Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego?

jak odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego

Wielu ludzi skarży się na to, że długo nie mogą się pozbyć kataru, chociaż zażywają najlepsze krople do nosa. Prawdopodobnie to jest związane z tym, że niepoprawnie została określona przyczyna zatkanego nosa. Dlatego należy wiedzieć, w jaki sposób odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego i jakie są charakterystyczne objawy każdego z rodzajów tego nieprzyjemnego objawu.

Czym się różni alergiczny sezonowy katar od przeziębieniowego?

Poliozie towarzyszy katar alergiczny, który pojawia się w wyniku trafiania na błonę śluzową nosa alergenów. To mogą być środki kosmetyczne, środki myjące, dym papierosów, pyłek roślin.

Jeśli chodzi o wirusowe lub bakteryjne choroby, to przyczyną kataru są komórki bakteryjne lub wirusowe. One produkują substancje toksyczne, które podrażniają błonę śluzową nosa, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię otworów nosowych, w wyniku czego pojawia się zatkanie nosa.

Charakterystyczne różnice między katarem alergicznym i przeziębieniowym

Najlepiej udać się do otolaryngologa, który dokładnie określi jaki masz katar. Będzie mógł bezbłędnie określić przyczynę patologii:

Oto jak można samodzielnie odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego:

  1. Szybkość rozwoju objawów. Zwykły katar nasila się stopniowo, natomiast katar alergiczny pojawia się natychmiast.
  2. Częstotliwość i intensywność kichania. Jeśli masz katar przy przeziębieniu to kichasz silnie, ale rzadko. Natomiast jeśli chodzi o katar alergiczny to masz ataki kichania (10-20 razy).
  3. czym się różni alergiczny sezonowy katar od przeziębieniowego
  4. Swędzenie. Jeśli masz katar przy chorobach wirusowych lub bakteryjnych to nie towarzyszy mu swędzenie, natomiast przy katarze alergicznym zawsze swędzi nos (w środku).

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dodatkowe objawy:

  • cienie pod oczami;
  • zaburzenia węchu;
  • wydzieliny z oczu;
  • zaburzenia smaku.

Owe objawy świadczą o tym, że masz do czynienia z katarem alergicznym.

 
Powiązane artykuły:
Czy można wygrzewać ucho przy zapaleniu ucha?
Macie zapalenie ucha i chcecie go nagrzać? W naszym nowym artykule dokładnie i zrozumiale objaśnia się, w których wypadkach można grzać ucho, a w których sytuacjach lepiej zrezygnować z tej metody leczenia.
Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?
Zachorowaliście, lecz nie wiecie co przyjmować - antywirusowe albo antybakteryjne środki? Chcecie wyjaśnić, jak wyznaczyć infekcję? Wtedy czytajcie nasz świeży materiał.
Nie mija kaszel po przeziębieniu – czy to świadczy o poważnym problemie?
Wiele osób spotykają się z problemem, kiedy po zaziębieniu wszystkie symptomy odchodzą, a kaszel zostaje. Lecz w niektórych sytuacjach taki kaszel może mówić o komplikacjach.
Pierwsze objawy przeziębienia – jak je rozpoznać?
Odczuwacie dreszcz i łamanie w stawach, lecz nie jesteście pewne czy to przeziębienie? Pomożemy zorientować się w symptomach przeziębienia i podpowiemy, które są pierwsze oznaki choroby.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty