Jak przechowywać jabłka na zimę?

jak przechowywać jabłka

Jeśli nie zdążyliście wykorzystać jabłkowego urodzaju w przepisach - nie ma nieszczęścia.Przecież przygotowaliśmy kilka sposobów przechowywania jabłek, które przedłużą życie płodom na całą zimę.

Jak poprawnie przechowywać świeże jabłka?

Możliwość i termin przechowywania jabłek w pierwszej kolejności wyznaczają się ich gatunkiem. Tak letnie gatunki są całkiem nieprzydatne do przechowywania z powodu zbyt cienkiej skórki, przez którą łatwo przenikają mikroorganizmy. Przecież zimowe gatunki, które mają szczelną skórkę, nierzadko pokrytą woskowym nalotem, nadają się do przechowywania najbardziej. Miękkie,zimowe jabłka są mniej skłonne do gnicia czy wysychania.

Przed robieniem zapasów jabłek, urodzaj trzeba poprawnie zebrać. Po to, żeby przedłużyć życie płodom, zbierać je należy ręcznie, nie ubijając i nie strząsając ich na ziemię, a zrywając je z gałęzi, żeby nie powstały uszkodzenia,które prowadzą do gnicia. Potem, jak jabłka już są zebrane, trzeba je przesortować według rozmiaru. Sortowanie pomoże zorientować się, jakie plony trzeba wykorzystać w pierwszej kolejności, ponieważ najprędzej psują się duże i drobne jabłka: pierwsze łatwo gniją, a drugie łatwo wysychają. Dalej jabłka trzeba przebierać, odrzucając uszkodzone czy zepsute.

Teraz przejdziemy do pytania o tym, jak przechowywać zimowe jabłka. Najlepiej jabłka przechowywać oddzielnie jeden od jednego, opakowawszy każde papierem i przesypawszy opiłkiem, słomą czy łupiną. Opakowywać płody można do suchego, jak i do wysmarowanego wazeliną papierem. Również jabłka pięknie przechowują się w piasku. Każdą ilość płodów przysypuje się drobnym ,grzanym w piecyku piaskiem tak, by pokryć je na 3 cm.

Można przechowywać jabłka w polietylenie. Przed robieniem zapasów, jabłka chłodzi się, a potem umieszcza do niewielkiego pakietu. W takim wyglądzie jabłka można przechowywać w szufladzie czy nawet pudełku.Jeśli interesuje was pytanie-"jak przechowywać jabłka w mieszkaniu?", to właśnie ten sposób będzie idealny dla pomieszczeń,w których są balkony.

Jeśli nie macie w mieszkaniu balkonu, można przechowywać jabłka w lodówce, ale nie zapomnijcie przebrać ich i wysortować według rozmiarów. Najlepiej chłodzić jabłka przez dobę po zbieraniu, to znacznie przedłuży czas przechowywania. Jeszcze jednym sekretem trwałego przechowywania jabłek w lodówce jest ich szybkie poprzednie oziębienie przy intensywnych temperaturach (4-6 °С). Oziębione płody układamy, pokrywając każdy pergaminem czy natłuszczonym papierem.

Jeśli jesteście mieszkańcami przepięknego domu, opowiemy o tym jak przechowywać jabłka w piwnicy. Dla trwałego przechowywania jabłek optymalna temperatura pomieszczenia powinna być nie większa niż 20°, a szuflady czy pudełka z jabłkami muszą znajdować się na odległości 20-25 cm od podłóg i ścian, żeby uniknąć wpływu wilgoci.

Jak poprawnie przechowywać suszone jabłka?

jak przechowywać suszone jabłka

Mimo to, że istnieje mnóstwo sposobów robienia zapasów produktów na zimę, przechowywać je należy umieć. W ślad za dżemami z jabłek najbardziej popularne są suszone jabłka. Główni wrogowie suszonych jabłek - pleśń, owady i wilgoć. Uniknąć zepsucia produktu można kilkoma sposobami.

Jak najlepiej przechowywać suszone jabłka? Wszystko jest bardzo proste.Trzeba przekonać się do hermetycznego wykorzystania opakowań, które uchowają zapasy nie tylko od wilgoci, ale i od nieprzyjemnych zapachów. Idealnym miejscem dla przechowywania będą hermetyczne plastikowe kontenery, butelki czy proste słoiki.

Wasze robienie zapasów może przeszkadzać owadom, dlatego przebierajcie jabłka i pieczcie je w piekarniku co najmniej 30 minut. Jabłka mające pleśń zabrania się używać do pokarmu.

 
Powiązane artykuły:
Jak przechowywać mandarynki, żeby się szybko nie psuły?
Najpopularniejsze cytrusy w zimie - to pomarańcze i mandarynki. Zapach mandarynek asocjuje się z noworocznymi świętami. Czasami kupujemy te owoce więcej, aniżeli możemy zjeść w parę dni. W takim razie powstaje kwestia - jak zachować mandarynki świeżymi jak najdłużej? Właśnie o tym będzie mowa w naszym artykule.
Jak przechowywać susz?
Dobry pomysł - zaopatrzyć się w suszone owoce na zimę, żeby było czym posmakować w zimowe dzionki, kiedy tak chce się owoców i trochę lata. Ale jak poprawnie przechowywać susze, wiedzą nie wszyscy. Opowiemy jak robić, żeby przygotowanych przez was zapasów nie zjadła pleśń czy robactwo. Kilka rekomendacji pomoże zachować susze na długi czas.
Jak przechowywać banany?
Banan - bardzo odżywczy, smaczny i ulubiony dla wielu dzieci owoc. Często kupiwszy banany, nie wiemy gdzie i jak poprawnie je przechowywać, żeby zachować piękny wygląd zewnętrzny i wszystkie pożyteczne substancje. Opowiemy jak można to zrobić w zwyczajnych,domowych warunkach.
Jak przechowywać herbatę?
Wszyscy lubimy porozmawiać z przyjaciółmi przy filiżance herbaty. Lecz jak zachować wonną i smaczną? Należy umieć poprawnie przechowywać herbatę, bo przecież wchłania ona zapachy i traci swoje smakowe jakości.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty