Jak przybrać na wadze nastolatkowi?

jak przybrać na wadze nastolatkowi

Dosyć często rodzice mają do czynienia nie tylko z problemem zbędnej wagi u nastolatków, ale również z kardynalnie przeciwległym – niedoborem wagi u dziecka. Przy czym pytanie, jak przybrać na wadze nastolatkowi, pojawia się po nastąpieniu dojrzewania płciowego.

Jednak w wieku nastolatkowym człowiek zazwyczaj szuka wad w swoim ciele. Przy czym on je znajdzie nawet wtedy, jeśli ono jest idealne. Odpowiednio własna figura jest przyczyną pojawienia się mnóstwa kompleksów u nastolatków, jeden z nich – niedowaga. Właśnie z tego powodu i dorosłych, i nastolatków interesuje pytanie - jak przybrać na wadze nastolatkowi? A informacji na ten temat jest o wiele mniej niż porad dotyczących tego, jak pozbyć się zbędnej wagi.

Możemy udzielić kilku korzystnych porad, ale na początku proponujemy zrozumieć, dlaczego niektórzy nastolatkowie nie mogą przytyć.

Przyczyny niedowagi u nastolatków

  1. Nagła zmiana wzrostu. To się odbywa ze wszystkimi nastolatkami, zwłaszcza z chłopakami w wieku 13-15 lat. W ciągu kilku miesięcy ich wzrost może zwiększyć o 10 cm. Masa mięśniowa zazwyczaj nie nadąża za takim intensywnym porostem ciała i powstaje wrażenie, że nastolatek bardzo schudł. Jednak na podstawie wyżej powiedzianego można zrozumieć, że nie ma żadnych podstaw ku zmartwieniom i nie warto natychmiast udawać się z dzieckiem do lekarza.
  2. Zmniejszenie apetytu. Taka przyczyna jest dosyć rozpowszechniona wśród dzieci i nastolatków. Wydaje się, że rozwiązanie problemu jest oczywiste, jednak praktycznie wszystko jest bardziej skomplikowane. Nie należy zmuszać dziecko ze słowami: "Dopóki wszystkiego nie zjesz, na dwór nie pójdziesz", a musisz przede wszystkim zrozumieć przyczyny zmniejszenia się apetytu. Mogą być bardzo poważne, na przykład zmartwienia. Maksymalizm nastolatków zmienia realność nie do poznania. I to, co dorosłemu wydaje się normalnym, to dla nastolatka może zostać prawdziwą dramą. Więc jeśli twoje dziecko odmawia jedzenia, to należy na początku z nim porozmawiać. Być może ci się uda zrozumieć przyczyny.
  3. Stresy i choroby. Dosyć często doprowadzają do zaburzenia przemiany materii, a to z kolei wpływa na wagę człowieka. Owa przyczyna nie należy do nastolatkowych, jednak jest dosyć poważna. Pytanie "Jak przytyć nastolatkowi?" w tym wypadku najlepiej zadać lekarzowi.
  4. Aktywność ruchowa. Zdarza się czasami, że niedowaga jest następstwem zbytniej aktywności ruchowej nastolatka. Jednak nie ograniczaj dziecka w ruchach. Wystarczy po prostu skorygować jego odżywianie.

Jak szybko przybrać na wadze nastolatkowi?

  1. Nastolatek powinien spożywać jak najwięcej produktów, które zawierają białko, węglowodany i błonnik, na przykład mięso, ryby, drób, makaron, chleb, orzechy, bobowate. Również obowiązkowo świeże owoce i warzywa, jagody.
  2. Musi zwiększyć ilość spożywanych posiłków. Dla nastolatka optymalna ilość spożywanych posiłków – pięć.
  3. Musi jak najmniej spożywać tłustego i smażonego pokarmu. Żołądek długo trawi takiego typu jedzenie, więc powstaje odczucie sytości, co zmniejsza apetyt. Również to dotyczy odwiedzania fast food i spożywanie dań szybkiego przygotowania.
  4. Najlepiej, aby nastolatek poszedł na siłownię, aby wyrobić mięśnie. Fachowiec dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, uwzględniając szczególności jego organizmu. Jeśli tego nie zrobić, nastolatek zacznie przybierać na wadze, jednak nie za rachunek równomiernego zwiększenia masy mięśniowej, a w wyniku odkładania się tłuszczu w najbardziej nieodpowiednich miejscach.

Gdy już wiesz, w jaki sposób przybrać na wadze nastolatkowi, będziesz mogła zrozumieć przyczyny niedowagi, a również to, w jaki sposób pomóc nastolatkowi przybrać na wadze.

 
Powiązane artykuły:
Dieta dla nastolatków – podstawowe zasady poprawnego odżywiania
Mało kto z nastolatków jest zadowolony swoją figurą. To nie jest dziwne, ponieważ w tym okresie ciało tylko zaczyna nabywać dorosłe zarysy i przyśpieszać tego procesu nie warto. Jednak nawet w takim wieku mogą powstać problemy ze zbędną wagą.
Jak schudnąć nastolatkowi?
Na żal, na dziś problem zbędnej wagi u nastolatków staje się coraz więcej i więcej aktualny. I winni w tym zazwyczaj rodzice dziecka. Przecież właśnie oni nie zaszczepili jemu kultury prawidłowego odżywiania i miłości do wysiłków fizycznych.
Jak się nauczyć parkour?
Jednym z modnych zachwytów nastolatków stał się parkur, czyli wolne przemieszczenie po miejscowości, z reguły w granicach miasta. Zdaje się, że dla tych młodych ludzi nie istnieje prawo fizyki, kiedy oni z lekkością przeskakują przeszkody.
Urodziny nastolatka
Przeprowadzenie urodzin dziecka - sprawa trudna, lecz im bardziej skomplikowane zadanie, czym bardziej dorosłe są wasze dzieci. Nastolatkowie są zwłaszcza wymagające do organizacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty