Jak pokonać senność? Czyli skuteczne sposoby na poradzenie sobie ze zmęczeniem

jak pokonać senność

Tuż-tuż nadejdzie czas składania ważnego raportu, a cyfry zaczynają tańczyć przed oczami, powieki zamykają się, mózg uporczywie prosi o odpoczynek. Na pewno z podobną sytuacją miał do czynienia każdy. Najgorsze, że pokonać sen w pracy trzeba akurat w momencie, gdy czasu na odpoczynek wcale nie ma. Co zrobić w tym przypadku, jeśli poddać się zmęczonemu organizmowi nie możesz, jak odzyskać wigor jeszcze na kilka godzin? Oczywistym rozwiązaniem jest picie kawy i napojów energetycznych. Jednak pomogą one tylko, jeśli nie będziesz spożywać ich stale. Oprócz tego skuteczną będzie tylko pierwsza filiżanka kawy (puszka napoju energetycznego), wszystkie kolejne już nie będą miały odpowiedniej siły. Szkodliwość pochłaniania dużej ilości takich napojów już dawno wszystkim jest znana, więc poszukamy bardziej łagodnych sposobów na pokonanie senności i zmęczenia.

Jak pokonać senność w pracy?

  1. Trzymaj pod ręką kwaśne cukierki lub owoce bogate w witaminę C, które potrafią szybko przywrócić ci siły witalne.
  2. Jeśli pracujesz w domu i zastanawiasz się jak pokonać senność w nocy, to świetny sposobem będzie kontrastowy prysznic. Przy czym niekoniecznie udawać morsa i brać kąpiel zimną. Silny strumień wody są w stanie odpędzić senność i zmęczenie nie gorzej. Najważniejsze, aby stać pod nim nie więcej niż 5 minut (inaczej spać zechce się jeszcze z większą siłą) i kierować prysznic na górze pleców, aby rozgrzać i rozluźnić mięśnie karku. Jeśli senności trzeba pozbyć się w warunkach biurowych, to należy rozgrzać dłoni – około pięciu minut potrzymaj je pod ciepłą wodą lub energicznie ruszaj palcami.
  3. Świetnym sposobem na pokonanie senności, szczególnie w nocy, jest włączenie światła. Rzecz w tym, że ciemność sprzyja rozwojowi hormonu snu, który wprowadza nas w świat Morfeusza. Włączywszy lampę fluorescencyjną i odchyliwszy zasłonę, można sobie pomóc odpędzić senność.
  4. Czasami żaden sposób na odpędzenie senności nie działa? Wtedy trzeba dać organizmowi to, czego potrzebuje – odpoczynku. Tylko na spokojny sen nie licz, zdrzemnij się 5-15 minut. Taka przerwa pomoże ci pozostać w dobrej kondycji około 4 godzin.

Wszystkie te metody mogą pomóc poradzić sobie z nagle ogarniającą sennością, ale jeśli ten stan prześladuje cię nieustannie, warto pomyśleć o swoim stylu życia. Być może masz niedobór witamin, wody lub stałe odmawiasz sobie normalnego odpoczynku. Usunąwszy przyczynę, można zapomnieć o chronicznej senności i będziesz potrzebować tylko jednej filiżanki kawy rano dla podniesienia nastroju.

 
Powiązane artykuły:
Zdolności organizacyjne – czyli jak doskonalić umiejętności interpersonalne?
Zdolności organizacyjne zawsze ceniły się w wielu terenach fachowego działania człowieka. W tym artykule opowiemy o przyzwyczajeniach, które musi mieć dobry organizator.
System utrzymywania idealnego porządku Flylady
System Flylady jest stworzony dla tych kobiet, które katastroficznie nie zdążają sprawiać się ze wszystkimi licznymi domowymi sprawami. Opowiemy, jak za pomocą tego systemu można zorganizować swój byt.
Jak nauczyć się szybko zasypiać? Cztery tajemnice dobrego snu
Niektórym udaje się usnąć, jak tylko głowa dotknie poduszki, a inni pół nocy kręcą się, a snu nadal nie ma. W tym artykule opowiemy o tym, jak nauczyć się szybko zasypiać.
Jak zmusić się do płaczu?
W tym artykule opowiemy o tym, jak zmusić się płakać jeśli to koniecznie, na przykład żeby ulżyć duszę i dać wyjście całemu negatywowi, co gromadzi się wewnątrz.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty