Jak odróżnić od siebie stłuczenie i złamanie?

jak odróżnić od siebie stłuczenie i złamanie

Po otrzymaniu obrażeń ciała lub znajdując się obok ofiary wypadku ważne jest, aby umieć udzielić pierwszej pomocy. Ale to jest trudne jeśli nie wiesz, jak odróżnić od siebie stłuczenie i złamanie. Dane uszkodzenia są bardzo rozpowszechnione i występują często, jednak od razu zauważyć różnicę między nimi jest niełatwo, ponieważ obojgu urazom towarzyszą podobne objawy.

Jak rozpoznać złamanie i stłuczenie?

Złamanie jest częściowym lub całkowitym naruszeniem całości kości.

Stłuczenie jest poważnym zranieniem tkanek miękkich, w ciężkim stanie może powodować uszkodzenie okostnej.

Jeśli doszło do złamania otwartego, postawić diagnozę łatwo, ponieważ w miejscu uszkodzenia widać szczątki kości. Trudności pojawiają się tylko przy zamkniętej formie tego urazu.

Niestety widoczną różnicę między przełomem a stłuczeniem trudno zauważyć. Przy obydwóch typach uszkodzenia występują obrzęk i opuchnięcie, zmiana koloru skóry i krwiaki.

Nie wiedząc z jakim urazem mamy do czynienia, złamaniem czy stłuczeniem ręki, dolnej kończyny lub innej części ciała, ważne jest, aby niezwłocznie wezwać Zespół Ratownictwa Medycznego lub udać się do szpitala (pogotowia) w celu diagnostyki za pomocą zdjęć rentgenowskich.

Jak zrozumieć objawy – złamanie i stłuczenie?

Objawy kliniczne opisanych uszkodzeń też dość podobne. Jedyną różnicą jest charakter przykrych doznań.

W przypadku naruszenia całości kości ból z czasem staje się coraz silniejszy i ból nasila się w pod wpływem wysiłku i ruchów.

Dla stłuczenia charakterystyczny jest mniej wyraźny ból, który stopniowo ustępuje, zwłaszcza po zaprzestaniu wysiłku w stanie spoczynku.

Istnieje również sposób, jak odróżnić od siebie stłuczenia i złamania nogi lub ręki, to jest metoda obciążenia osiowego lub naprężenia wzdłużnego. Jeśli oprzeć się lub stanąć na uszkodzoną kończynę, lekko uderzyć po pięcie, wystąpi ostry atak bólu, który jest charakterystyczny tylko dla złamań.

 
Powiązane artykuły:
Stłuczenie palca u nogi – co robić?
Wbijanie palca na nodze chociaż nie jest uważane za poważny uraz, jednak on przynosi masę nieprzyjemności. Poza tym uszkodzone miejsce stale boli, zwłaszcza wyraźnie w nocy, kiedy chce się spać, czy przy ruchu w ciągu dnia.
Spuchnięty palec – objawy i przyczyny urazu
Zza nacieku, bólu i niemożliwości ugiąć i rozgiąć chory nabrzmiały palec nawet bardzo proste ruchy stają się niedostępne. W artykule rozpatrują się przyczyny tego zjawiska, a także proste sposoby działania w sytuacji, która utworzyła się.
Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?
Sytuacja, kiedy niemożliwie zdjąć pierścionek z nabrzmiałego palca, chociaż raz w życiu powstawała u każdego człowieka. Sprawdzone czasem sposoby zdejmowania pierścionka z palca, jeśli on spuchnął, proponujemy w artykule.
Noga w gipsie – opis doświadczeń
Upadłszy można połamać kości dolnych kończyn. To skomplikowane naruszenie, które można wyleczyć tylko jeden metodą - nałożyć gips. Ile należy nosić gips na nodze i co robić, jeśli powstaje nabrzmiałość? O tym czytajcie w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty