Jak pokonać strach?

jak pokonać strach

Nie ma człowieka, który niczego by się nie bał. Jedne strachy istnieją w naszej świadomości na poziomie trwogi, niepokoju, inne przekształcają się w prawdziwe fobie i zatruwają nam życie. Ale w jaki sposób pojawia się owe uczucie, które może przewrócić nasze ciało i duszę, które zmusza budzić się w nocy i mocno kołatać serce. A najgłówniejsze w jaki sposób pokonać strach? Spróbujmy rozwiązać ten aktualny problem.

Przyczyny strachu

Uczucie strachu, podobnie jak i inne, znajdują się głęboko w naszej świadomości. I zazwyczaj nie rozumiemy skąd one pochodzą. Po prostu w jakimś momencie zaczynamy odczuwać dyskomfort następnie niepokój, a w końcu panikę. Ale aby pokonać strach, należy zrozumieć jego przyczyny.

Wszystkie strachy człowieka powstają w wyniku trzech przyczyn:

 1. Przywiązanie do przedmiotów otaczającego świata i uzależnienia od nich. Wszyscy przyzwyczailiśmy się otaczać się ludźmi i przedmiotami, bez których nie wyobrażamy sobie istnienia. Wewnątrz nas żyje strach stracić owych ludzi i owe przedmioty. Jesteśmy zależni od nich, pozostawiamy zbyt mało miejsca na racjonalne myśli o tym, że wszystko wcześniej czy później się kończy.
 2. Brak wiary w Boga i siły wyższe. Może to jest rzeczą dziwną, ale uczucie niepokoju częściej odwiedza ateistów, aniżeli ludzi wierzących. Zwłaszcza to jest najbardziej odczuwalne, gdy następuje okres kryzysu i u człowieka nie mającego poparcia duchownego pojawia się strach uzależnienia od fortuny. Ludzie wierzący natomiast żyją bardziej spokojnie i harmonicznie. Oni wierzą w to, że w trudnych chwilach im i ich rodzinom pomoże Bóg lub siły wyższe. Również nie boją się śmierci, ponieważ wszyscy wierzący, niezależnie od religii, wierzą w życie po śmierci.
 3. Niepokój i strach za własną niekompetentność. Istnieje dużo ludzi, którzy nie wierzą we własne siły, nie mogą być indywidualnością i wyróżniać się wśród szarej masy. Obawiają się tego, że będą wyśmiani za to, że czegoś nie umieją. Strach powoduje to, że popełniają jeszcze więcej błędów i tak jest w kółko.
 4. Fobie i paniczny strach. Owa odmiana jest produktem działalności psychiki i podświadomości. Fobie pojawiają się jeszcze w dzieciństwie i w wieku dorosłym noszą chroniczny charakter. Jeszcze jedna odmiana fobii jest wynikiem tego, że człowiek mieszka w dużym mieście. Szybkie tempo życia, uczucie samotności w tłumie nieznajomych ludzi, utrata samego siebie.Dziś co raz więcej ludzi odczuwa strach i dosyć szybko one stają się pacjentami psychologów.
 5. Oddzielna kategoria - to strachy kobiet. Są stany niepokoju, które są charakterystyczne tylko dla przedstawicielek słabej płci. Spotykane one są dosyć często. Do najbardziej popularnych należą: strach stracić dziecko, strach przed porodem, strach starości, samotności, kobiety boją się żmij, owadów. Owe fobie związane z głównym przeznaczeniem kobiety - ona powinna przedłużać ród ludzki i większość z nich założone są genetycznie.

Na pewno każdy człowiek, być może nie wie dokładnie, ale na pewno domyśla się skąd pochodzi jego strach. Wiec należy nauczyć się pokonywać swój strach, ale owy proces jest bardzo skomplikowany i emocjonalny.

Jak pokonać strach?

Ludzie często mówią, gdy czegoś się boisz, musisz właśnie to robić w pierwszej kolejności. To jest logiczne. Tylko spojrzawszy swoim obawom prosto w oczy, będziemy mogli je pokonać. Więc w jaki sposób pokonać strach i pozbyć się go na zawsze? Istnieje kilka sposobów:

 1. Postaraj się nie zwracać uwagi na swój strach i działaj dalej. Powiedz sobie: „Tak, boję się, ale zrobię to”. Uwierzcie, nic się nie zrówna z tym uczuciem zwycięstwa, które odczujecie po pokonaniu strachu.
 2. Wyobraź sobie najgorszą sytuację, której się obawiasz. Na przykład denerwujesz się przed występem, nie pozostawia ciebie uczucie strachu i niepokoju. Wyobraź sobie, że stało się to, czego najbardziej się obawiasz. Musisz się nastawić na to, że wszystko skończy się źle.Gdy to zrobisz, strach odstąpi.

Przeprowadzaj następujące treningi, aby pokonać strach:

 1. Należy określić najważniejszy strach w twoim życiu.
 2. Musisz go podzielić na maleńkie kawałki ,aby powstało chociażby pięć strachów.
 3. strachi człowieka
 4. Zaczynaj pokonywać najłatwiejszy strach, zgodnie z wyżej opisanymi metodami.
 5. Pokonaj w taki sposób inne strachy.
 6. Powtarzaj owe ćwiczenia, gdy tylko pojawi się uczucie strachu i niepokoju.

Wiele ludzi, którzy osiągnęli sukces, również niegdyś odczuwali strach i pokonali go. Wszyscy powtarzają: prawdopodobieństwo tego, że z nami się stanie właśnie to, czego się obawiamy, dorównuje zeru. Po prostu przygotuj się na to, że sytuacja może się rozwiązać w dowolny sposób i bardzo szybko zrozumiesz - nie masz czego się obawiać.

 
Powiązane artykuły:
Depresja u kobiet - jak sobie z nią radzić?
Jak wygląda wasz zwyczajny dzień czy tydzień? W nich obecne są konieczne wyprawy po sklepach, denerwowanie w pracy, przygotowanie obiadu, sprzątanie, trochę czasu na kochanego i całkiem trochę na siebie. Jasne, że po tym wszystkim kobiety do trzech razy częściej, aniżeli mężczyźni, wpadają w depresję. Jednak słaba płeć jest niezwyciężona.
 Objawy stresu - jak rozpoznać stres?
Wiele chorób duszy i ciała mają właściwość niewidocznego podkradania się . I taka popularna choroba jak stres to nie wyjątek . Im wcześniej go ujawnimy, tym szybciej wrócimy do normy. Zorientujmy się, jakimi oznakami można go rozpoznać.
Bezsenność – co począć?
Człowiek jest tak skonstruowany, że jego organizm codziennie potrzebuje odpoczynku, a dokładniej snu. Lecz często bywa tak, że z pewnych przyczyn może nas męczyć bezsenność. Postanowiliśmy zorientować się jakie są przyczyny i jak ich uniknąć.
Zazdrość – jak z nią walczyć?
Wszyscy twierdzą, że zazdrości - to niskie, niegodne uczucie, że zazdrości powstają, kiedy między partnerami nie ma zaufania i prawdziwej miłości. Lecz zazdrości osiedlały się nie tylko w duszach zakochanych - nawet dzieci zazdroszczą swoich ojców do braci i sióstr. Spróbujmy zorientować się, co to zazdrość i jak z nią walczyć.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty