Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?

jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu

Kiedy dziecko skończy 2-3 lata przychodzi czas socjalizacji, związany z rozpoczęciem uczęszczania do przedszkola. Dla dziecka to jest wystarczająco silny stres, ponieważ do tego większość czasu ono spędzało z mamą, tatą i innymi bliskimi ludźmi. Więc dla rodziców bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu w taki sposób, aby czuło się tam komfortowo i bezpiecznie.

Najbardziej skuteczne porady dla rodziców przedszkolaków

Nawet jeśli dziecko kaprysi lub wykazuje silny lęk, nie warto wpadać w panikę. Od razu powiedz sobie: "Idziemy do przedszkola i dokładnie wiemy, jak ułatwić adaptację naszemu synowi lub córce". Powtórzywszy to kilka razy poczujesz, że niepokój uśmierzył się, wtedy będziesz w stanie poradzić sobie z ewentualnymi trudnościami podczas pierwszej wizyty do przedszkola.

Aby twoje dziecko z radością pobiegło do przyjaciół i ukochanej nauczycielki przedszkola, a nie cicho płakało w kącie, postaraj się wcielić w życie następujące wskazówki:

  1. Przygotuj dziecko do pójścia do żłobka lub przedszkola uprzednio. To bardzo ważne, jeśli nie masz zielonego pojęcia o psychologii i nie wiesz, jak pomóc dziecku w adaptacji w przedszkolu. Powiedz dziecku, że tam czeka na niego sporo dobrej zabawy, dużo ciekawych gier, konkursów, nowych zabawek, itp. Dobrze jest wcześniej przyprowadzić przyszłego przedszkolaka na teren placówki i pokazać, jak jego rówieśnicy się bawią i wspaniale spędzają czas.
  2. Pozwól dziecku zostać przez jakiś czas z obcymi ludźmi, którym ufasz: przyjaciółką, matką chrzestną, sąsiadką. Gdy odprowadzasz je do przedszkola koniecznie powiedz, że odbierzesz je za kilka godzin. Nie okazuj swojej nerwowości i napięcia: dziecko szybko zrozumie twój nastrój i będzie się bało pozostać w grupie.
  3. Kształtuj u dziecka umiejętności samoobsługowe. Większość specjalistów odpowiadając na pytanie, jak zaadaptować się dziecku w przedszkolu, zaleca już stopniowo przyzwyczajać dwuletniego malucha do nocnika, a także samodzielnie jeść i się ubierać. Wtedy w przedszkolu, gdy dziecko okaże się bez matki, będzie czuć się spokojniej.
  4. Rozwijaj umiejętności komunikacyjne i towarzyskość swojego dziecka. Zazwyczaj psychologowie mówią, że to jak długo dziecko dostosowuje się do przedszkola, zależy od jego umiejętności nawiązania kontaktu z rówieśnikami. Maluch z wielką chęcią pójdzie do swojej grupy, jeśli na niego tam czekają przyjaciele do zabawy. Dlatego uprzednio graj z nim w gry fabularne: w mamę i tatę, szpital, przedszkole, itp.
 
Powiązane artykuły:
Jak uspokoić dziecko podczas histerii – czyli jak mądrze radzić sobie z atakami furii u malucha?
Dziecięce histerię zdarzają się w różnym wieku – i u niemowląt, i u dzieci starszego wieku. Przyczyny niezadowoleń z boku dziecka zazwyczaj są różne, toż i podejście do dziecka powinno być zależnie od sytuacji. Jak ucieszyć bobasa? Omówimy ten temat dalej.
Terapia piaskowa dla dzieci w wieku przedszkolnym, czyli techniki relaksujące dla przedszkolaków
Terapia piaskowa – nie tylko nowomodny kierunek rozwoju i psychokorekcji dla dzieci, ale i jest ciekawe. Przynosi nie tylko masę pozytywu, emocji, radości, ale jest też niezwykle pożyteczne dla bobasów i dorosłych.
Jak rozwijać uwagę u dziecka? Ćwiczenia dla dzieci z trudnościami w koncentracji uwagi
Żeby rozwijać uwagę u dziecka, dosyć częściej grać z nim w urozmaicone, porywające gry na rozwój tej umiejętności. Rozbierzemy pewne z nich w naszym artykule.
Jak nauczyć dziecko się bronić? Czyli rozwijanie u dziecka własnej siły i umiejętności stawiania oporu
Umiejętności bronić się zawsze należy uczyć dziecko. Przecież współczesne dzieci, nawet młodszego wieku, często bywają okrutnymi. Lecz przedtem rodzicom i samym warto poznać, jak wykształcić samoobronę i czego robić kategorycznie nie warto.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty