Jak pielęgnować futro z norek?

Jak się mówi, kobieta w swoim życiu powinna zrobić trzy rzeczy: założyć rodzinę, nauczyć się gotować i kupić futro, najlepiej z norek. Jednak, aby futro posłużyło ci długo, musisz wiedzieć, jak pielęgnować futro z norek.
Jak pielęgnować futro z norek?
Zakładać futro z norek w czasie wilgotnej pogody lub deszczu nie można. Jeśli natomiast wyrób trafił pod deszcz, należy nim potrząsnąć i wysuszyć, umieściwszy na wieszaku do całkowitego wyschnięcia. W taki sam sposób należy działać, jeśli na futro trafił brud – na początku wysuszyć, a następnie usunąć brud za pomocą szczotki lub odkurzacza. Jeśli natomiast plama jest tłusta, to należy rozłożyć futro na równej powierzchni i nanieść na plamę opiłki. Po upływie godziny opiłki z futra należy usunąć za pomocą odkurzacza. Aby kołnierz futra, zwłaszcza białego, zachował swój wygląd zewnętrzny, obowiązkowo musisz zakładać szalik na szyję, aby pot, perfumy nie kontaktowały z futrem.
Po zakończeniu zimy fachowcy zalecają sprawdzić, czy na futrze nie ma brudnych plam. Jeśli są, musisz wyrób poczyścić, odnosząc do pralni chemicznej, a nie stosując różne metody ludowe. Aby futro posłużyło jak najdłużej, musisz zabezpieczyć mu normalne warunki przechowywania, chodzi o prawidłowy reżim temperaturowy i poziom wilgotności. W warunkach domowych zrobić to dosyć trudno. Z tego więc powodu fachowcy zalecają przechowywać futra w specjalnych lodówkach futrzanych, w których ono zachowa pociągający wygląd zewnętrzny. Jednak na to stać nie każdego, więc należy zapamiętać kilka zasad, za pomocą których można przechowywać futro z norek w warunkach domowych.
Jak przechowywać futro z norek w domu?
Jasna rzecz pielęgnacja futra z norek zależy od koloru futra, od kroju i sposobu obróbki futra. Oczywiście najtrudniej jest pielęgnować futro z białych norek, ona potrzebuje specjalnej pielęgnacji i przechowywania. Jednak istnieje kilka skutecznych zasad, które sprawdzają się, jak w wypadku białych norek, tak i innych rodzajach futra z norek:
- Futro należy umieszczać na miękkim wieszaku, aby zapobiec deformowaniu futra.
- Futro z norek powinno wisieć w szafie swobodnie, nie dotykając innych rzeczy. Futro norek lubi powietrze, więc w żadnym wypadku nie można go umieszczać w worku lub w pokrowcu ze sztucznych materiałów. Pokrowiec powinien być wykonany wyłącznie z ciemnego, naturalnego materiału, aby nie zaburzał się przebieg powietrza.
- Przechowujemy futro z norek w ciemnym pomieszczeniu, ponieważ futro bardzo negatywnie reaguje na aktywne promienie słoneczne.
- Od czasu do czasu futro należy wietrzyć na świeżym powietrzu, unikając trafiania promieni słonecznych. Idealna pora na wietrzenie – mroźna zima, futro z norek najlepiej się zachowuje przy niskich temperaturach. Więc jeśli nie nosisz futro z norek, to najlepiej go wietrzyć zimą, a nie rozkładać latem na słoneczku.
- Nie zapominaj o środkach przeciwmolowych, które należy wymieniać co cztery miesiące. Jednak nie mogą kontaktować z futrem, ponieważ norka podobnie jak każde futro, negatywnie reaguje na środki chemiczne.
- Również można raz na miesiąc rozczesywać długie futro specjalnie kupioną szczotką.
- Raz na rok futro z norek, zwłaszcza z białych, należy odnosić do specjalnej pralni chemicznej. W taki sposób usuniesz z niej brud, nadasz połysk futru, polepszysz kolor białego futra. Jasna rzecz, że jeśli białe futro pożółkło, w tym wypadku już nic nie pomoże.