Jak przechowywać olej z oliwek?

olej z oliwek

Oliwa zawsze ceniła się za swoje smakowe i kosmetyczne właściwości. Kupić oliwę dziś można we wszystkich supermarketach, lecz oto poprawnie wybrać i zachowywać jej mogą daleko nie wszyscy.

Jak przedłużyć termin przechowywania oleju z oliwek?

Bardzo ważne poprawnie zachowywać taki drogi we wszystkich znaczeniach tego słowa produkt. Lecz nawet najbardziej doświadczone gospodynie nie potrafią pomóc radą, jeśli wybraliście "nieprawidłowy" olej. Kupić dobry i świeży olej pomoże kilka porad:

  1. Zawsze uważnie studiujcie butelkę i etykietkę. Produkcja i rozlew oleju muszą spełniać się tylko w jednym kraju. Przy czym wskazane powinni być i producent i firma, która zajmowała się rozlewem.
  2. Oliwa - to nie wino i z latami ono staje tylko gorsze. Należy kupować olej, który rozlewał się nie więcej niż pół roku temu.
  3. Gdzie trzeba przechowywać oliwę? Najczęściej gospodynie zachowują olej z oliwek w oryginalnej tarze. Przy kupnie uważnie przestudiujcie ją: butelka powinna być hermetycznie zamknięta, nie musi przepuszczać słonecznego światła. Idealny wariant - ściemniona butelka.
  4. Nigdy nie potraficie wyznaczyć w kolorze jakość i smak oleju. Kolor zależy tylko od koloru wykorzystywanego surowca. Najczęściej olej jest kupażem z ciemnych i światłych oliwek. Termin przechowywania od tego absolutnie nie zależy.
  5. Nigdy nie kupujcie oleju "na zapas". Z czasem on traci swoje smakowe jakości i pożyteczne właściwości.

Jak poprawnie przechowywać oliwę?

Oliwa nie stosuje się do produktów długiego przechowywania, tak należy kupować tylko świeży olej. Chociaż producent i stawia termin przechowywania blisko 24 miesięcy, swoje właściwości ono zaczyna tracić już po 9 miesiącach.

Główne momenty, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Decydując jak zachowywać oliwę, pamiętacie o dwóch najbardziej złych jego "wrogach": światło i powietrze. Słoneczne promienie i powietrze doprowadzają do szybkiego utlenienia i pojawienia gorzkiego smaku w oleju.
  2. Temperatura dla oliwy powinna być chłodna, a miejsce przechowywania – ściemnione. Lepiej zachowywać oliwę w tym miejscu, gdzie stale jest ciemno i sucho.
  3. Wiele osób myślą, że zachowywać oliwę poprawnie w lodówce, ponieważ to najzimniejsze miejsce. To błędna myśl. Naprawdę przy niskiej temperaturze zobaczycie utworzenie osadu. Te białe płatki - nieco inne, jak twarde tłuszcze, co zgęstniało. Jeśli wyciągnąć olej i potrzymać jego przy pokojowej temperaturze, osad zniknie. To dobry sposób sprawdzić, czy jest to prawdziwy olej. Lecz zachowywać jego w lodówce nie warto.
  4. Bardzo niebezpieczne dla oliwy jest zamrażanie. Po rozmrażaniu olej traci swój specyficzny smak i zapach, a pożyteczne właściwości praktycznie znikają.

Jakie naczynie należy wybrać, żeby jak najdłużej przechowywać oliwę?

Nie ma nic lepszego, aniżeli butelka z ściemnionego szkła. Można zastosować niewielką butelkę ze "stali" nierdzewnej. Lepiej wybierać jak przechowywać oliwęniewielką tarę, tak mniej powietrza będzie kontaktowało z olejem. Wykorzystać olej z otwartej butelki trzeba w ciągu jednego miesiąca. Jeśli zachowywać jego dłużej, olej traci swoje jakości i smak.

Nawet jeśli jesteście bardzo oszczędne gospodynie, nigdy nie wykorzystujcie oleju powtórnie po dopalaniu się. Po termicznej obróbce w takim oleju nie zostaje nic pożytecznego. Poza tym, w trakcie dopalania stwarzają się szkodliwe dla zdrowia substancje, które trafią do organizmu. Nie warto bać się, że nie zdążycie wykorzystać oliwy w ciągu miesiąca i zdarzy się ją wyrzucić. Dzięki jego niepowtarzalnemu i specyficznemu smakowi z radością zamienicie nim roślinny, czy inny olej.

 
Powiązane artykuły:
Jak przechowywać ziemniaki – sprawdzone sposoby i warunki
Ziemniak - jedno z głównych warzyw na naszym stole. Istnieje ogromna ilość potraw z ziemniaka i posilać się nim można okrągły rok! Właśnie dlatego tak ważne nauczyć się poprawnie przechowywać to warzywo.
Jak przygotować szczaw na zimę?
Sposobów robienia zapasów szczawiu istnieje nie tak dużo i niektóre niezwykłe są opisane dalej. Opowiemy jak zakonserwować liście, zaproponujemy dwa warianty zamrażania i opiszemy sposób zasolenia natki, nie naruszając całości liści.
Jak poprawnie przechowywać winogrono?
Często powstają trudności z przechowywaniem owoców. Na przykład z winogrona robią nie tylko dziwne wino czy konfiturę, lecz jeszcze jego zachowują całymi gronami i przy dotrzymaniu wszystkich rekomendacji jagody zostają świeżymi.
Jak przechowywać natkę w lodówce?
Każda gospodyni chce by natka, którą ona kupiła na rynku, czy ścinała z ogrodu, zachowywała się w lodówce jak najdłużej. Lecz natka często bardzo szybko więdnie, tracąc swoją wilgoć. Żeby tego uniknąć proponujemy kilka malutkich chytrości.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty