Jak przechowywać jabłka na zimę?

Jeśli nie zdążyliście wykorzystać jabłkowego urodzaju w przepisach - nie ma nieszczęścia.Przecież przygotowaliśmy kilka sposobów przechowywania jabłek, które przedłużą życie płodom na całą zimę.
Jak poprawnie przechowywać świeże jabłka?
Możliwość i termin przechowywania jabłek w pierwszej kolejności wyznaczają się ich gatunkiem. Tak letnie gatunki są całkiem nieprzydatne do przechowywania z powodu zbyt cienkiej skórki, przez którą łatwo przenikają mikroorganizmy. Przecież zimowe gatunki, które mają szczelną skórkę, nierzadko pokrytą woskowym nalotem, nadają się do przechowywania najbardziej. Miękkie,zimowe jabłka są mniej skłonne do gnicia czy wysychania.
Przed robieniem zapasów jabłek, urodzaj trzeba poprawnie zebrać. Po to, żeby przedłużyć życie płodom, zbierać je należy ręcznie, nie ubijając i nie strząsając ich na ziemię, a zrywając je z gałęzi, żeby nie powstały uszkodzenia,które prowadzą do gnicia. Potem, jak jabłka już są zebrane, trzeba je przesortować według rozmiaru. Sortowanie pomoże zorientować się, jakie plony trzeba wykorzystać w pierwszej kolejności, ponieważ najprędzej psują się duże i drobne jabłka: pierwsze łatwo gniją, a drugie łatwo wysychają. Dalej jabłka trzeba przebierać, odrzucając uszkodzone czy zepsute.
Teraz przejdziemy do pytania o tym, jak przechowywać zimowe jabłka. Najlepiej jabłka przechowywać oddzielnie jeden od jednego, opakowawszy każde papierem i przesypawszy opiłkiem, słomą czy łupiną. Opakowywać płody można do suchego, jak i do wysmarowanego wazeliną papierem. Również jabłka pięknie przechowują się w piasku. Każdą ilość płodów przysypuje się drobnym ,grzanym w piecyku piaskiem tak, by pokryć je na 3 cm.
Można przechowywać jabłka w polietylenie. Przed robieniem zapasów, jabłka chłodzi się, a potem umieszcza do niewielkiego pakietu. W takim wyglądzie jabłka można przechowywać w szufladzie czy nawet pudełku.Jeśli interesuje was pytanie-"jak przechowywać jabłka w mieszkaniu?", to właśnie ten sposób będzie idealny dla pomieszczeń,w których są balkony.
Jeśli nie macie w mieszkaniu balkonu, można przechowywać jabłka w lodówce, ale nie zapomnijcie przebrać ich i wysortować według rozmiarów. Najlepiej chłodzić jabłka przez dobę po zbieraniu, to znacznie przedłuży czas przechowywania. Jeszcze jednym sekretem trwałego przechowywania jabłek w lodówce jest ich szybkie poprzednie oziębienie przy intensywnych temperaturach (4-6 °С). Oziębione płody układamy, pokrywając każdy pergaminem czy natłuszczonym papierem.
Jeśli jesteście mieszkańcami przepięknego domu, opowiemy o tym jak przechowywać jabłka w piwnicy. Dla trwałego przechowywania jabłek optymalna temperatura pomieszczenia powinna być nie większa niż 20°, a szuflady czy pudełka z jabłkami muszą znajdować się na odległości 20-25 cm od podłóg i ścian, żeby uniknąć wpływu wilgoci.
Jak poprawnie przechowywać suszone jabłka?

Mimo to, że istnieje mnóstwo sposobów robienia zapasów produktów na zimę, przechowywać je należy umieć. W ślad za dżemami z jabłek najbardziej popularne są suszone jabłka. Główni wrogowie suszonych jabłek - pleśń, owady i wilgoć. Uniknąć zepsucia produktu można kilkoma sposobami.
Jak najlepiej przechowywać suszone jabłka? Wszystko jest bardzo proste.Trzeba przekonać się do hermetycznego wykorzystania opakowań, które uchowają zapasy nie tylko od wilgoci, ale i od nieprzyjemnych zapachów. Idealnym miejscem dla przechowywania będą hermetyczne plastikowe kontenery, butelki czy proste słoiki.
Wasze robienie zapasów może przeszkadzać owadom, dlatego przebierajcie jabłka i pieczcie je w piekarniku co najmniej 30 minut. Jabłka mające pleśń zabrania się używać do pokarmu.