Jak przygotować się do ciąży po 30 latach?
Z różnych powodów,wiele kobiet coraz częściej zastanawiają się o dziecku już w dość dojrzałym wieku. Oni uważają, że zanim narodzić dzieci, trzeba kupić własne mieszkanie, zbudować karierę. Właśnie dlatego pytanie, odnoszące się do tego, jak przygotować się do ciąży po 30 latach, ginekolodzy słyszą coraz częściej. Weźmiemy pod uwagę główne aspekty, opowiemy o niuansach, jakich należy dotrzymywać się przy planowaniu ciąży.
Jak poprawnie przygotować się do ciąży po 30 latach?
W pierwszej kolejności kobieta musi udać się do lekarza dla przechodzenia całego szeregu badań. Poza tym lekarze radzą dotrzymywać się następnych zasad:
- Konsultacja, badanie na fotelu ginekologicznym. Ten etap jest wstępny, pozwala zidentyfikować naruszenia, które mogą stać się przeszkodą dla poczęcia (endometrioza, polipy, nadżerek, itp.).
- Zrobić wymaz na stopień czystości pochwy i cewki moczowej. Za pomocą takich laboratoryjnych metod, udaje się znaleźć ukryte infekcje dróg płciowych, wśród których przeważają płciowe: rzeżączka, rzęsistkowica, syfilis i inne.
- Badanie partnera seksualnego. Zdrowie przyszłego ojca jest ważnym czynnikiem dla udanego poczęcia. Idealnie, kiedy małżonek wspólnie z żoną przechodzi badanie, robi wymaz z cewki moczowej.
- Użycie leków pobudzających. W tych wypadkach, kiedy u kobiety znaleziono naruszenie, zakażenie, przeznacza się odpowiedni kurs terapii. Jeśli takich nie ma – przyszła mama jest zdrowa – przyjmują kompleksy witaminowe, minerały dla odnowienia ich bilansu w organizmie.
Około 2–3 miesięcy rezygnują z doustnych środków antykoncepcyjnych, wyciągają wkładkę wewnątrzmaciczną.
Z jakimi ryzykami jest związana późna ciąża?Zorientowawszy się z tym, jak przygotować organizm do ciąży po 30 latach, należy powiedzieć, że sam proces towarzyszy wielu niebezpieczeństwom w takim wieku. Do nich należy odnieść:
- Słaba porodowa działalność. Wiele kobiet w trzydziestoletnim wieku, bliżej do 35 lat, zderzają się z naruszeniem procesu narodzin.
- Wysokie ryzyko schorzeń dziecięcych. Udowodniono naukowo, że po 35 latach zwiększa się wiarygodność urodzenia dzieci z zaburzeniami genetycznymi: zespołem Downa, trisomia, polisomia, itd.
- Długi okres rekonwalescencji. Proces porodów dla kobiecego organizmu – duży stres, z którym on nie zawsze może sprawić się. W wyniku – zaostrzenie przewlekłych infekcji i chorób.