Jak prawidłowo przechowywać czosnek?

jak przechowywać czosnek

Lubcie przyprawiać swoje potrawy aromatycznym czosnkiem? A wiecie jak poprawnie przechowywać czosnek w zimie w mieszkaniu? Jeśli nie, a czosnek u was często psuje się, to czytajcie sposoby i warunki jego przechowywania w domowych warunkach niżej.

Jak przechowywać nieoczyszczony czosnek w mieszkaniu?

  1. Bardzo prosty sposób przechowywania czosnku w domowych warunkach, to powiązać czosnek do kos, jeśli zwyczajnie on był zebrany razem z trawiastą częścią. Gdzie przechowywać powiązany w ten sposób czosnek? Najlepiej w ciemnym chłodnym miejscu, uwiesiwszy czosnkowe kosy na ściany, czy do sufitu. Dobrze, żeby temperatura przechowywania była na 1-3 stopnie niżej zera. Jeśli w pomieszczeniu będzie ciepło, czosnek zacznie przerastać, jeśli temperatura opadnie niżej – czosnek zmarznie, co nie polepszy jego smakowej jakości, ta i pożytecznych właściwości on pogubi.
  2. Drugi sposób przechowywania czosnku w chłodnych i suchych pomieszczeniach – to pomieszczenie poprzedniego wysuszonych czosnkowych główek do siatki, czy starych pończoch. Lepsza temperatura dla przechowywania czosnku w taki sposób – 1-3°C niżej zera.
  3. Zachować czosnek można i w słoikach. Dlatego główki czosnku należy porządnie wysuszyć, bańki wysterylizować i również dać im wyschnąć. W przygotowane bańki ułożyć czosnek i szczelnie zamknąć polietylenowymi przykrywkami.
  4. Jest jeszcze jeden sposób przechowywania czosnku w domowych warunkach w słoikach. Należy czosnek obcinać od badylów i korzeni, główki wysuszyć. Słoiki wyszorować, wysuszyć i ułożyć w nich główki czosnku, przesypując ich mąką. Przy czym górna warstwa mąki musi stwarzać dostateczną barierę dla powietrza, jego grubość niemniej 2 centymetry.

Jeśli nie ma możliwości wytrzymywać konieczne warunki temperatury, to przechowywać czosnek można i przy pokojowej temperaturze. Dlatego należy:

  1. Przygotować szuflady – przetrzeć od kurzu i wysuszyć.
  2. Dalej na dno szuflady trzeba nasypać sól, a z góry wyłożyć warstwę dobrze wysuszonego czosnku.
  3. Nad czosnkiem znów należy nasypać warstwę soli.
  4. Dotrzymując się takiego dyżuru, napełniamy szufladę po wierzch.

Tylko należy pamiętać, że termin przechowywania czosnku z podwyższeniem temperatury staje mniej. I sprawa nawet nie w przerastaniu, gniciu, czy wysychaniu ząbków, ale rzecz w tym, że z czasem czosnek traci i aromat i swoje pożyteczne właściwości. Maksymalny termin przechowywania czosnku 8 miesięcy, a jeśli trzymać jego przy pokojowej temperaturze, termin przechowywania może obniżyć się do 4 miesięcy. Tak czosnek, co zachowuje się przy pokojowej temperaturze, przez 4 miesiące traci połowę swoich pożytecznych właściwości, a przez 8 miesięcy takiego przechowywania wszystkie pożyteczne jakości będą zagubione nim w całości. Tak i zużywać taki czosnek będzie mniej przyjemne.

Jak już stanęło zrozumiałe, dla zachowania czosnku należy stworzyć ochronną barierę od przenikania powietrza. Najlepiej z tym sprawia się olej, lecz zawczasu jego należy przygotować. Olej słonecznikowy należy przegotowywać w ciągu 2 godzin, a potem dodać do niego jodynę, z rozliczenia 20 kropli na 1 litr oleju słonecznikowego. Dalej za pomocą czystego watowego tamponu należy nanieść olej na czosnkowe główki (czyścić czosnku nie trzeba). Dalej czosnek trzeba wyłożyć na słońce i tak zostawić, aż olej nie będzie sztafirował.

Jak przechowywać oczyszczony czosnek?

jak przechowywać oczyszczony czosnek

Jest możliwe przechowywanie i oczyszczonego czosnku i dzieje się to w oleju roślinnym. Wykorzystać można jakikolwiek - słonecznikowy, oliwny i nawet lniany:

  1. Bańkę należy wyszorować i wysuszyć, a czosnek oczyścić.
  2. Dalej czosnek należy szczelnie ułożyć do bańki i zalać olejem.

Taki czosnek jest wygodny przy przygotowaniu, kiedy czyścić jego nie ma czasu. Tak i olej też pójdzie do sprawy, przesiąknąwszy czosnkowym aromatem, on umiejętnie uzupełni sałaty i inne potrawy.

 
Powiązane artykuły:
Jak przechowywać dynię?
Dynia – to pożyteczne warzywo, co ma właściwości leczniczego charakteru. W kulinarii ona wykorzystuje się dosyć szeroko. I dziś opowiemy, jak ją poprawnie zachowywać w zimie w domu i mieszkaniu. Czytajcie i stosujcie nasze pożyteczne porady!
Jak należy prawidłowo przechowywać rybę?
Ryba – produkt może zepsuć się. O tym jak ją poprawnie przechowywać opowiemy w naszym artykule. Zorientujmy się, jak przechowywać świeżą, słoną, wędzoną i suszoną rybę. Czytamy pożyteczne porady i bierzemy na notatkę!
Jak przechowywać natkę w lodówce?
Każda gospodyni chce by natka, którą ona kupiła na rynku, czy ścinała z ogrodu, zachowywała się w lodówce jak najdłużej. Lecz natka często bardzo szybko więdnie, tracąc swoją wilgoć. Żeby tego uniknąć proponujemy kilka malutkich chytrości.
Jak przechowywać olej z oliwek?
Oliwa - jeden z bardziej kosztownych olejów roślinnych, poza tym, on jest bardzo pożyteczny. Toż wasze zadanie – nie dać temu produktowi zepsuć się. Zrobić to nie jest tak skomplikowano – dotrzymujcie się kilku prostych reguł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty