Jak przesadzić dracenę do innej doniczki?

jak przesadzić dracenę do innej doniczki

Dracena należy do najbardziej ulubionych roślin ogrodników. Należy we właściwym czasie przesadzić kwiaty doniczkowe, aby one normalnie rosły.

Jak prawidłowo przesadzić dracenę w warunkach domowych?

Prawidłowe przesadzenie roślin doniczkowych jest bardzo ważnym momentem. Korzenie draceny bardzo szybko rosną, więc im może być za ciasno w doniczce.

Najbardziej optymalną porą na przesadzanie roślin doniczkowych uważa się okres od połowy marca do końca kwietnia. To jest intensywny okres wzrostu kwiatów doniczkowych. Młodą dracenę należy przesadzać raz w roku, a dorosłą – raz na 2-3 lata.

Czasami powstają sytuacje, gdy dracenę należy przesadzić w innym czasie. To jest potrzebne od razu po nabyciu rośliny, jeśli zauważysz, że dracenie jest za ciasno w doniczce. W takim wypadku roślinkę można przesadzić o dowolnej porze roku, w ciągu tygodnia po nabyciu.

Doniczka i podłoże do kwiatów

Jeśli kupiłaś młodą dracenę musisz dobrać właściwą doniczkę, średnica której będzie wynosić około 15-20 cm. Najlepiej kupić wyrób z gliny lub ceramiki, który dobrze przepuszcza powietrze. W doniczkach z tych materiałów zmniejsza się prawdopodobieństwo skupienia się wilgoci. Na dnie doniczki należy umieścić drenaż z keramzytu.

Podłoże do draceny można kupić albo zrobić samodzielnie. W tym celu w jednakowej ilości należy wymieszać torf i humus. Do tej mieszanki dodajemy nieco węgla drzewnego.

Jak sadzić dracenę do doniczki?

Aby poprawnie realizować proces przesadzania musisz przestrzegać następujących zasad:

  1. Zaprzestać polewania kilka dni przed przesadzaniem.
  2. Dracenę delikatnie wyjąć ze starej doniczki. Prz tym korzeni nie oczyszczamy dokładnie z ziemi.
  3. Zbędną część korzeniową przycinamy.
  4. Na dno nowej doniczki kładziemy drenaż i wypełniamy ją podłożem do połowy.
  5. Roślinę umieszczamy w doniczce. Miejsce w pojemniku, które pozostało puste, wypełniamy podłożem.

Jak rozmnażać dracenę?

Podczas przesadzania rośliny ją można rozmnożyć. W tym celu ścinamy mocne, niezdrewniałe wierzchołkowe części pędów, umieszczamy je do pojemnika z wodą albo podłożem i pozostawiamy je w tym pojemniku, zanim się nie ukorzenią. Następnie umieszczamy je w doniczce z podłożem.

doniczka dla draceny

Pielęgnacja draceny po przesadzeniu

Po przesadzeniu roślina jest osłabiona i potrzebuje szczególnej pielęgnacji, która polega na:

  • roślinę należy umieścić w miejscu z rozproszonym światłem;
  • reżim temperaturowy około +25 stopni;
  • częste, obfite podlewanie (3-5 razy tygodniowo);
  • regularne spryskiwanie liści.

Prawidłowe przesadzanie będzie sprzyjać temu, że dracena w ciągu wielu lat będzie sprawiać ci przyjemność.

 
Powiązane artykuły:
Jak często podlewać storczyki?
Wyrafinowane ździebełko i zbytkowne kwiatostany storczyków zdolne ubrać dowolne wnętrze. Lecz żeby roślina wzbudzała zachwyt, a nie litość, należy poprawnie opiekować się nią. Jest zwłaszcza ważna dla storczyków słuszność podlewania.
Bodziszek w warunkach domowych – przycinanie
Żeby pokojowe kwiaty były piękne i zdrowe, za nimi należy poprawnie opiekować się - polewać, podkarmiać, obcinać. To stosuje się nawet do takich niewybrednych roślin jak bodziszek. Latem i w zimie metody odejścia za bodziszkiem różnią się.
Pokojowe rośliny cebulowe – 6 najbardziej atrakcyjnych roślin cebulowych
Pokojowe, cebulkowe kwiaty - daleko nie najpopularniejszy wariant wśród hodowców kwiatów. I główną przyczyną tego jest ogólny rezon w trudności obejścia za tymi roślinami. Między tamtym, wśród cebulkowych jest mnóstwo niewybrednych.
Paprocie domowe – pielęgnacja paprotki doniczkowej
Jeśli szukacie uniwersalnej rośliny, zdolnej dobrze wpisywać się do dowolnego wnętrza, zwróćcie uwagę na pokojowe paprocie. Te rośliny nie wymagają dużo czasu na obejście, wystarczy zabezpieczyć im konieczną wilgotność powietrza.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty