Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną w warunkach domowych?

jak rozpoznać ciążę pozamaciczną w warunkach domowych

Owa patologia, którą jest ciąża pozamaciczna, niestety w dniu dzisiejszym nie jest rzadkością. Jednak w wypadku takiego zjawiska zygota (komórka, która powstała w wyniku zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik) nie dociera do macicy, a pozostaje w jajowodzie. Dosyć rzadko ona jest wyrzucana z jajowodu w odwrotnym kierunku i zagnieżdża się na ściankach jajników. Taki stan zagraża zdrowiu matki i wymaga przeprowadzenia operacji. Dlatego każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć, jak można samodzielnie rozpoznać ciążę pozamaciczną i na jakie ważne objawy owego strasznego zaburzenia należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

W jaki sposób dziewczyna może samodzielnie rozpoznać ciążę pozamaciczną?

Na początku warto podkreślić, że samodzielnie zrobić to jest dosyć trudno, ponieważ nawet doświadczeni lekarze bez dodatkowych badań nie mogą zdiagnozować ciąży pozamacicznej. Z tego więc powodu dziewczyna może jedynie podejrzewać, że ma dane zaburzenie znając podstawowe objawy. Do nich należą:

  • bóle brzucha – od łagodnych do ostrych;
  • ogólne osłabienie;
  • częste, długie zawroty głowy;
  • mdłości.

Jednak najbardziej charakterystycznym objawem ciąży pozamacicznej są krwiste upławy, które w warunkach domowych dają możliwość rozpoznać owe zaburzenie. Jednak warto podkreślić, że krwiste upławy z narządów płciowych we wczesnych tygodniach ciąży mogą pojawiać się w wyniku innych przyczyn. Dlatego owy objaw wymaga dodatkowych badań medycznych.

W jaki sposób lekarze rozpoznają ciążę pozamaciczną?

jak rozpoznać ciążę pozamaciczną w domu

Rozpoznać takie zaburzenie, jakim jest ciąża pozamaciczna, samodzielnie jest praktycznie niemożliwe. Dziewczyna może jedynie podejrzewać, że ma takiego typu zaburzenie na podstawie wyżej opisanych objawów.

Dokładnie określić, czy ciąża jest maciczna czy pozamaciczna, może jedynie fachowiec, który wykonuje badania USG. Zazwyczaj owe zaburzenie można rozpoznać za pomocą badań USG już w 6-7 tygodniu ciąży. Przy tym w jamie macicy nie ma jaja płodowego. W większości wypadków, w wypadku ciąży pozamacicznej, ono znajduje się bezpośrednio w jajowodzie, czyli rozwija się tak zwana ciąża jajowodowa. Jedynym sposobem leczenia danej patologii ciąży jest łyżeczkowanie z usunięciem resztek tkanek po poronieniu z narządów reprodukcyjnych kobiety.

 
Powiązane artykuły:
W jakim tygodniu ciąży można rozpoznać ciążę pozamaciczną?
Czym wcześniej potrafią ustalić fakt obecności pozamacicznej ciąży, tym mniej komplikacji powstaną podczas jej przerywania, a także po operacji. Toż ważnie znać, jak i na którym terminie można wyznaczyć rozwój takiej ciąży.
Aborcja jajowodowa – metody leczenia ciąży pozamacicznej
Przy ciąży pozamacicznej jedynym wariantem leczenia jest przerywanie ciąży. Kiedy embrion rozmieszcza się w rurach, kobiecie przeznaczają, tak zwaną aborcję jajowodową. O tym co to takiego będzie mowa w naszym artykule.
Dlaczego dochodzi do ciąży pozamacicznej?
Dlaczego zdarza się pozamaciczna ciąża ? Pytanie, które zadaje każda kobieta, co zetknęła się z problemem niedoszłego macierzyństwa. Przyczyn podobnej patologii jest mnóstwo, spróbujemy w nich zorientować się.
Czy można zajść w ciążę po ciąży pozamacicznej?
Pozamaciczna ciąża zostaje bliznę na sercu kobiety, co życzyła dziecka, jednak urazy i skutki czasami bywają nie tylko duchowymi. W takim razie kobiety niepokoi pytanie - czy potrafi ona po tym zajść w ciążę znowu?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty