Jak postępować, gdy dziecko się zakrztusi?
Różne sytuacje towarzyszą wychowaniu małych dzieci. Zdarzają się przypadki, gdy dzieci krztuszą się jedzeniem lub różnego rodzaju przedmiotami. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji, aby zachować zimną krew i udzielić pomocy dziecku.
Małe dzieci niezauważalnie mogą połknąć coś lub zadławić się za jedzeniem. Czasem prowadzi to do tragicznych konsekwencji. Dorośli panikują i nie wiedzą, co robić, choć proste manipulacje w krytycznym momencie mogą uratować jego życie. Do takich sytuacji Międzynarodowa Organizacja Zdrowia opracowała specjalne zasady.
Jak postępować w sytuacji zagrożenia z dzieckiem do 1-go roku życia?
- Jeśli dziecko oddycha, należy ułożyć je brzuchem sobie na kolana i zrobić kilka lekkich uderzeń w plecy między łopatkami. Organizm musi poradzić sobie sam z pomocą odruchu wymiotnego.
- Jeśli dziecko nie oddycha, należy ułożyć je sobie na przedramieniu. Na przemian wykonuj 5 klepnięć w plecy i uciśnięć klatki piersiowej.
- Po klepnięciu po plecach przewracamy dziecko i dwoma palcami naciskamy na klatkę piersiową na jedną trzecią głębokości. Wykonujemy manipulację, dopóki przedmiot nie wyleci i dziecko nie zacznie oddychać.
- Jeśli dziecko nie oddycha i jest nieprzytomne, natychmiast wzywamy pogotowie i robimy pośredni masaż serca i sztuczną wentylację płuc. Dla tego układamy dziecko na płaskiej powierzchni (stole lub podłodze) i lekko odchylamy mu głowę do tyłu, aby podbródek był skierowany w górę. Kontynuujemy resuscytację w sekwencji 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy do ust.
- Reanimujemy, dopóki dziecko nie zacznie oddychać samodzielnie lub do przyjazdu pogotowia.



Ratujemy dziecko powyżej 1 roku
Zaczynamy od głównego: nie wolno panikować i należy ściśle przestrzegać instrukcji postępowania w sytuacjach zagrożenia, opracowanej przez lekarzy.
- Trzeba pochylić dziecko ku przodowi i wykonać kilka uderzeń nadgarstkiem w plecy między łopatkami.
- Jeśli przedmiot nie wypada z dróg oddechowych, warto oddziaływać na brzuch. Do tego chwytamy dziecko od tyłu, kładziemy pięść na brzuchu tuż nad pępkiem, a drugą dłoń na pięści.
- Naciskamy obiema rękami na brzuch i jednocześnie unosimy dziecka lekko w górę i do przodu, jak gdyby wstrząsając.
- Kawałek lub przedmiot powinien wylecieć z gardła. Jeśli do tego nie doszło, warto natychmiast wezwać pogotowie.



Mamy nadzieję, że te wskazówki Ci się nie przydadzą. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, to teraz wiesz dokładnie co trzeba zrobić, aby pomóc dziecku.