Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi? Czyli technika karmienia piersią

Młoda matka nowo narodzonego dziecka boryka się z szeregiem problemów, a najważniejszy z nich – trzeba nauczyć się techniki karmienia swoim mlekiem, a w szczególności przystawiać dziecko do piersi. To właśnie od prawidłowego chwytania i przestrzegania pewnych wytycznych zależy sukces całego dalszego karmienia piersią.
Z reguły jeszcze w szpitalach położniczych kobiety zapoznają się z podstawowymi zasadami dotyczącymi karmienia dziecka piersią, jednak tak bywa nie zawsze. Właśnie z tego powodu przyszła mama jeszcze przed urodzeniem dziecka powinna samodzielnie zapoznać się z technikami prawidłowego przystawiania noworodka podczas karmienia piersią i obejrzeć odpowiednie wideo instrukcje, które szeroko są dostępne w globalnej sieci internet.
Technika prawidłowego przystawiania podczas karmienia piersią
Aby karmienie piersią przynosiło wyłącznie pozytywne emocje zarówno młodej mamie jak i dziecku, należy przestrzegać następujących zaleceń:
- Znajdź maksymalnie wygodną dla siebie pozycję. Każda kobieta samodzielnie decyduje, jak ona będzie karmić noworodka – na siedząco, na leżąco lub na stojąco, ale w czasie wyboru należy wziąć pod uwagę, że proces ten trwa dość długo i młoda mama może się zmęczyć.
- W trakcie karmienia dziecko musi być zwrócone do ciała matki brzuszkiem, a jego buzia musi być zwrócona do brodawki sutkowej. Przy tym głowy i ciała dziecka nie można utrzymywać sztywno w stabilnej pozycji, ponieważ maluch musi mieć możliwość zmieniać i regulować położenie sutka matki w swojej buzi.
- Nosek i buzia malucha powinny znajdować się w bliskiej odległości od piersi matki, ale przy tym nie wtykać się w nią. Nie wolno dopuścić do tego, aby dziecko musiało ciągnąć się do brodawki, to znacznie zwiększa prawdopodobieństwo powierzchniowego chwytania.
- Nie wkładaj sutka do buzi dziecka. Poczekaj do momentu, gdy zrobi to samodzielnie.
- Jeśli dziecko ssie prawidłowo, to w buzi musi być nie tylko sam sutek, ale i jego otoczka. Usta dziecka powinny być wygięte na zewnątrz. Nosek musi dość ciasno przylegać do piersi, a podczas całego okresu karmienia nie powinny być słyszane żadne inne dźwięki poza łykami. Ponadto sama młoda mama nie powinna odczuwać żadnego dyskomfortu. Jeśli wszystkie te warunki są spełnione, karmienie będzie sprawiać kobiecie wyłącznie pozytywne emocje. W przeciwnym przypadku młodej mamie należy delikatnie uwolnić się od buzi dziecka, leciutko naciskając palcem mu na podbródek i ponownie zmusić je do uchwycenia brodawki.

Na pewno prawidłowe przystawienie dziecka do piersi jest bardzo ważne dla organizacji jego karmienia. Tymczasem kobiecie należy rozumieć i inne zawiłości tego procesu. Otóż zdecydowana większość specjalistów od karmienia piersią i lekarzy zaleca, aby w ciągu jednego karmienia dawać tylko jedną pierś i zmieniać pierś tylko po tym, jak dziecko całkowicie opróżni jedną z nich.
Ssanie jednej piersi w trakcie karmienia zapewnia zarówno "przednie" mleko, które jest konieczne dla uzyskania dzieckiem wystarczającej ilości płynów, jak i "tylne", które zawiera praktycznie wszystkie witaminy i inne cenne substancje. Jednak, jeśli maluch nie najada się mlekiem z jednej piersi, można dawać mu drugą, ale trzeba to zrobić tylko po konsultacji ze specjalistą.
Chociaż niektóre młode mamy decydują się zrezygnować z karmienia piersią ze względu na wiele pojawiających się problemów, należy zrozumieć, że to właśnie mleko matki ma optymalny skład do karmienia dziecka i pozbawiać go tego cennego i pożytecznego pokarmu bez ważnego powodu nie wolno.