Jak poprawić koncentrację uwagi? Ćwiczenia, które pomogą skupić się na zadaniu

jak poprawić koncentrację uwagi

Wiele osób cierpi z powodu roztargnienia i nieuwagi, co przejawia się w codziennym życiu, pracy i w innych dziedzinach, prowokuje pojawienie się różnych problemów. Na przykład ktoś zapomniał wyłączyć płytę, a inni nie mogą wykonać zadania. Zazwyczaj roztargnienie jest problemem ludzi w starszym wieku, ale z każdym rokiem ten problem dotyka coraz młodszych. W takiej sytuacji informacja o tym, jak zwiększyć uwagę i koncentrację u dorosłych, jest jak najbardziej na czasie. Istnieje kilka wskazówek i ćwiczeń, które pozwolą poprawić sytuację.

Jak poprawić koncentrację uwagi?

Psychologowie nazywają kilka prostych zasad, które warto wziąć pod uwagę w codziennym życiu, co pozwoli uniknąć wielu problemów i nauczyć się skupiać na konkretnym celu.

Jak poprawić koncentrację uwagi?

  1. Wykonuj tylko jedne zadanie, nie przerzucając uwagi na inne aktywności. Na przykład wielu ludzi lubi rozmawiać przez telefon i robić coś na komputerze lub oglądać telewizję i wypełniać papiery.
  2. Naucz się eliminować bodźce zewnętrzne, na przykład użyj "szklanego klosza", którym w myślach przykrywaj się w razie potrzeby.
  3. Ważna jest nie tylko zewnętrzna, ale i wewnętrzna koncentracja, dlatego podczas określonych zajęć staraj się nie myśleć o innych rzeczach.

Jeśli zastanawiasz się, jak rozwinąć koncentrację, proponujemy wykonywać takie ćwiczenia:

  1. "Zegar". Połóż przed sobą zegarek z sekundnikiem i śledź go. Jeśli myśl ci umknęła lub wtargnęły się jakiekolwiek obce myśli, wtedy zapisz wartość i zacznij od początku. Dobry wynik – 2 min.
  2. "Kolorowe słowa". Na kartce papieru napisz nazwy kolorów, wykorzystując różne odcienie, na przykład czarny napisz na zielono, a czerwony – na żółto. Połóż kartkę przed sobą i nazwij kolory słów, a nie czytając dokładnie co jest napisane.
 
Powiązane artykuły:
Jak rozwijać pamięć wzrokową? Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową
Dla rozwoju pamięci wzorkowej istnieją urozmaicone ćwiczenia i metodyki, które pozwalają zajmować się po nich w domowych warunkach, bez jakichkolwiek szczególnych przygotowywań, wykorzystując tylko własną uwagę.
Kto to jest indywiduum? Czyli człowiek jako istota społeczna
Człowiek jest uważany za indywiduuma od urodzenia, czyli to odbija jego rodową przynależność. Indywidualność formuje się poza środowiskiem przyrodniczym i proces ten jest unikalny i niepowtarzalny.
Kto to jest ekstrawertyk i jak jego rozpoznać?
Jedyną z głównych właściwości człowieka jest jego stosunek do obcowania i współdziałania z otaczającymi ludźmi. Zależnie od tego ludzi dzielą na dwa typy. W tym artykule rozpatrzymy ekstrawertyków.
Jak zaakceptować siebie taką jaką jesteś? Czyli jak poradzić sobie z niską samooceną?
Według statystyki ogromna ilość kobiet na całym świecie cierpi na zaniżoną samoocenę. Żeby sprawić się z tym problemem, można skorzystać z prostych porad psychologii.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty