Jak przygotować dziecko do nauki w szkole?

jak przygotować dziecko do nauki w szkole

Gdy dziecko skończy 5-6 lat rodzicom trzeba zaczynać przygotowywać je do szkoły, aby nowy okres życiowy nie wywołał u niego silnego stresu. Dotyczy to nie tylko rozwoju umiejętności intelektualnych dziecka, ale i jego kondycji fizycznej, a także wyjaśnienia etycznych i moralnych aspektów życia społecznego.

W tym artykule znajdziesz porady psychologa i wskazówki dla rodziców, jak samodzielnie przygotować dziecko do szkoły, nie zwracając się do wykwalifikowanego personelu.

Co powinno znać i umieć dziecko przychodząc do pierwszej klasy?

Aby z powodzeniem opanować program szkolny, dziecko musi mieć pewne umiejętności. Wiele matek i ojców naiwnie wierzy, że w szkole ich syn lub córka muszą się nauczyć absolutnie wszystkiego. Bez wątpienia obowiązki nauczycieli i wychowawców polegają na tym, aby nauczyć dzieci określonych przedmiotów, ale o pełnym rozwoju ich dziecka w ogóle i jego dobrych wynikach w nauce muszą dbać nie oni, a rodzice.

Ponadto przychodząc do pierwszej klasy dziecko nie powinno odstawać intelektualnie od swoich rówieśników, w przeciwnym razie wszystkie jego siły będą skierowane nie na zdobycie nowej wiedzy, a na doskonalenie tych umiejętności, których nie udało się uzyskać wcześniej. Bardzo często z tego powodu dzieci zaczynają odstawać od swoich kolegów jeszcze więcej, co nieuchronnie pociąga za sobą złe wyniki w nauce dziecka w szkole, a także silny stres i zaburzenia zdrowia.

Około 5-6 lat postaraj się obiektywnie ocenić wiedzę i umiejętności swojego dziecka, aby zdążyć rozwinąć pewne jego umiejętności przed pójściem do szkoły. Więc do 7 lat dziecko musi się nazywać:

 • kilka popularnych nazw roślin i zwierząt;
 • nazwisko, swoje imię i swoich rodziców;
 • adres i numer telefonu;
 • wszystkie dni tygodnia, pory roku, nazwy miesięcy;
 • około 10-15 kwiatów i podstawowych figur geometrycznych;
 • niektóre przepisy ruchu drogowego;
 • kilka popularnych zawodów.

Ponadto dziecko w tym wieku musi zrozumieć różnicę między:

 • pojęciami "powyżej" i "poniżej", a także "z prawa" i "z lewa";
 • zwierzętami dzikimi i domowymi;
 • krzewami i drzewami;
 • owocami, warzywami i jagodami;
 • literami i dźwiękami;
 • samogłoskami i spółgłoskami.

Wreszcie pierwszoklasista koniecznie powinien umieć:

 • czytać zdania, składające się z 4-5 i więcej słów i zrozumieć przeczytane;
 • odgadywać zagadki i rozwiązywać łatwe na swój wiek zadania;
 • znaleźć różnicę między dwoma obrazkami i wyznaczać ogólne właściwości dla grup przedmiotów;
 • opowiadać małe wierszyki 5-6 wersowe;
 • opisać wszystko co widzi na zdjęciu;
 • korzystać z nożyczek, samodzielnie wykonać proste aplikacje;
 • prawidłowo trzymać długopis i ołówek, rysować łatwe obrazki, wypełniać kolorem malowanki, nie wychodząc poza kontur.

Jak przygotować dziecko do szkoły pod względem emocjonalnym?

Pomóc dziecku w opanowaniu niezbędnych do nauki w szkole umiejętności – to zadanie nie jest wcale takie trudne.Wystarczy codziennie poświęcić 10-15 minut zajęciom z dzieckiem. Ponadto zawsze możesz skorzystać z wszelkiego rodzaju pomocy dydaktycznych, a także pójść na specjalne kursy przygotowawcze.

Znacznie trudniejszym jest przygotowanie dziecka z emocjonalnego punktu widzenia. Odnosi się to szczególnie do tych rodziców, którzy zetknęli się z przejawami u swojego syna lub córki zespołu deficytu uwagi i nadpobudliwości psychoruchowej. Takim dzieciom może być trudno zrozumieć i zaakceptować nowe zmiany dotyczące ich życia.

Zazwyczaj przygotować dziecko do szkoły pod względem emocjonalnym, w tym dziecko hiperkinetyczne, pomagają następujące wskazówki i porady profesjonalnych psychologów:

 1. Na kilka miesięcy przed 1 września pospaceruj z maluchem niedaleko szkoły i koniecznie przeprowadź mu wycieczkę, szczegółowo wyjaśniając wszystko, co jest związane z nauką.
 2. jak przygotować dziecko do szkoły rady
 3. Opowiadaj śmieszne historie o swoim życiu szkolnym. Nie strasz dziecka surowymi nauczycielami i złymi ocenami.
 4. Naucz dziecko pakować szkolny tornister i nosić mundurek.
 5. Stopniowo wprowadzaj zmiany w rozkładzie dnia – układaj malucha spać wcześniej i naucz go wcześniej wstawać. Dotyczy to zwłaszcza tych dzieci, które nie chodzą do przedszkola.
 6. Wreszcie można pobawić się z dzieckiem "w szkołę". Niech ono przedstawia najpierw niedbałego ucznia, a następnie surowego nauczyciela. Takie gry symulacyjne zazwyczaj bardzo podobają się dziewczynkom .
 
Powiązane artykuły:
Kształtowanie ładnego i schludnego charakteru pisma – jak nauczyć dziecko pisać?
Przygotowując dziecko do szkoły, rodzice użyczają dużo czasu układowi ręki do pisma. I nie na próżno, przecież to dosyć trwały proces, a nauczywszy się poprawnie stawiać rękę i wyprowadzać pierwsze cyfry i litery, dziecko będzie pięknie pisało.
Nauka czytania bez stresowania – jak nauczyć dziecko czytać szybko i prawidłowo?
Jeśli bobas już pomyślnie opanował czytanie, teraz czas zająć się opracowaniem techniki, żeby dziecko nie tylko czytało tekst, ale i czyniło to poprawnie i szybko. Jak wyostrzyć mistrzostwo? O tym czytajcie w naszym artykule.
Diagnoza gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole, czyli cenzurka przedszkolaka
Za rok do wyznaczenia bobasa do pierwszej klasy pedagodzy i psycholodzy przeprowadzają swego rodu diagnostykę jego szkolnej dojrzałości po to, żeby wyznaczyć sprzyjające dla rozwoju dziecka warunki edukacji.
Wyprawka pierwszaka – jak przygotować pierwszoklasistę do szkoły?
Zebrać ucznia do szkoły – sprawa nie jednego dnia, albo nawet miesiąca, zwłaszcza jeśli wasze dziecko idzie do pierwszej klasy. Przez to, to pytanie stawiają już teraz, przecież tak wiele należy nabyć dla pierwszaka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty