Jak osiągnąć cel - kroki wyznaczenia i osiągania celu
W życiu każdego człowieka, który czasami stawia sobie za cel coś osiągnąć, zdarzało się i tak, że brakowało mu sił i energii do uzyskania tego. Psycholodzy, nazywają to zjawisko brakiem motywacji do osiągnięcia sukcesu. Każda motywacja ma związek z ludzkim postrzeganiem, stosunkiem do siebie i do innych, a także myśleniem. Kiedy więc zmieniasz swoje zwyczajne postrzeganie świata, kiedy uczysz się inaczej myśleć, rozwijasz także nowy stosunek do tego czym się zajmujesz, a to pomaga ci jeszcze lepiej zrozumieć jak dosięgnąć postawionego celu.
Widzę cel - nie widzę przeszkód
Kiedy człowiek ma nowy styl myślenia, zdolny jest zmienić swoją motywację do osiągnięcia celu. Istnieje kilka mechanizmów, które pomogą ci zrozumieć, co przedstawia sobą sztuka wyznaczania i osiągania celu.
- Spróbuj wspomnieć ten okres twojego życia, kiedy skutecznie wychodziło ci robienie wszystkiego. Zapisz go, jeśli to możliwie. Zadaj sobie pytanie, z jakiego powodu teraz, nie udaje ci się być tak skutecznym jak wtedy.
- Przeżyj dokładnie ten moment, kiedy osiągnąłeś przedtem postawiony cel. Skoncentruj się na tym, co czułeś wtedy. Co należy zrobić, aby poczuć się podobnie teraz?
- Spróbuj przenieść przyjemne uczucia do twojej teraźniejszości. W to, czym teraz zajmujesz się i w czym starasz się osiągnąć coś określonego. Pragnij powiązać natchnienia, którymi byłeś pełny podczas twojego zeszłego sukcesu z tym, co masz teraz.
- W celu dokładnego zrozumienia w sobie, jak szybko osiągnąć cel, zapisz na kartce papieru wszystkie argumenty, uczucia i doświadczenia, które przepełniają cię w tej chwili.
- Prowadź dziennik swojego osobistego sukcesu. Zapisuj wszelkie osiągnięcia, zaczynając od niewielkich i kończąc przełomowymi w twoim życiu.
- Stwórz tekst - sugestię, czytając ją będziesz inspirowany za każdym razem coraz bardziej.
- Jak wyznaczać i osiągać cel? Przede wszystkim zapamiętaj, że musisz zmienić swój stosunek do błędów. Naucz się traktować je w sposób pozytywny. Nie bój się niepowodzeń. Z każdej nieudanej sytuacji, można wyciągnąć wnioski i plusy.
Nawet jeśli popełniłeś błąd, doświadczyłeś porażki w realizacji czegoś, nie obwiniaj się za to. Pamiętaj o tym, że aktywni ludzie popełniają o wiele więcej błędów, aniżeli ci, którzy boją się je dopuścić. Ale u pierwszych jest więcej szans osiągnąć pożądanego celu.
Pamiętaj o powyżej omówionych radach i nigdy nie przestawaj wierzyć w siebie.