Jak rozmnażają się ślimaki?

jak rozmnażają się ślimaki

Ślimaki – to jedne z najbardziej interesujących mieszkańców akwarium. Oni nie tylko cieszą nasze oczy jak egzotyczne rybki, ale i wykonują pożyteczną funkcję oczyszczenia akwarium. Hodowcy specjalnie utrzymują kilka ślimaków, żeby oni pomagali utrzymywać pojemność w czystości.

Jeśli chcesz zajmować się hodowlą mięczaków w warunkach domowych obowiązkowo należy ci wiedzieć o tym, jak rozmnażają się akwariowe ślimaki.

Jak rozmnażają się żółte ślimaki ampularie?

U każdego rodzaju ślimaków proces pojawienia dzieci nieco różni się. Dla przykładu weźmiemy popularnych wśród hodowców ślimaków ampularii – to są dość duże egzemplarze, będące amfibiami. One mieszkają w wodzie, lecz zdolne pewny czas istnieć i na lądzie. Wyróżnić samca ampularii od samicy jest praktycznie niemożliwe, toż najlepiej będzie wziąć 3–4 ślimaki, a po pierwszym okładaniu jaj oznaczyć ich wory trzewiowe w różne kolory w zależności od płci.

Samica ampularii wypełza, żeby odłożyć jaja na górną przykrywkę, czy boczne szkło (powyżej linii wody), a może i w ogóle porzucić zasięgi akwarium. To odbywa się wyjątkowo wieczorem czy w nocy, toż nie dziw się jeśli znajdziesz kładzione jajka w pobliżu akwarium, zwłaszcza jeśli on u ciebie jest bez przykrywki. Ślimak odczuwa temperaturę i wilgotność środowiska przyrodniczego i sam wyznacza gdzie jest najlepiej odłożyć jaja. Jaja są najpierw przejrzyste, potem mętnieją i stają się różowe, a bliżej do końca dojrzewania one ciemnieją. Nowonarodzonych ślimaczków, co wykluły się z jaj, najlepiej na pewny czas ulokować do oddzielnej pojemności, ponieważ w ogólnym akwarium one często giną.

Po to, żeby pomyślnie rozmnażać ślimaki ampularie potrzeba udzielać dostateczną uwagę utrzymaniu tych mięczaków. W szczególności należy śledzić za temperaturą i twardością wody, a także wskaźnikiem pH, który powinien być niemniej 7. Nie zapominaj regularnie karmić ślimaków drobno posiekanymi roślinami, rurecznikom pospolitym, cyclopidae.

Jak rozmnażają się ślimaki lądowe achatiny?

Rozmnażanie ślimaków achatinów odbywa się inaczej. Młode ślimaki osiągają płciowego dojrzewania w wieku w przybliżeniu około jednego roku. W ciągu tego czasu one muszą dosięgnąć swojego maksimum w rozmiarach, a także być zdrowe, otrzymywać pełnowartościowe żywienie i odpowiednią pielęgnacje.

Jak i wszystkie mięczaki lądowe każdy osobnik achatina – hermafrodyta, ma zarówno żeńskie, tak i męskie organy płciowe i dlatego wszystkie te ślimaki zdolne odkładać jajka. Jednak dla kopulacji im jest potrzebny partner. Ciąża trwa blisko miesiąca i przez kilka tygodni po płciowym kontakcie każdy ślimak zakopuje się do gruntu do połowy i odkłada jaja. Jajka dojrzewają przez okres od 3–4 tygodni do 2 miesięcy, przy czym w odkładaniu może być do 400 jajek. Mocna skorupka jajka ścienia się (wapń stąd idzie na kształtowanie muszli mięczaków) i stopniowo rozpuszcza się, wskutek czego ślimak okazuje się w ziemi. Przez kilka dni on zjada to co pozostało od skorupki, a potem już wypełza na powierzchnię. Kiedyjak rozmnażają się ślimaki żółte zobaczysz, że w akwarium pojawiły się maluchy możesz od razu zaczynać je karmić: najlepiej dla tego podchodzą tarte warzywa, również można dodawać do pokarmu rozdrobniony wapień.

Jednak często bywa tak, że niektóre ślimaki z czasem przestają odkładać jajka. Przyczyną temu najczęściej służy wiek achatina, kiedy żeńskie hormony zaczynają dominować. W tym wypadku do starego ślimaka koniecznie podsadzić kilka młodych i proces rozmnażania nawiąże się.

Trzeba unikać krzyżowania ślimaków z tego samego odkładu – to doprowadza do późniejszej degeneracji i pojawienia się przeróżnych anomalii.

 
Powiązane artykuły:
Co jedzą ślimaki, czyli dieta dla ślimaków w akwarium
Dla każdego rodzaju ślimaków racja powinna być indywidualną, jednak wszystkim w pierwszej kolejności jest potrzebne calcium. O tym czym trzeba karmić domowe ślimaki czytamy w nowym artykule.
Ślimaki ampularie – utrzymanie i rozmnażanie
Żeby urozmaicać ludność akwarium można dokwaterować do rybek, ślimaków - ampularię. Ci mieszkańcy to doskonali pomagierzy we wsparciu czystości w akwarium i przy tym absolutnie niewybredne w obejściu i życzliwe w stosunku do rybek.
Jak dbać o fretkę, czyli co musisz wiedzieć o tym zwierzaku?
Fretka – dość niewybredny wychowanek, nie wymagający dużo uwagi i szczególnego obejścia, nie wydający szumu i innych niewygód. Jak poprawnie opiekować się fretką? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
Kilka porad dla hodowców o opiece nad ślimakami
Coraz częściej w naszych domach pojawiają się tacy dziwni wychowankowie jak domowe ślimaki – ciche, pocieszne i niewybredne. W artykule opowiemy o właściwościach obejścia za najbardziej rozpowszechnionymi ich rodzajami.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty