Jak przygotować dziecko do nauki w szkole?

Gdy dziecko skończy 5-6 lat rodzicom trzeba zaczynać przygotowywać je do szkoły, aby nowy okres życiowy nie wywołał u niego silnego stresu. Dotyczy to nie tylko rozwoju umiejętności intelektualnych dziecka, ale i jego kondycji fizycznej, a także wyjaśnienia etycznych i moralnych aspektów życia społecznego.
W tym artykule znajdziesz porady psychologa i wskazówki dla rodziców, jak samodzielnie przygotować dziecko do szkoły, nie zwracając się do wykwalifikowanego personelu.
Co powinno znać i umieć dziecko przychodząc do pierwszej klasy?
Aby z powodzeniem opanować program szkolny, dziecko musi mieć pewne umiejętności. Wiele matek i ojców naiwnie wierzy, że w szkole ich syn lub córka muszą się nauczyć absolutnie wszystkiego. Bez wątpienia obowiązki nauczycieli i wychowawców polegają na tym, aby nauczyć dzieci określonych przedmiotów, ale o pełnym rozwoju ich dziecka w ogóle i jego dobrych wynikach w nauce muszą dbać nie oni, a rodzice.
Ponadto przychodząc do pierwszej klasy dziecko nie powinno odstawać intelektualnie od swoich rówieśników, w przeciwnym razie wszystkie jego siły będą skierowane nie na zdobycie nowej wiedzy, a na doskonalenie tych umiejętności, których nie udało się uzyskać wcześniej. Bardzo często z tego powodu dzieci zaczynają odstawać od swoich kolegów jeszcze więcej, co nieuchronnie pociąga za sobą złe wyniki w nauce dziecka w szkole, a także silny stres i zaburzenia zdrowia.
Około 5-6 lat postaraj się obiektywnie ocenić wiedzę i umiejętności swojego dziecka, aby zdążyć rozwinąć pewne jego umiejętności przed pójściem do szkoły. Więc do 7 lat dziecko musi się nazywać:
- kilka popularnych nazw roślin i zwierząt;
- nazwisko, swoje imię i swoich rodziców;
- adres i numer telefonu;
- wszystkie dni tygodnia, pory roku, nazwy miesięcy;
- około 10-15 kwiatów i podstawowych figur geometrycznych;
- niektóre przepisy ruchu drogowego;
- kilka popularnych zawodów.
Ponadto dziecko w tym wieku musi zrozumieć różnicę między:
- pojęciami "powyżej" i "poniżej", a także "z prawa" i "z lewa";
- zwierzętami dzikimi i domowymi;
- krzewami i drzewami;
- owocami, warzywami i jagodami;
- literami i dźwiękami;
- samogłoskami i spółgłoskami.
Wreszcie pierwszoklasista koniecznie powinien umieć:
- czytać zdania, składające się z 4-5 i więcej słów i zrozumieć przeczytane;
- odgadywać zagadki i rozwiązywać łatwe na swój wiek zadania;
- znaleźć różnicę między dwoma obrazkami i wyznaczać ogólne właściwości dla grup przedmiotów;
- opowiadać małe wierszyki 5-6 wersowe;
- opisać wszystko co widzi na zdjęciu;
- korzystać z nożyczek, samodzielnie wykonać proste aplikacje;
- prawidłowo trzymać długopis i ołówek, rysować łatwe obrazki, wypełniać kolorem malowanki, nie wychodząc poza kontur.
Jak przygotować dziecko do szkoły pod względem emocjonalnym?
Pomóc dziecku w opanowaniu niezbędnych do nauki w szkole umiejętności – to zadanie nie jest wcale takie trudne.Wystarczy codziennie poświęcić 10-15 minut zajęciom z dzieckiem. Ponadto zawsze możesz skorzystać z wszelkiego rodzaju pomocy dydaktycznych, a także pójść na specjalne kursy przygotowawcze.
Znacznie trudniejszym jest przygotowanie dziecka z emocjonalnego punktu widzenia. Odnosi się to szczególnie do tych rodziców, którzy zetknęli się z przejawami u swojego syna lub córki zespołu deficytu uwagi i nadpobudliwości psychoruchowej. Takim dzieciom może być trudno zrozumieć i zaakceptować nowe zmiany dotyczące ich życia.
Zazwyczaj przygotować dziecko do szkoły pod względem emocjonalnym, w tym dziecko hiperkinetyczne, pomagają następujące wskazówki i porady profesjonalnych psychologów:
- Na kilka miesięcy przed 1 września pospaceruj z maluchem niedaleko szkoły i koniecznie przeprowadź mu wycieczkę, szczegółowo wyjaśniając wszystko, co jest związane z nauką.
- Opowiadaj śmieszne historie o swoim życiu szkolnym. Nie strasz dziecka surowymi nauczycielami i złymi ocenami.
- Naucz dziecko pakować szkolny tornister i nosić mundurek.
- Stopniowo wprowadzaj zmiany w rozkładzie dnia – układaj malucha spać wcześniej i naucz go wcześniej wstawać. Dotyczy to zwłaszcza tych dzieci, które nie chodzą do przedszkola.
- Wreszcie można pobawić się z dzieckiem "w szkołę". Niech ono przedstawia najpierw niedbałego ucznia, a następnie surowego nauczyciela. Takie gry symulacyjne zazwyczaj bardzo podobają się dziewczynkom .
