Jak prać kaszmirowy płaszcz, aby znowu wyglądał jak nowiutki?

jak prać kaszmirowy płaszcz

Niektórzy ludzie uważają, że kaszmir – dobrze wyprodukowana sierść czy droga tkanina. Naprawdę materiał składa się z cienkiej wełny (puchu) górskiej kozy. Obróbka i zbiór surowca odbywa się ręcznie, ponieważ tylko tak wychodzi jakościowa nić. W rezultacie wychodzi delikatny kaszmir, który nie pozostawia włosa i nie wywołuje podrażnień. Jedyne z czym należy być zaznajomioną, to czyszczenie materiału. Wiele osób zastanawia się czy można prać kaszmirowy płaszcz? Odpowiedź jednoznaczna - można. Ale trzeba to robić przy specjalnych warunkach.

Jak prać kaszmir?

Do rzeczy z kaszmiru obowiązkowo dołącza się metkę, na której wskazano sposoby prania i czyszczenia. Jeśli nie chcesz zamienić luksusowo drogiego wyrobu na praktyczną odzież do pracy w ogrodzie, koniecznie należy stosować wskazane rekomendacje. Czy można prać płaszcz w pralce? Nie jest to zalecane. Lepiej prać go oddzielnie od wszystkich rzeczy, ręcznie. Ale i to należy robić poprawnie. Szczegółowe instrukcje na temat prania kaszmirowego płaszcza, przedstawione są poniżej:

  1. Nagrzej wodę do 40 stopni. Przygotuj środki piorące do wełnianych wyrobów albo wykorzystaj niedrogi szampon.
  2. Nie trzyj rzeczy! Prać należy delikatnie, ruchami ugniatającymi.
  3. Po pierwszym praniu płaszcz należy spłukać czystą wodą. Nagrzej wodę do 30 stopni, dodaj do niej środek do płukania. Należy płukać płaszcz tak długo aż piorący środek w całości nie będzie usunięty z tkaniny.
  4. Rzecz z kaszmiru należy wyciskać bardzo ostrożnie. Jeśli podjąć mokry wyrób, to tkanina może rozciągnąć się i utracić formę.
  5. Wyprany wyrób należy suszyć na wieszakach, które nie pozwolą mu się zdeformować. Można również rozłożyć jak prać kaszmirwypraną rzecz na bawełnianej tkaninie i poczekać, aż woda zostanie wchłonięta. Kiedy płaszcz zostanie pół-wilgotny, można suszyć go jak zwyczajną rzecz.

Rzeczy z kaszmiru wieszaj w ciepłym, dobrze przewietrzanym pomieszczeniu, inaczej może pojawić się nieprzyjemny zapach, którego potem będzie trzeba się pozbywać.

Jeśli płaszcz jest nie bardzo zanieczyszczony i ma ogółem jedną-dwie plamy, to można zrezygnować z prania i oczyścić zabrudzenia. Tłuste plamy usuwa się talkiem. Nasyp proszek na plamkę i zostaw na dobę. Talk wchłonie tłuszcz, a potem będzie można go zmieść zwykłą szczotką. Plamę od herbaty można wywabić następującą mieszanką: 0,5 łyżki amoniaku i 1 łyżeczka gliceryny. Nanieś mieszankę na poplamiony obszar, a potem usuń pozostałości wilgotną szmatą. Świeża plama od wina usunie się za pomocą soli. Jeśli pochodzenie plamy jest niewiadome, to można po prostu przetrzeć płaszcz szmatą, umaczaną w środku do czyszczenia.

 
Powiązane artykuły:
Praktyczne porady o tym, czy można prać skórzane rękawiczki?
Jeśli kupiliście skórzane rękawiczki, to trzeba wiedzieć jak je można prać i czyścić po zabrudzeniu. Przecież w razie nieprawidłowego podejścia rzecz może całkiem się zepsuć. Przygotowaliśmy wyczerpującą informację dotyczącą tego delikatnego akcesorium.
Jak szybko wysuszyć ubranie – kilka skutecznych sposobów
Czasem trzeba bardzo szybko wysuszyć rzeczy - na przykład przed chwilą wypraliście ulubioną suknię, a przyjaciele wołają z wizytą.Jest kilka prostych pożytecznych sposobów jak zrobić proces suszenia znacznie szybciej. Czytajcie o tym dalej w naszym artykule.
Czy można prać futro naturalne i sztuczne?
Każda posiadaczka futerkowych rzeczy, zwłaszcza światłych, zastanawiała się, czy można prać futro i jeśli tak, to w jaki sposób. Wszystko zależy od tego, naturalne czy sztuczne pochodzenie on ma. O tych wypadkach i nie tylko teraz opowiemy w naszym artykule.
Jak wybielić wypłowiałe białe rzeczy?
Dowolna biała rzecz z czasem płowieje, nabywając szary czy żółtawy odcień. Nie musicie się jednak martwić, bo na pewno możecie przywrócić odzieży byłą intensywność i wyraźny kolor. Jak i czym można wybielić wypłowiałe rzeczy, opowiemy w dalej artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty