Jak poprawnie smarować plastikowe narty?

jak poprawnie smarować plastikowe narty

Plastikowe narty dziś są bardziej popularne, niż drewniane. One wygodniej i lepiej ślizgają się, lecz również jak i drewniane, potrzebują smarowania. Jeśli ten sprzęt sportowy nie smarować, to nie będzie płynnego i lekkiego jedzenia. Toż w tym artykule porozmawiamy o tym, jak poprawnie smarować plastikowe narty.

Czy trzeba smarować plastikowe narty?

Ludzie, którzy dopiero niedawno wstali na narty, jeszcze nie wiedzą o wielu różnych drobiazgach opieki nad tym sprzętem sportowym i niewątpliwie większość początkujących nie rozumie, po co w ogóle smarować narty.

Ta procedura jest po prostu potrzebna. Przecież nasmarowane narty o wiele lepiej ślizgają się, do nich nie przylepia się śnieg i termin trwałości nart od tego zwiększa się. Przecież smarowanie broni ślizgającą się powierzchnię.

Po to, żeby ochronić narty, z reguły wykorzystują szorstką szczotkę, specjalne żelazko, plastikowy skrobak i smary na podstawie parafiny, które bywają kilka rodzajów:

  1. Smary płynne. Z reguły nanoszą ten smar cieniutką warstwą, potem wysuszają narty i rzetelnie polerują ich powierzchnię. Przewaga takiego rodzaju maści w tym, że ona ma bardzo wysoki współczynnik przyczepności śniegu.
  2. Smary twarde. Ten rodzaj maści trzeba nanosić tylko na zawczasu rozgrzaną powierzchnię nart. Do tego wykorzystują specjalne żelazko (wielu umiało wykorzystywać stare żelazka z ciężką grubą podeszwą).
  3. Spraye i żele. Zazwyczaj taką formą maści wykorzystują zawodowi sportowcy, ponieważ ona wymaga pewnych przyzwyczajeń w naniesieniu na powierzchnię nart.

Jak poprawnie smarować plastikowe narty?

Żeby dobrze sprawić się z tym zadaniem trzeba uwzględniać niektóre reguły:

  1. Zanim nanieść smar, narty należy oczyścić i wysuszyć.
  2. Jeśli zatrzymałaś swój wybór na smarze twardego typu, to nanosić go trzeba w kilka warstw, przy czym każdą warstwę należy rozcierać oddzielnie i bardzo rzetelnie, a ostatnią warstwę trzeba nanosić na świeżym powietrzu. Potem narty trzeba ochłodzić przez 20-30 minut.
  3. Jeśli twój styl jeżdżenia jest klasyczny, to smarować należy tylną lub przednią część nart.
  4. W smar nie powinna popadać wilgoć, toż szczelnie zamykaj bańkę, inaczej od takiej maści nie będzie sensu.

Jak smarować nowe plastikowe narty?

Żeby narty służyły ci długo i odpowiadały twoim wymogom, za nimi jest potrzebne należne odejście. Jeśli kupiłaś ten sprzęt sportowy, to zanim wyjść na śnieg należy je nasmarować.

Jak smarować wyścigowe narty?

Żeby nasmarować wyścigowe narty, trzeba je mocno zamocować na stole, dalej trzeba oczyścić ślizgającą się powierzchnię nart i dać czas wyschnąć. Koniecznie przeprowadzać tą procedurę przy pokojowej temperaturze. Będą ci potrzebne: specjalne żelazko, smar, korek dla rozcierania, szmata, szczotka, plastikowy skrobak. Nanosić smar na narty należy powoli, rzetelnie prasując powierzchnię nart żelazkiem. Jeśli twój styl jest łyżwowy, to nanosić smar należy na całą powierzchnię, czy trzeba smarować plastikowe narty jeśli klasyczny, to na tylną lub przednią część nart. Po obróbce narty muszą ostygnąć około 20 minut, potem zdejmujemy skrobakiem nadmiary parafiny i po kierunku ruchu "przechodzimy" po nartach szczotką.

Jak smarować górskie narty?

Górskie narty koniecznie smarować każdorazowo przed wyjściem na śnieg. Więc najpierw trzeba nagrzać specjalne żelazko, roztopić na nim wybrany smar i dać mu ściec na ślizgającą się powierzchnię nart. Dalej żelazkiem akuratnie i rzetelnie wcieraj maść, po tej procedurze należy pozostawić narty ostygnąć. Po 20-25 minutach za pomocą skrobaka zdejmij warstwę maści i przetrzyj powierzchnię nart szczotką nylonową.

 
Powiązane artykuły:
Jak nauczyć się jeździć na snowboardzie – zasady dla nauczania samodzielnie
Ten artykuł opowie o tym, jak nauczyć się jeździć na snowboardzie. Najpierw może okazać się, że to bardzo skomplikowane, lecz tak naprawdę przy uporczywości i zawziętości można dosięgnąć pożądanego wyniku.
Technika jazdy na górskich nartach
Ten artykuł opowie o sposobach opanowania techniki jazdy na górskich nartach. Rzecz w tym, że to trudny rodzaj sportu, toż do nauczania warto podejść z całą powagą. Czytamy o tym dalej w naszym artykule.
Narty zjazdowe dla początkujących
Jedna z najpopularniejszych zimowych rodzajów sportu to przejażdżka na górskich nartach. Opanować ten rodzaj nie tak prosto, zwłaszcza tym, którzy nie stali na nartach. W artykule zobaczycie kilka porad po wyborze sprzętu dla początkujących.
Jak dobrać narty zjazdowe?
Jeśli nie jesteście zwolennikiem snowboardu, a lubicie jeździć na nartach, przede wszystkim należy poprawnie podejść do pytania – jak dobrać narty? Z artykułu dowiadujecie się klasyfikację górskich nart za szorstkością i poziomem przygotowania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty