Jak rozpoznać autyzm u dziecka?

jak rozpoznać autyzm u dziecka

Autyzm – jedna z najstraszniejszych chorób, której się obawiają młodzi rodzice. Niestety owe schorzenie nie da się wyleczyć do końca, jednak współczesna medycyna oferuje ogromną ilość rożnych metod, które pomagają chorym dzieciom adaptować się w społeczeństwie.

Tak samo jak w wypadku innych chorób, prawdopodobieństwo tego, że dziecko autystyczne nie będzie się zbytnio różnić od swoich rówieśników zawsze jest tym większe, im wcześniej rodzice udali się do lekarza.

Od momentu pojawienia się na świat malucha, mama i tata bardzo się martwią o stan zdrowia swego maleństwa, również o rozwój fizyczny i psychiczny, z tego więc powodu zauważają wszystkie zmiany, które zachodzą z ich dzieckiem. Również wszyscy młodzi rodzice powinni rozumieć, w jaki sposób rozpoznać autyzm u dziecka w wieku 2 lat i więcej, aby udać się do lekarza natychmiast po rozpoznaniu objawów choroby.

Jak rozpoznać autyzm u dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia?

Pierwsze objawy tej strasznej choroby można zauważyć nawet u noworodków. Autystyczny maluch, w odróżnieniu od innych noworodków, nie przytula się do mamy, gdy ona bierze go na ręce, nie wyciąga rączek do dorosłych, zazwyczaj unika spojrzenia prosto w oczy swoim rodzicom. Dosyć często rodzicom wydaje się, że ich dzieci autystyczne mają różne wady słuchowe i zezowatość, ale tak na prawdę nie jest. To jest związane z tym, że takie maluchy mają widzenie peryferyjne – o wiele lepiej spostrzegają przestrzeń, która znajduje się w pobliżu określonego punktu, a nie bezpośrednio punkt i dosyć często nie reagują na różne dźwięki i własne imię.

W wieku trzech miesięcy u zdrowych dzieci rozwija się tak zwany ”okres uaktywnienia”, gdy maluch zaczyna spostrzegać zmianę humoru otaczających i adekwatnie reagować na to. Chore dziecko natomiast w żaden sposób nie wykazuje własnych emocji, jeśli natomiast reaguje na nie, to w jakiś dziwny sposób, na przykład płacze, gdy wszyscy się dookoła śmieją.

Jak rozpoznać autyzm u dzieci w wieku starszym?

U dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia podstawowym objawem autyzmu są zaburzenia mowy. Jeśli zdrowe dziecko w wieku 2 lat uczy się budować proste wyrazy, składające z 2-3 słów, to dziecko autystyczne nawet nie stara się tego robić, po prostu powtarza wyrazy, które zapamiętał. Następnie, każde dziecko-autysta rozwija się indywidualnie. Niektórzy wcale nie mogą dostosować się do życia w społeczeństwie i w dodatku oprócz zaburzeń związanych z autyzmem, można zauważyć upośledzenie umysłowe. jak rozpoznać autyzm u dzieci Inni, całkiem odwrotnie, dobrze się rozwijają, uczą, jednak w jakiejś jednej konkretnej dziedzinie, przy czym inne aspekty wiedzy ich wcale nie interesują.

U większości dzieci pojawiają się trudności podczas komunikowania z rówieśnikami i dorosłymi, jednak autyści nie potrzebują żadnego komunikowania. Jednak jeśli owa choroba została zdiagnozowana we właściwym czasie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że maluch będzie mógł normalnie funkcjonować i pokonywać różne trudności.

Wbrew powszechnej opinii, dzieci z autyzmem wyglądają tak samo jak zwykłe dzieci i rozpoznać owe schorzenie tylko na podstawie wyglądu zewnętrznego jest praktycznie niemożliwie.

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego rodzą się dzieci z wadami?
Na żal, nie wszystkie dzieci rodzą się równie zdrowymi. Istnieje szereg zewnętrznych i wewnętrznych czynników, co wpływają na powstanie i rozwój u płodu, a nadal i u nowonarodzonego bobasa odchyleń w zdrowiu.
Dlaczego rodzą się dzieci z zespołem Downa?
Wiarygodność powstania genetycznych anomalii zależy od wielu przyczyn, dotychczas niezbadanych przez uczonych genetyków. Ryzyko powstania 21 chromosomu (zespół Downa) jest zbadane najdokładniej.
Dlaczego rodzą się dzieci z cerebralnym dziecięcym paraliżem (CPD)?
Przyczyny dlaczego na świecie pojawiają się dzieci z cerebralnym paraliżem (CPD), przez uczonych dotychczas do końca nie są zbadane i nikt nie odpowie na to pytanie jednoznacznie. Jednak jest szereg czynników, który wpływa na powstanie patologii.
Objawy autyzmu u dziecka w wieku 3 lat
Zwyczajnie, rodzice dostrzegają odchylenia w zachowaniu w wieku 3 lat, czy przedtem kiedy bobasa zaczynają aktywnie wyprowadzać z równowagi ludzie. Odznaczywszy natężenie w stosunkach z dziećmi, rodzice mogą mówić o autyzmie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty