Jak pozbyć się moli z mieszkania? Czyli sprawdzone sposoby na szkodniki w szafie

jak pozbyć się moli z mieszkania

Nawet najbardziej schludnym i dobrym gospodyniom czasem trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie - jak pozbyć się moli z mieszkania? Sposobów rozwiązania tego problemu jest wiele, ale nie wszystkie z nich są równie skuteczne.

Skąd się biorą mole?

Choć do tej pory nauka wie o około 30 różnych gatunkach motyli, których można nazwać molami, najczęściej dzieli je na dwie duże grupy: mole spożywcze – te, które rozmnażają się w produktach spożywczych, szczególnie lubią kasze i zboża, i mole ubraniowe, które mieszkają w szafie i mogą zepsuć wełniane ubrania, futra, dywany, a nawet skórę na niektórych wyrobach.

Najczęściej mole trafiają do mieszkania z zewnątrz z tym lub innym produktem. Na przykład, jeśli zauważysz, że w szafce kuchennej zaczęły się pojawiać spożywcze motyle, to znaczy, że w jednym z nowo zakupionych opakowań płatków śniadaniowych, musli, ryżu, suszonych owoców lub w innych produktach larwy moli już były, a, trafiwszy w sprzyjające warunki, szybko zaczęły się mnożyć. W opakowanie z jedzeniem larwy mogą dostać się bezpośrednio w czasie produkcji, w przypadku naruszenia warunków przechowywania w magazynie lub w sklepie. Podobnie pojawiają się w mieszkaniu i mole niszczące odzież, ich larwy wnoszą się do mieszkania wraz z nowo kupionym swetrem lub skórzaną kurtką, dywanem albo futrem.

Mole mogą również "podróżować" z mieszkania do mieszkania po rurach wentylacyjnych, dlatego warto dowiedzieć się czy nie ma problemu z tymi owadami u sąsiadów i pozbyć się szkodników razem. Jeśli w domu, w którym mieszkasz znajduje się sklep, mole mogą dostać się do mieszkania i stamtąd.

Jak pozbyć się moli w domowych warunkach?

Nie ma lepszej możliwości, aby skuteczniej pozbyć się moli spożywczych w mieszkaniu, jak szczelnie zamknięta szklana lub metalowa puszka, w której przechowywane są produkty spożywcze. Jeśli kupujesz kaszę w opakowaniach papierowych, należy natychmiast przesypać zawartość do szczelnie zamykanego pojemnika. Jeśli w kaszy już istnieją larwy, to wkrótce będzie ich znacznie więcej w słoiku, ale w inne pojemności mole nie dostaną się i rozpowszechniania moli uda się uniknąć.

Kiedy szkodniki już rozpanoszyły się na dobre w szafce z jedzeniem, należy przeprowadzić następującą procedurę. Przebrać wszystkie pojemniki z żywnością i wyrzucić dotknięte przez mole zboża lub zbożowe mieszanki. Te opakowania gdzie mole tylko zaczęły się domowić, można przebrać i rozgrzać zawartość w piekarniku przy otwartych drzwiach lub w mikrofalówce. Następnie wszystkie zboża należy przesypać do szczelnie zamykanych pojemników, a szafki umyć wodą z mydłem i posmarować styki między ich częściami octem.

Żeby odstraszyć mole ubraniowe z mieszkania, istnieje duża ilość środków ludowych. Wśród nich jest znany naftalen (który teraz nie jest zalecany, ponieważ zostały odkryte jego właściwości rakotwórcze), tytoń i kamfora. Również mole nie lubią zapachów lawendy i jodły. Waciki nasączone tymi olejkami eterycznymi można umieszczać wewnątrz pokrowca z ubraniami lub na górnych półkach szaf. Dobrze nadają się do odstraszania moli i suszone gałązki tych roślin, a także saszetki z ziołami w bawełnianych workach.

Ale niestety wszystkie środki ludowe są w stanie tylko odstraszyć mole od ubrania i nie dać im osiedlić się u ciebie w szafie. Jednak jeśli mole już niszczą twoje rzeczy, to za pomocą tych środków możesz tylko odstraszyć mole, ale larwy i jaja będą nadal żyć wewnątrz odzieży i wkrótce mole pojawią się ponownie. Jedynym skutecznym środkiem przeciwko rozwoju moli był i pozostaje Dichlorfos, którym należy opryskać dotknięte przez szkodniki rzeczy i miejsca.

 
Powiązane artykuły:
Mrówki w mieszkaniu – jak zlikwidować mrówki w domu?
Pojawienie się mrówek w mieszkaniu może stać się prawdziwą biedą. Akurat na zawsze pozbyć się dokuczliwych robactw, opowiemy w naszym nowym artykule.
Środek na mole w mieszkaniu – czyli jak pozbyć się moli ubraniowych i spożywczych?
Mól, co pojawił się w domu, zdolny zepsuć nie tylko mnóstwo produktów, ale i odzież, toż dla wielu jest aktualne pytanie - jak się pozbyć? O efektywnych sposobach walki z molem w mieszkaniu opowiemy w artykule.
Jak pozbyć się gniazda os? Czyli sposoby na zwalczanie owadów
Odpoczynek na działce nierzadko zasnuł się chmurami i nieprzyjemnym sąsiedztwem w ogrodzie czy na podwórzu swoje gniazdo organizują osy. A ponieważ te robactwa mogą być dosyć agresywne i niebezpieczne, od nich lepiej od razu pozbyć się. Jak to zrobić? O tym opowie artykuł.
Jak pozbyć się pszczół? Czyli likwidacja gniazda owadów
Mimo to, że pszczoły są uważane za pożyteczne robactwa, sąsiadować z nimi na działce spodoba się nie każdemu. Zwłaszcza, jeśli to nie rzadcy "goście" z sąsiedzkiej pasieki, a dzikie pszczoły, które osiedliły się na podwórzu. Jak pozbyć się pszczół? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty