Jak przygotować szczaw na zimę?

jak przygotować szczaw na zimę

Rozewrzemy główne właściwości robienia zapasów szczawiu z solą i bez jej, a także opowiemy o przechowywaniu liści w zamrażalniku.

Jak przygotować szczaw na zimę w zamrażalniku dla zupy czy placków?

Przy prawidłowym zamrażaniu zachowuje się więcej witamin, aniżeli przy innych metodach przechowywania produktu.

A przygotować na zapas szczaw w taki sposób jest bardzo prosto. Listki rzetelnie przemyjcie i rozłóżcie na suchy ręcznik kuchenny, żeby one dobrze, czyli w całości wyschły. Teraz można kroić szczaw niegrubo, jak zazwyczaj rozdrabniacie go przed dodaniem do potrawy i rozłożycie po pakietach, które będziesz dostawała po potrzebie. Rozmrażać przed przygotowaniem liści nie należy. Po prostu wyciągnijcie pakiet z zamrażalnika, odprawiajcie zawartość po prostu zamrożoną do rondla z potrawą, udowodnijcie danie do wrzenia i ugotujcie w ciągu 2 minut.

Jak przygotować szczaw na zimę bez soli?

Składniki:

  • liście szczawiu;
  • woda filtrowana.

Przygotowanie

Szczaw rzetelnie przebierajcie, pokrójcie dowolnie, zalejcie lodowatą wodą na kwadrans, żeby odszedł drobny brud, kurz. Bańki i przykrywki należy zawczasu wysterylizować. Porcjami tłumaczcie szczaw do durszlaku, przemyjcie, dajcie ściec wodzie i rozdzielajcie po bańkach, szczelnie ułóżcie do wierzchu. Zalejcie wodą i zamknijcie porządnie przykrywką. Zachowywać szczaw należy w chłodnym i suchym miejscu.

Jak przygotować szczaw na zimę w bańkach?

Składniki:

  • szczaw świeży – 565 g;
  • woda;
  • sól.

Przygotowanie

Liście przemyjcie dobrze od kurzu i brudu, zmoczywszy w dużej objętości wody na godzinę. Potem znów opłuczcie, rozprowadźcie na ręczniku i obsuszcie. Teraz rozdrobnijcie je i wyślijcie do głębokiej miski.

Bańki sterylizujcie razem z przykrywkami. Teraz rozdzielajcie natkę do przygotowanego naczynia, przyprószajcie solą, zalewajcie ugotowaną zimną wodą. Dalej znów wykładajcie liście, sól i wlewajcie wodę. Kiedy bańki będą szczelnie wypełnione, wtaczajcie ich przykrywkami i zachowujecie w ochłodzie. Takie robienie zapasów wykorzystują w zimie dla przygotowania aromatycznych i sytnych kapuśniaków czy barszczu.

Jak przygotować szczaw na zimę z rabarbarem i szpinakiem?

Składniki:

  • świeże, młode liście szczawiu;
  • badyle rabarbaru;
  • liście szpinaku świeżego.

Przygotowanie

Wszystkie ingredienty można brać w równych proporcjach. Pokrójcie porcjami rabarbar, liście szczawiu i szpinaku – można oddzielnie, a można i wszystko razem. Układajcie do pakietu nie zawiązując i odprawcie na minutę do piecyka mikrofalowego na potęgę 600. Objętość zmaleje trzykrotnie. Jeśli kuchenki mikrofalowej nie macie – blanszujcie liście w ciągu kilku minut we wrzątku. Oziębcie i rozprowadźcie po porcjach do niewielkich pakietów. Dajcie zaopatrzonym liściom w całości ochłonąć i śmiało odprawiajcie do zamrażalnika.

W zimie dostawajcie po jednemu i posprzątawszy pakiet, po prostu zamrożoną rzucajcie mieszankę do rondla, w którym już są gotowe warzywa dla kapuśniaków! Dajcie potrawie zakipieć i możecie śmiało częstować dziwną aromatyczną potrawą. Takie pakieciki zajmują mało miejsca, nie odejmują czas przy robieniu zapasów i w trakcie przygotowania.

Jak przygotować całe liście szczawiu na zimę?

Żeby zachować liście w początkowym rodzaju, wykorzystajcie drewnianą baryłeczkę. Szczaw rzetelnie przemyjcie, obsuszcie i przesypując niewielką ilością soli, zawierajcie do pojemności warstwami prawie do wierzchu. Z góry ustalicie ciężki knot. Zasolenie da niewielkie kurczenie się, toż dalej należy będzie dokładać do baryłeczki dziennie w ciągu jednego tygodnia nowe warstwy natki do napełnienia pojemności.

Przed przygotowaniem potrawy liście przemywajcie, krójcie i zakładajcie do potrawy. W taki sposób przeprowadza się zasolenie szczawiu. Jeśli macie szykowny urodzaj świeżej natki to należy mieć specjalną pojemność na zasolenie i odpowiednie miejsce dla przechowywania.

 
Powiązane artykuły:
Jak poprawnie przechowywać winogrono?
Często powstają trudności z przechowywaniem owoców. Na przykład z winogrona robią nie tylko dziwne wino czy konfiturę, lecz jeszcze jego zachowują całymi gronami i przy dotrzymaniu wszystkich rekomendacji jagody zostają świeżymi.
Jak przechowywać ziemniaki – sprawdzone sposoby i warunki
Ziemniak - jedno z głównych warzyw na naszym stole. Istnieje ogromna ilość potraw z ziemniaka i posilać się nim można okrągły rok! Właśnie dlatego tak ważne nauczyć się poprawnie przechowywać to warzywo.
Jak przechowywać olej z oliwek?
Oliwa - jeden z bardziej kosztownych olejów roślinnych, poza tym, on jest bardzo pożyteczny. Toż wasze zadanie – nie dać temu produktowi zepsuć się. Zrobić to nie jest tak skomplikowano – dotrzymujcie się kilku prostych reguł.
Jak przechowywać natkę w lodówce?
Każda gospodyni chce by natka, którą ona kupiła na rynku, czy ścinała z ogrodu, zachowywała się w lodówce jak najdłużej. Lecz natka często bardzo szybko więdnie, tracąc swoją wilgoć. Żeby tego uniknąć proponujemy kilka malutkich chytrości.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty