Jak przyspieszyć metabolizm?

jak przyspieszyć metabolizm

Mądre słowo „metabolizm” wszyscy słyszeli, a aktywnie chudnące kobiety wiedzą, że aby pozbyć się zbędnych kilogramów trzeba, aby właśnie ten metabolizm był przyspieszony. A co zrobić, jeśli proces przemiany materii jest powolny? W jaki sposób go przyspieszyć?

Typy metabolizmu

Dosyć często problem tkwi nie w powolnym metabolizmie, a w nieodpowiednio dobranej diecie. Więc nie myśl o metabolizmie, a zastanów się w jaki sposób się odżywiasz, być może będzie gorzej jeśli przyspieszysz metabolizm:

 1. Typ białkowy. Wyróżnia się miłością do tłustego i solonego pokarmu, bardzo często odczuwa głód. Tacy ludzie dosyć często są apatyczni, rozdrażnieni, zewnętrznie wyglądają energicznie natomiast przez cały czas odczuwają zmęczenie. Tacy ludzie potrzebują diety bogatej w białko, oleje i tłuszcze. A ilość węglowodanów powinna być nieduża.
 2. Typ węglowodanowy. Ludzie tego typu mają nie dosyć wyraźny apetyt, nie lubią słodyczy, tłuszcz zazwyczaj odkłada się w górnej części ciała. Potrzebują diety z dużą zawartością węglowodanów i małą ilością tłuszczy. Należy spożywać lekkie białka.
 3. Typ mieszany. Mają normalny apetyt, bardzo lubią słodycze, często odczuwają zmęczenie, trwogę, zmartwienie. Dieta powinna zawierać jednakową ilość tłuszczy, białek i węglowodanów 30:30:40.

Sposoby na to jak przyspieszyć metabolizm

Zastanawiając się nad tym, w jaki sposób przyspieszyć metabolizm, niektórzy marzą o preparatach, które mogą przyspieszyć ten proces. Prościej jest zażyć tabletkę, aniżeli zmienić styl życia. Jednak tak być nie może, tabletki mogą jedynie nieco zmienić metabolizm. To samo mogą zrobić produkty spożywcze, ale aby zwiększyć skuteczność trzeba wykonywać inne działania:

 1. Większość z nas wie w jaki sposób przyspieszyć metabolizm, ale nie chce im się tego robić. Chodzi o ćwiczenia fizyczne. Najlepsze są: bieganie, jazda na rowerze, szybki chód.
 2. Głęboki (antycellulitowy) masaż. Tu wszystko jest proste – dzięki temu, że polepsza się krwiobieg przyspiesza się proces przemiany materii.
 3. Odwiedzanie łaźni przyspiesza metabolizm kilkakrotnie – pod wpływem wysokich temperatur rozszerzają się naczynia krwionośne. Stąd chude panie, które wychodzą z łaźni.
 4. Spożywanie dużej ilości płynów. Niewystarczająca ilość wody w organizmie hamuje metabolizm.
 5. Aromaterapia. Zapach olejku eterycznego jałowca usuwa bóle w mięśniach (akurat bardzo dobrze po ćwiczeniach fizycznych), rozszerza naczynia krwionośne. A to z kolei przyspiesza metabolizm.
 6. Gorąca kąpiel również może przyspieszyć metabolizm. Ale można ją brać tylko przez 5 – 10 minut i tylko tym osobom, które nie mają chorób sercowych.
 7. Któryś z komików radził więcej spać aby schudnąć – podczas snu nie chce się jeść. Również podczas snu przyspiesza się proces przemiany materii, na rachunek tego, że komórki mózgu szybciej są odnawiane i produkowany jest hormon wzrostu.
 8. Słońce, powietrze, woda – nasi najlepsi przyjaciele, ponieważ przyspieszają metabolizm. Tylko potrzebne jest czyste powietrze, woda w prysznicu kontrastowa.
 9. Zmniejszenie stresów dobrze wpłynie na metabolizm.
 10. Przyjemny sposób przyspieszyć metabolizm – seks. Podczas uprawiania seksu przyspiesza się metabolizm, serce zaczyna lepiej pracować, tkanki nasycane są tlenem.

Produkty przyspieszające metabolizm

Jak wspominaliśmy wcześniej, przyspieszyć metabolizm mogą również produkty spożywcze. Aby przyspieszyć proces przemiany materii, należy spożywać następujące produkty:

 • Zielona herbata i kawa;
 • typy metabolizmu
 • marchewka;
 • tłuszcz rybi;
 • cytryna;
 • grejpfrut;
 • pokarm roślinny i owoce;
 • kapusta morska;
 • czerwona ostra papryka;
 • imbir.

Również warto zwrócić uwagę na zestaw witaminowy, który zawiera cynk i witaminę B.

 
Powiązane artykuły:
Ile czasu po jedzeniu można uprawiać sport?
Podczas uprawiania sportu organizm wypróbowuje pewne obciążenia. Żeby się z nimi łatwo rozprawić człowiek musi dotrzymywać się niektórych reguł. W tym artykule opowiada się o tym, przez który czas po jedzeniu można uprawiać sport.
Kiedy lepiej ćwiczyć pod kątem rytmów biologicznych?
W tym artykule porozmawiamy o lepszym czasie dla treningów i obciążeń fizycznych ze względu na biologiczny, adaptacyjny zegar organizmu człowieka.Wyjaśnimy kiedy i które obciążenie jest najbardziej możliwe do przyjęcia i jest korzystne.
Co jedzą wegetarianie?
Wegetarianizm - popularny kierunek w żywieniu, kiedy człowiek w całości zmienia swoje przyzwyczajenia. W tym artykule potraficie znaleźć informację, która dotyka tego co można, a co nie wolno wegetarianom.
Laktoowowegetarianizm – co to znaczy?
Dziś można znaleźć różne zasady żywienia, wśród których można wydzielić laktoowowegetarianizm. W tym artykule potraficie znaleźć informację, która dotyka przewag i usterek takiej diety, a także rekomendacji do żywienia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty