Jak oszczędzać pieniądze? Czyli zarządzanie finansami domowymi

jak oszczędzać pieniądze

Można zauważyć, że są ludzie, których pieniądze nie opuszczają, a innym – przelatują między palcami niczym piasek, ile by ich nie nagromadzili. W efekcie jedni mają konta w bankach i "poduszkę bezpieczeństwa" na kilka miesięcy na przypadek siły wyższej, inni mnóstwo długów. Na dodatek jeszcze i kryzys przysparza problemów.

Jak oszczędzać pieniądze?

Pieniądze są niebezpiecznym "produktem" i w pragnieniu, aby go kupić (lub odebrać u innych), niektórzy ludzie są zdecydowani na wszystko i wymyślają różne sztuczki. Wystarczy przypomnieć Ostapa Bendera, który znał wiele sposobów na ”uczciwe odebranie pieniędzy od ludności", więc sprecyzujmy kilka zasad, które pomogą nam zrozumieć, w jaki sposób najlepiej przechowywać pieniądze.

 1. Warto przyzwyczaić się do kupowania tylko tego czego potrzebujesz, czyli uczyć się oszczędzać.
 2. Aby zrozumieć, jak zaoszczędzić pieniądze przed inflacją, trzeba nauczyć się każdy dzień prowadzić obliczenie otrzymanych i wydanych środków – to daje możliwość do przeanalizowania, gdzie i w jakiej ilości rozchodzą się pieniądze z budżetu domowego.
 3. Zanim kupisz coś na sezonowych wyprzedażach, przypomnij sobie ile kosztowała potrzebna ci rzecz do obiecanych obniżek: nie jest wykluczone, że za atrakcyjną ofertą promocyjną kryje się nadmiernie wygórowana cena na towar.
 4. Przekazuj dzieciom finansową wiedzę: one muszą zrozumieć, że pieniądze nie spadają z nieba, więc naucz ich zasad efektywnego wykorzystywania środków pieniężnych.
 5. Nie chcesz stracić – nie bądź łatwowierny. Istnieje oczywiście i bardziej rygorystyczne polecenie: miej wątpliwości. Na przykład trzeba pomyśleć, czy może nauczyć nas zarabiać duże pieniądze ten, kto sam ich nie potrafił zarobić.
 6. Im rzadziej zajmujemy znajomym, rodzinie i bliskim, tym większe prawdopodobieństwo, że nie stracimy swoich pieniądzy. Nie odmawiaj od razu, ale i nie spiesz się zgodzić: "do jutra" wszystko może się zmienić. Lecz jeśli zdecydujesz się dać pożyczkę, nie wahaj się wziąć pokwitowanie.
 7. Nie bierz kredytów, a jeśli wziąłeś, to oddaj je w wyznaczonym terminie i nie próbuj wziąć nowy, aby zapłacić za stary, bo z tej dziury budżetowej wydostać się będzie bardzo trudno.

Jednak chcielibyśmy nie tylko wiedzieć, ile mamy pieniądzy i jak ich nie stracić, ale i jak zwiększyć ich ilość.

Jak nie tylko utrzymać, ale i pomnożyć pieniądze?

 1. Osobiste oszczędności. Trzeba nauczyć się odkładać co miesiąc pewną kwotę, nawet bardzo niewielką, ale – w banknocie o dużym nominale. Odłożonych pieniędzy kategorycznie nie wolno tracić, tak jakby ich nie było w ogóle; przy tym co najmniej raz w miesiącu trzeba je uzupełniać. To pozwoli zaoszczędzić kapitał początkowy na kolejne inwestycje.
 2. Depozyty bankowe. Poleć depozyt instytucji finansowej, mającej dobrą reputację i wysoką niezawodność; przy tym nie wierz obietnicom niebotycznych stóp procentowych: im ładniejsza obietnica wysokich procentów, tym większe ryzyko stracić wszystkie swoje oszczędności. I pamiętaj o zasadzie "jaj w jednym koszyku": nie trzymaj swoich oszczędności w jednym banku.
 3. Inwestycje. Jeszcze bardziej korzystnym sposobem na pomnażanie pieniędzy jest inwestowanie, które jest w stanie nie tylko zwiększyć dochód, ale i da tobie nieocenione doświadczenie w tej dziedzinie.

Za najbardziej opłacalne sposoby w zakresie inwestowania na dziś można uznać:

 • nabycie nieruchomości (w celu odsprzedaży lub oddania w najem);
 • zakup metali szlachetnych;
 • zakup ziemi (schemat jest taki sam jak w przypadku operacji z nieruchomościami);
 • zakup akcji, papierów wartościowych, portfeli inwestycyjnych;
 • otwieranie swojej firmy lub udział w obcej;
 • start-up (mogą to być różne projekty internetowe, inne rodzaje działalności poza siecią internet).
 
Powiązane artykuły:
Jak żyć, jeśli nie ma pieniędzy, czyli co robić, jeśli twoje potrzeby przekraczają twoje możliwości finansowe?
Życie zabarwia się do ciemnych farb, kiedy nie ma pieniędzy, lecz wyjście z położenia jest zawsze. Można znaleźć podrabianie, spróbować coś sprzedać, czy zająć trochę środków u krewnych.
Jak żyć oszczędnie? Czyli nauka gospodarowania własnymi finansami
Wiele osób tracą swoje pieniądze na absolutnie niepotrzebny towar. Jeśli nauczyć się poprawnie rozporządzać swoimi finansami i oszczędzać, to można nagromadzić potrzebną sumę i nabyć rzeczywiście potrzebne rzeczy.
Jak stać się bogatym? Czyli sposoby na zostanie milionerem
Bogaty człowiek – kto to jest? Jak on zarabiał swoje bogactwo, czy ciężko być bogatym, i czy można z kategorii biednych albo nawet "średniaków", stać się bogatym człowiekiem? Tyle pytań, lecz czy są na nie odpowiedzi?
Magiczna sztuka zarządzania energią pieniędzy. Czyli jak sprawić, by pieniądze cię pokochały?
Magicznej sztuki zarządzania energią pieniędzy można nauczyć się, lecz do tego trzeba pojąć jej prawa i reguły. Nie wolno skarżyć się i narzekać na los, należy zacząć działać, dokładać wysiłków dla otrzymania pożądanego wyniku.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty