Jak przygotować się do spowiedzi, czyli jak dbać o swoją duszę?

jak przygotowywać się do spowiedzi

Spowiedź jest okazją, aby pozbyć się zmartwień i udręk, oczyścić się z grzechów. Aby przejść drogę oczyszczenia i poczuć błogość wyzwolenia, będziesz musiał pokonać wyzwania i pracować nad sobą.

Jak przygotować się do spowiedzi?

Pierwsza przeszkoda wystąpi jeszcze na etapie planowania wyjścia do kościoła, ponieważ w głowie pojawia się wiele wątpliwości na temat tego, czy warto w ogóle to robić. Ważne jest, aby dać odpór i już więcej nie wracać do tych myśli. Księża mówią o tym, że tylko pokazując gotowość do podejmowania wyzwań i wytrwałość w dążeniu do celów można się nauczyć pokonywania przeszkód i trudności, zarówno wewnętrznych i jak i zewnętrznych.

Pierwsze o czym warto powiedzieć, znając się na tym, jak przygotować się do spowiedzi, że człowiek musi przejść próbę wiary – rekolekcję. Należy przynajmniej w ciągu tygodnia zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a jeszcze uczęszczać na nabożeństwa i się modlić.

Oto jak prawidłowo przygotować się do spowiedzi:

  1. Należy zacząć od uświadomienia sobie swoich grzechów. Wielu ludzi twierdzi, że oni nic złego nie zrobili lub ich grzechy są bardzo drobne. Ważne jest, aby zrozumieć wszystkie swoje wady i czyny, które są sprzeczne z przykazaniami prawa Bożego.
  2. Kolejna ważna wskazówka, która dotyczy tego, jak przygotować się do spowiedzi – nie wyliczać grzechów według listy. Dziś można kupić broszury z podobnymi listami, które sprawiają, że spowiedź staje się podobna do zwykłego wyliczenia swoich wykroczeń. Należy mówić własnymi słowami, starając się wylać całą swoją duszę.
  3. Przygotowując się do spowiedzi, nie trzeba myśleć, jak prawidłowo wyrazić myśli i wymieniać grzechy. Ważne jest, aby mówić w zwykły sposób, co pozwoli wyrazić prawdę. Wielu obawia się, że ksiądz nie zrozumie lub potępi ich, ale to tylko przesądy.
  4. Człowiek, który przygotowuje się do spowiedzi, powinien zacząć się zmieniać jeszcze przed nią. Spowiedź zakłada zmiany w życiu i porzucenie grzesznych czynności i myśli.
  5. Trzeba żyć w zgodzie z innymi. Ważne jest, aby nie tylko prosić o przebaczenie, ale i wybaczyć innym. Kiedy nie masz możliwości przeprosić osobiście, to należy to zrobić przynajmniej w swoim sercu.
  6. Aby do końca zorientować się w tym, jak przygotować się do spowiedzi, trzeba wiedzieć, jakie modlitwy należy odczytywać. Tak naprawdę modlitewne przygotowanie nie wymaga odczytywania konkretnych modlitw. Człowiek może zwracać się do Boga własnymi słowami i po prostu wnikliwie czytać "Ojcze nasz", szczególną uwagę zwracając na wersy o grzechu.

Przed tym jak iść do spowiedzi należy dowiedzieć się w kościele, w jakie dni można przyjść na osobistą rozmowę z księdzem. Warto wziąć pod uwagę, że liczba chętnych wzrasta przed Wielkim Postem i świętami.

 
Powiązane artykuły:
Szczególna moc różańca – do czego służy sznur modlitewny?
W świadomości wielu osób sznur modlitewny jest związany z religijnymi rytuałami. Przebierając ich, przyjęto czytać modły, czy wykonywać jakieś religijne działania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty