Jak prowadzić dziennik treningowy? Czyli sposób na sprawdzanie postępów sportowych

jak prowadzić dziennik treningowy

Jeśli ktoś chce kontrolować swoje postępy w zajęciach sportowych, musi mieć specjalny pamiętnik. Obecnie można prowadzić rejestr w formie elektronicznej i w formie papierowej, ponieważ istnieją różne aplikacje, za pomocą których można prowadzić dziennik treningów, jak również i diety. Ale, aby notowanie sportowych obciążeń przyniosło tylko korzyść, zobaczmy jak prawidłowo prowadzić dziennik treningowy i jakie parametry należy zaznaczyć we wpisach dziennika w formie klasycznej – zapisanej ręcznie.

Jak prowadzić dziennik treningowy?

Eksperci zalecają, aby zaznaczyć następujące opcje:

  1. Zapisywanie ćwiczeń takich jak bieganie, skakanie na skakance, skręty tułowia, itp.
  2. Lista ćwiczeń, które wchodzą do treningu. Na przykład przysiady, skręty, wyciskanie, rozciąganie mięśni obręczy barkowej.
  3. Całkowity czas trwania treningu.
  4. Ilość serii każdego ćwiczenia oraz ilość powtórzeń.

To jest lista parametrów, które należy notować obowiązkowo. Właśnie śledzenie ich pomoże określić, jakie błędy popełnia człowiek przy sporządzeniu planu zajęć sportowych. Na przykład wiele osób podkreśla, że przeglądając swoje własne zapisy, odkrywa niedomiar obciążenia na jakieś grupy mięśniowe.

Również specjaliści zalecają, aby w miarę możliwości notować w dzienniku wysokość tętna (mierzyć go trzeba przynajmniej 3 razy w ciągu treningu – na początku, na końcu i przy najbardziej intensywnym wysiłku) i własne samopoczucie. Tak można zrozumieć, czy skuteczne były treningi, porównując własną wysokość tętna z zalecaną i zamienić te ćwiczenia, które powodują złe samopoczucie, np. zawroty głowy lub osłabienie.

Jak prowadzić dziennik treningowy dla dziewczyn?

Kobietom, oprócz wymienionych powyżej parametrów, należy również zapisywać jeszcze jedną kolumnę – zaznaczać dni cyklu miesiączkowego. Specjaliści uważają, że kilka dni przed wystąpieniem miesiączki obciążenie warto zmniejszyć. Kierując się własnymi notatkami można zrozumieć, jakie ćwiczenia robić nie warto w ten lub inny dzień cyklu, orientując się na swoje samopoczucie i doświadczenia treningowe.

 
Powiązane artykuły:
Bieganie w zimie na dworze odchudzające. Czyli jak trenować, kiedy temperatura jest poniżej zera?
Bieg najczęściej traktowany jest przez ludzi jako wysiłek fizyczny dla zrzucenia zbędnej wagi. Jednak zdecydowana większość preferuje biegać tylko w ciepłą porę roku, a w zimie przenoszą się do sali.
Wpływ ćwiczeń fizycznych na organizm człowieka
Regularne wykonanie fizycznych ćwiczeń pozytywnie zaznacza się nie tylko na wyglądzie zewnętrznym człowieka, ale i na jego zdrowiu. W tym artykule opowiadamy o konkretnym wpływie sportu na różne systemy organizmu.
Domowe ćwiczenia odchudzające, czyli trening wykonywany w warunkach domowych
Żeby pozbyć się zbędnej wagi, nie jest obowiązkowo chodzić na salę, przecież domowe treningi mogą być efektywne. W tym artykule potraficie dowiedzieć się o tym, jak poprawnie ćwiczyć w domowych warunkach i które ćwiczenia można wykonywać.
Ćwiczenia siłowe w domu – czyli jak uzyskać wymarzoną sylwetkę?
W domowych warunkach można wykonywać różne ćwiczenia, w tym i siłowe. W tym artykule są zaproponowane ćwiczenia, które pomogą złożyć domowy kompleks, efektywny, lecz niewymagający specjalnych przyzwyczajeń.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty