Jak oduczyć dziecko od smoczka?

jak oduczyć dziecko od smoczka

Wcześniej lub później przed większością rodziców powstaje pytanie, jak oduczyć swego malucha od smoczka. Czasami zrobić to jest bardzo trudno, ponieważ dosyć często proces oduczania wywołuje u dzidziusia łzy, histerie i inne negatywne emocje, które wprowadzają mamusię i tatusia w stan odrętwienia.

Właśnie z tego powodu niektórzy rodzice wolą odczekać moment, gdy dzieciak samodzielnie zrezygnuje ze smoczka i wcale nie dążą do tego, aby zmusić go do zrezygnowania z tego urządzenia. W niniejszym artykule opowiemy o tym, czy warto tak robić i jak prawidłowo oduczyć dziecko od smoczka, jeśli już nie potrzebuje go.

W jaki sposób nie warto oduczać dzidziusia od smoczka?

Przede wszystkim należy wyodrębnić te szkodliwe porady i wskazówki, których dosyć często udzielają przedstawiciele starszego pokolenia. Oduczyć niemowlaka od smoczka nie uda się za pomocą następujących metod:

  1. Nie można smarować smoczka na buteleczce lub zwykłego smoczka gorzkimi substancjami takimi jak musztarda, chrzan, etc. Nawet nie wszyscy dorośli mogą normalnie reagować na owe substancje, a w naszym wypadku chodzi o maleńkie dziecko. Oprócz tego w niektórych wypadkach mogą one wywoływać skomplikowane reakcje alergiczne.
  2. Rozciąć smoczek zgodnie z metodą ”rumianek” też kategorycznie się nie zaleca. To jest bardzo niebezpieczne, ponieważ dorastający dzidziuś już ma kilka ostrych ząbków, więc może nimi przegryźć materiał i odgryźć jego kawałeczek. Jeśli dziecko będzie miało szczęście to kawałek gumy, lateksu po prostu trafi do żołądka, jednak może się zdarzyć tak, że on się przyczepi do błony śluzowej gardła, w wyniku czego dojdzie do skurczy i uduszenia się.
  3. Krzyki, awantury podczas oduczenia dziecka od smoczka należą do najbardziej niesprzyjających metod. Ponieważ u dzidziusia ukształtowało się trwałe przyzwyczajenie, on całkiem logicznie będzie wymagać ”uspokajacza” i nie zrozumie dlaczego mama się denerwuje. W takim wypadku negatywne emocje jedynie pogorszą sytuację.
  4. Oprócz tego, oduczać dziecko od smoczka za pomocą dowolnych metod nie można, jeśli on choruje albo wyrzynają się mu ząbki. W takich warunkach samopoczucie dzidziusia pogorszy się i on wyzdrowieje o wiele później.

Jak oduczyć dziecko od smoczka i butelki?

Aby na spokojnie oduczyć dziecko od smoczka, nie warto z tym nadmiernie zwlekać. Większość lekarzy uważa, że odpowiednim jest okres od 3 do 11 miesięcy, jednak większość rodziców zaczyna się zastanawiać nad odmową od tego urządzenia dopiero po ukończeniu roku lub dwóch.

Aby oduczyć jednoroczne dziecko od smoczka, można skorzystać z następujących metod:

  1. W ciągu pierwszych 5 dni dawaj dziecku 2 razy mniej smoczek aniżeli zazwyczaj.
  2. Następnie dawaj smoczek lub butelkę jedynie na noc i przed snem dziennym.
  3. Po jakimś czasie zakazuj dziecku zasypiania ze smoczkiem – daj mu smoczek na kilka minut, a następnie zaproponuj pierś.

Tym, kto nie wie w jaki sposób oduczyć od smoczka dziecko w wieku 2 lat, można zaproponować metodę nagłego zakazu, która polega na całkowitym wyeliminowaniu smoczka z życia dzidziusia. Być może, aby wytłumaczyć dziecku co się stało, trzeba będzie podarować smoczek maleńkiej dziewczynce lub chłopczykowi, ”wysłać” zajączkom do lasu, wyrzucić do śmietnika albo ”oddać” myszkom. Zrozumieć, w jaki sposób oduczyć od smoczka dziecko w wieku 2 lat, mogą zrozumieć jedynie młodzi rodzice, którzy znają upodobania i szczególności charakteru ich dziecka. Jasna rzecz, w wypadku nagłej odmowy od smoczka rodzice będą mieli do czynienia z kaprysami dziecka, które będą trwać kilka dni. Jeśli to trwa więcej aniżeli 10 dni, nie warto męczyć dziecko – kup mu nowy smoczek. Prawdopodobnie czas odmowy od tego urządzenia dla niego jeszcze nie nadszedł.

 
Powiązane artykuły:
Żółte krostki na głowie niemowlaka
Żółte krostki na głowie niemowlaka nie wywołują obaw u większości rodziców, ponieważ to znany problem większości bobasów. Ale jednak dowiemy się dokładnie, czy należy wyczesywać krostki i od czego one w ogóle powstają.
W jaki sposób usunąć krostki na głowie niemowlaka?
Krostki na głowie niemowlaka wyglądają nieestetycznie i nie dostarczają żadnego dyskomfortu dla ich władców. Jednak jeśli zadaliście się celem pozbawić od tej napaści, trzeba zaopatrzyć się rekomendacjami jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić bobasowi.
Jak uśpić niemowlę bez kołysania?
Człowiek w dowolnym wieku może zasypiać samodzielnie - to fizjologiczna potrzeba, założona przyrodą, i całkiem niekoniecznie kołysać niemowląt. A żeby uśpić bobasa warto nabawiać się sił. Dalej rozbierzemy, jak wykształcić dziecię zasypiać bez dorosłych.
Ile pieluszek dziennie potrzebuje noworodek?
Odejście za nowonarodzonym – marudna i przyjemna praca dla każdej świeżo upieczonej mamusi, która chce wszystko zrobić wszystko poprawnie dla swojego dziecka. Mamy często stawiają pytanie na ilości wykorzystywanych pieluch na dzień - zorientujemy się w tym pytaniu razem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty