Jak rozpoczyna się poród u pierwiastek?
Dla każdej kobiety, która czeka na swoje pierwsze dziecko, poród jest jednocześnie czymś pięknym – oczekuje na swoje szczęście i jednocześnie czymś strasznym – nie wiadomo co ją czeka, boi się przyszłego bólu. Jednak podczas porodu wiele strachów znika, ból da się wytrzymać, a również istnieje mnóstwo sposobów aby go zmniejszyć.
Warto podkreślić, że poród u kobiet, które rodzą po raz pierwszy ma wiele szczególności. Wczesne pojawienie się „błędnych” skurczy lub skurczy „treningowych”, błędne traktowanie odczuć bólowych, denerwowanie się, obawa, że będziesz mogła przepuścić właściwy moment porodu, o którym mamusia rodząca po raz pierwszy nic nie wie.
Istnieją zwiastuny nadchodzącego porodu u pierwiastek?
- Odejście czopu śluzowego – fachowcy jednoznacznie mogą powiedzieć, kiedy odchodzi czop śluzowy u kobiet, które rodzą po raz pierwszy. W przybliżeniu odbywa się to 1-2 tygodnie przed porodem, ale również czop może odejść godzinę przed regularnymi skurczami, więc należy powiadomić o tym swego lekarza.
- Nieregularne skurcze „treningowe” – pojawiają się w różnych okresach ciąży – od 20 do 38 tygodnia ciąży, krótkotrwałe, nieregularne. Zaprzestają, gdy kobieta zaczyna chodzić lub zmienia położenie ciała.
- Obniżenie się brzucha – spowodowane tym, że odbywa się wstawianie główki płodu do ujścia miednicy. Kobieta w tym momencie może lepiej oddychać i siedzieć, natomiast odbywa się częste oddawanie moczu. Termin, kiedy obniża się brzuch u pierwiastek jest dla każdej indywidualny, ale zazwyczaj 1-3 tygodnie przed porodem.
- Zmniejsza się ilość ruchów płodu - spowodowane tym, że zmniejszają się rozmiary miednicy małej, więc zmniejsza się przestrzeń do poruszania się. Ten fakt bardzo często u czułej mamy wywołuje strach i obawy, a niektóre nie zwracają na to uwagi, ponieważ ruchy płodu u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, odczuwane są dosyć słabo lub wcale ich nie ma.
Pierwsza ciąża i termin porodu
Nie ucichają spory na temat w jakim terminie następuje poród u pierwiastek. Jest to spowodowane tym, że pod względem anatomicznym i fizjologicznym organizm kobiety, która rodzi po raz pierwszy jest mniej przystosowany, poród trwa dłużej, szyjka macicy rozwiera się i skraca się w ciągu dłuższego odcinka czasu. Pierwsza ciąża często kończy się przedwczesnym porodem, bywa z różnymi komplikacjami, z przedwczesnym odejściem wód płodowych. Normalna ciąża kończy się porodem na 38-40 tygodniu ciąży. Te wszystkie czynniki zależą od wieku kobiety. W szpitalach ginekologiczno-położniczych istnieje specyficzna klasyfikacja kobiet, które rodzą. Na przykład kobietę, która rodzi po raz pierwszy w wieku 27 lat, nazywają starą pierwiastką, a tę która ma 30 lat, letnią. Jeśli kobieta, która rodzi po raz pierwszy ma 18 lat, jest nazywana młodocianą. Taka klasyfikacja jest związana z tym, że kobiety, które po raz pierwszy rodzą w wieku 30 lat, znajdują się w grupie ryzyka, które jest związane ze skomplikowanym porodem i komplikacjami po porodzie. Najczęściej owe ryzyko jest spowodowane różnymi chorobami, które kobieta nabyła do lat 30. Natomiast rodzące młodociane kobiety, chociaż mają mniej chorób, to dosyć często mają wąską miednicę, słabo rozwiniętą pod względem anatomicznym i funkcjonalnym. W wyniku tego zwiększa się wskaźnik urazów porodowych wśród tych najmłodszych.
W jaki sposób rozpoczyna się poród podczas pierwszej ciąży?
Początek porodu u pierwiastek jest stopniowy, zwiększa się intensywność i długość skurczy. Podczas skurczy mogą odejść wody płodowe – to jest alarm, żeby jechać do szpitala. W wypadku gdy odeszły wody płodowe, obowiązkowo zmień bieliznę i weź podpaskę, aby zakażenie nie trafiło do organizmu i obowiązkowo powiedz lekarzowi, jaki był kolor wód płodowych - to jest konieczne, ponieważ ma duże znaczenie diagnostyczne.
Długość skurczy u kobiet, które rodzą po raz pierwszy indywidualna, ale w porównaniu z wieloródkami są dłuższe i bolące. Zmniejszenie odcinka czasu między skurczami świadczy o tym, że koniecznie należy jechać do szpitala. Obowiązkowo zabierz ze sobą dowód osobisty, kartę medyczną, szlafrok, pantofle, bieliznę, długopis, notes, ubranko dla dziecka.