patologię wirusową od choroby infekcyjnej jest badanie krwi. Obliczenie ilości specyficznych komórek płynu bakteryjnego pomaga określić patogen.

Samodzielnie spróbować określić charakter patologii można na podstawie następujących objawów:

1. Okres inkubacyjny:

  • infekcja wirusowa – około 5 dni;
  • infekcja bakteryjna – do 12 dni.

2. Lokalizacja zapalenia:

  • infekcja wirusowa – choroba atakuje wszystkie układy i narządy, w tym też układ ruchu (bolą stawy, mięśnie, koście), skórę (wysypka);
  • infekcja bakteryjna – bóle i nieprzyjemne odczucia skupione są tylko w miejscu procesu zapalnego.

3. Temperatura ciała

czym się różni infekcja wirusowa od bakteryjnej
  • infekcja wirusowa – wysoka gorączka, powyżej 38 stopni;
  • infekcja bakteryjna – stan podgorączkowy, intensywna hipertermia jest spostrzegana tylko w wypadku ciężkiego zapalenia.

4. Czas trwania choroby

  • infekcja wirusowa – od 3 do 10 dni;
  • infekcja bakteryjna – więcej aniżeli 12 dni.

5. Ogólny stan

  • infekcja wirusowa – słabość, bóle głowy, senność;
  • infekcja bakteryjna – konkretnie zlokalizowany ból, ropowica, wydzieliny.
 
Powiązane artykuły:
Nie mija kaszel po przeziębieniu – czy to świadczy o poważnym problemie?
Wiele osób spotykają się z problemem, kiedy po zaziębieniu wszystkie symptomy odchodzą, a kaszel zostaje. Lecz w niektórych sytuacjach taki kaszel może mówić o komplikacjach.
Czy można wygrzewać ucho przy zapaleniu ucha?
Macie zapalenie ucha i chcecie go nagrzać? W naszym nowym artykule dokładnie i zrozumiale objaśnia się, w których wypadkach można grzać ucho, a w których sytuacjach lepiej zrezygnować z tej metody leczenia.
Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego?
Macie katar, a nie wiecie z jakiego powodu on powstał? Nie możecie zrozumieć - leczyć przeziębienie, czy alergię? W tym materiale objaśnia się różnice między katarem zwyczajnym i alergicznym.
Pierwsze objawy przeziębienia – jak je rozpoznać?
Odczuwacie dreszcz i łamanie w stawach, lecz nie jesteście pewne czy to przeziębienie? Pomożemy zorientować się w symptomach przeziębienia i podpowiemy, które są pierwsze oznaki choroby.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty