Jak przechowywać dynię?

jak przechowywać dynię

Dynia – to naprawdę unikalne warzywo, co ma wiele właściwości leczniczego charakteru. W jej miąższu mieści się duża ilość cennych substancji:

 • witamina С – dla wsparcia zdrowia w zimnym okresie roku;
 • witaminy grupy B – pomagają zdjąć znużenie, irytowanie, bezsenność, oczyszczają twarz od pryszczy, wzmacniają paznokcie, nadają blask i jedwabistość włosom;
 • witaminy А i Е przeszkadzają przedwczesnemu pojawieniu zmarszczek;
 • bardzo rzadka witamina K – sprzyja zdolności gęstnieć krwi;
 • witamina Т też nieczęsto spotyka się w innych warzywach; ona jest ciekawa tym, kto stara się zrzucić zbędną wagę, ponieważ pomaga przyswajać ciężki pokarm i tym samym zapobiega otyłości;
 • wśród warzyw dynia jest mistrzem za treścią żelaza; toż wszyscy u kogo dynia częsty gość na stole, mają dobry kolor oblicza i zawsze różnią się przepięknym humorem;
 • dyniowy sok jest pożyteczny dla wsparcia męskiego zdrowia i seksualności;
 • nasienie dyni od dawna wchodzi w skład różnych ziół.

Ze względu na całe wyżej powiedziane, powstaje kwestia przyrodnicza: jak poprawnie przechowywać dynię?

Rozpatrzymy kilka wariantów zachowania takiego cennego warzywa.

Jak przechowywać dynię w zimie we własnym domu?

Jeśli wyhodowaliście dynię na swojej działce rolnej, warto zatroszczyć się o jej przechowanie do wiosny. Dlatego ją sprzątają z grzęd w przybliżeniu w środku września, do suchej pogody, koniecznie przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Dynię zrywają z krzaka razem z niewielką szypułką, która powinna być sucha i szorstka.

Za szypułkę lepiej nie brać się, zwłaszcza u dużych i ciężkich płodów, ponieważ ona może obłamać się, a z obłamanego miejsca może zacząć się proces gnicia warzywa. Dynie przygotowywane do przechowywania podsuszają na słonku w ciągu tygodnia. Jeśli przy montażu urodzaju powierzchnia dyni zadrapała się, to brózdki i niegłębokie draśnięcia można zagoić, nakleiwszy na nie bakteriobójcze plastry. Podsuszać należy w suchym miejscu, obronionym od wilgoci. Kiedy kora dyni stwardnieje płody przenoszą do suchego i ciemnego miejsca przechowywania z pożądaną temperaturą do 15-20 stopni.

Jak przechowywać dynię w mieszkaniu?

W warunkach miejskiego mieszkania zachowują jak niedojrzałe płody, oni dochodzą do pełnej dojrzałości za 1-2 miesiące, tak i w całości dojrzałe. Na zimowe miesiące dla dyni wydzielają kąt w ciemnej spiżarni, gdzie nie ma dostępu słonecznych promieni.

Czasami płody trzeba oglądać. Przy pojawieniu oznak gnicia rażone miejsca wycinają do zdrowych tkanek i opalają przekroje płomieniem świecy. Obcięte płody zużywają w pierwszej kolejności.

Jak przechowywać rozkrojoną dynię?

Pokrajany miąższ dyni można na kilka tygodni pokłaść do lodówki, lecz nie więcej, inaczej zacznie się proces gnicia i produkt zdarzy się wyrzucić. Dla trwalszego zachowania rozkrojoną na części dynię, dają możliwość rzetelnie wyschnąć, pakują do polietylenowych pakietów porcjami po 300-600 g i odprawiają do zamrażalnika. Pakiety trzeba spakować jak najszczelniej bez bąbelków powietrza. W zamian zwyczajnych polietylenowych pakietów można w sklepie nabyć specjalne woreczki i lady dla zamrażania.

jak przechowywać rozkrajaną dynię

W zimie, w miarę potrzeby, pokrojoną dynię rozmrażają kilkoma sposobami:

 • w lodówce w przybliżeniu 10-12 godzin;
 • w pokoju – 4-5 godzin;
 • w kuchence mikrofalowej, czy w dętej szafie;
 • w naczyniu z ciepłą, czy gorącą wodą, przy czym trzeba nie dopuszczać trafienie wody do pakietu z zamrożonym produktem.

Dowiedziawszy się prostych reguł o tym jak przechowywać dynię w zimie potraficie zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę pożytecznym i cennym produktem przed same lato, przygotowawszy dynię w piecyku, czy dowolnym innym ciekawym sposobem.

 
Powiązane artykuły:
Jak należy prawidłowo przechowywać rybę?
Ryba – produkt może zepsuć się. O tym jak ją poprawnie przechowywać opowiemy w naszym artykule. Zorientujmy się, jak przechowywać świeżą, słoną, wędzoną i suszoną rybę. Czytamy pożyteczne porady i bierzemy na notatkę!
Jak przechowywać natkę w lodówce?
Każda gospodyni chce by natka, którą ona kupiła na rynku, czy ścinała z ogrodu, zachowywała się w lodówce jak najdłużej. Lecz natka często bardzo szybko więdnie, tracąc swoją wilgoć. Żeby tego uniknąć proponujemy kilka malutkich chytrości.
Jak przechowywać olej z oliwek?
Oliwa - jeden z bardziej kosztownych olejów roślinnych, poza tym, on jest bardzo pożyteczny. Toż wasze zadanie – nie dać temu produktowi zepsuć się. Zrobić to nie jest tak skomplikowano – dotrzymujcie się kilku prostych reguł.
Jak przechowywać ziemniaki – sprawdzone sposoby i warunki
Ziemniak - jedno z głównych warzyw na naszym stole. Istnieje ogromna ilość potraw z ziemniaka i posilać się nim można okrągły rok! Właśnie dlatego tak ważne nauczyć się poprawnie przechowywać to warzywo.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty