Przejście z karmienia piersią – jak przestawiać dziecko na karmienie sztuczne?

jak przestawiać dziecko na karmienie sztuczne

Wszystkie mamy wiedzą jak dla dziecka ważne jest mleko matki. Jednak nie wszyscy mogą i chcą karmić piersią i wtedy powstaje pytanie, jak przestawić dziecko na karmienie sztuczne maksymalnie prosto i bezboleśnie.

Początek przestawiania

Istnieją pewne zasady jak należy przestawiać dziecko na karmienie sztuczne.

Na początek zamień jedno karmienie piersią na karmienie z butelki. Najlepiej zrobić to wieczorem, bo mleka wieczorem gromadzi się mniej. Gdy będziesz podawać dziecku butelkę, spróbuj z nim porozmawiać, delikatnie wyjaśnij mu, że trzeba spróbować. Ten dialog, który może wydać się monologiem, w rzeczywistości jest bardzo ważny dla dziecka. W ciągu czterech-pięciu dni trzeba wymieniać jedno karmienie piersią na sztuczne, w tym czasie dziecko przyzwyczai się i przestanie kaprysić.

Zasady stopniowego przestawiania na karmienie sztuczne

Po kilku dniach należy zamienić jeszcze dwa-trzy karmienia. Ta metoda stopniowego przestawiania dziecka z karmienia piersią na sztuczne polega na przemienności karmienia piersią i karmienia z butelki, więc adaptacja maleństwa będzie odbywać się szybciej. Robić tak trzeba około ośmiu-dziesięciu dni. Karmienie powinno odbywać się regularnie i zgodnie z harmonogramem, na przykład rano i w południe karmić piersią, a przed południem i wieczorem — z butelki. A jeszcze lepiej jeśli będziesz karmić piersią rano i wieczorem, a reszta karmienia będzie sztucznym.

Następnie będziesz miała wybór: zostawić wszystko tak jak jest, aby dziecko przebywało na częściowym karmieniu sztucznym, czy absolutnie zastąpić karmienie sztuczne. Jeśli zdecydujesz się całkowicie odzwyczaić dziecko od piersi to pamiętaj, że trzeba to robić stopniowo i powoli. Daj dziecku czas na przyzwyczajenie się do butelki, do nowego sposobu jedzenia. Poranne karmienie trzeba zamieniać na sztuczne w ostatniej kolejności.

Jeśli twoje dziecko ssie smoczek, przestawić go na karmienie z butelki mieszanką będzie znacznie łatwiej. W takim razie niech smoczek w butelce będzie z tych samych materiałów co i zwykły smoczek. Mieszanka w butelce powinna być ciepła, aby była podobna do mleka.

 
Powiązane artykuły:
Mieszane karmienie dziecka – karmienie niemowlęcia piersią i z butelki
Mieszane karmienie – kompromisowy wariant między piersiowym mlekiem i sztuczną mieszanką. O tej porze u kobiety jeszcze jest szansa nawiązać normalne piersiowe wykarmianie.
Jak poprawnie karmić noworodka mieszanką?
Są wypadki kiedy bardzo ważne we właściwym czasie przejść na pełnowartościową zamianę piersiowego matczynego mleka. Ważne nie tylko poprawnie dobrać mieszankę, ale i nauczyć się poprawnie karmić dziecko.
Jak wybrać mieszanki dla noworodków?
Jesteście pewne, że z pierwszego razu potraficie zorientować się w tej różnorodności dziecięcych mieszanek, które są w sklepie? Nie wolno kupić tej, co pierwsza się trafiła i karmić nią nowonarodzonego dziecka.
Karmienie mieszane – jak poprawnie karmić butelką i piersią?
Czasami karmiącej kobiecie brakuje mleka, żeby pełnowartościowo nakarmić bobasa. W takich wypadkach, żeby w całości nie przechodzić na sztuczne wykarmianie i walczyć za karmienie piersiami, przechodzimy na karmienie mieszane.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty