Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? 8 pierwszych symptomów choroby

Cukrzyca – groźna choroba metaboliczna, która dopada zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Najważniejsze, aby zauważyć pierwsze symptomy choroby u dziecka, aby ona nie poczyniła nieodwracalnego spustoszenia w organizmie. Szybko podjęte leczenie pozwala ograniczyć szkody w organizmie dziecka. Są oczywiste objawy tej choroby, które powinny wzbudzić niepokój rodziców.

Cukrzyca to choroba, która nie wybiera. Może się pojawiać zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, u dorosłych i małych dzieci. Dorosła osoba, jak tylko źle się poczuje, natychmiast udaje się do lekarza, natomiast małe dziecko nie zawsze może jasno określić, co mu dolega. Rodzice powinni pilnie obserwować swoje dziecko i jak tylko zauważą u niego przynajmniej kilka z niżej opisanych niepokojących symptomów, muszą natychmiast zabrać go do lekarza.

1. Wzmożone pragnienie

picie

Polidypsja to jeden z charakterystycznych objawów cukrzycy. Jeśli na ulicy panuje straszny upał lub dziecko znajduje się w pomieszczeniu, w którym jest gorąco, to nie ma nic dziwnego w tym, że dziecko chce ciągle pić. Jeśli natomiast w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, panuje normalna temperatura, a ono wciąż domaga się picia, to musi wzbudzić niepokój jego rodziców. To może świadczyć o tym, że dziecko ma cukrzycę albo być jednym z objawów, które się pojawiają, zanim dojdzie do śpiączki cukrzycowej.

2. Częste oddawanie moczu

dziecko

Jeszcze jeden niepokojący objaw, który musi wzbudzić niepokój rodziców – częste oddawanie moczu. Polidypsja – jeden z najczęstszych objawów cukrzycy.

3. Moczenie nocne

noc

Jeśli dziecko zaczęło się moczyć w nocy, szczególnie jeśli wcześniej to nie występowało, to rodzice muszą natychmiast zabrać go do lekarza. Może to być jednym z symptomów cukrzycy albo mieć podłoże psychiczne, co również potrzebuje leczenia lekarskiego.

4. Nawracające stany zapalne narządów moczowych i płciowych

pupa

Zapalenie sromu (u dziewczynek) i zapalenie żołędzia (u chłopczyków) to choroby infekcyjne, które mogą być też objawem cukrzycy.

5. Wysypka

choroba

Dzieci mają bardzo delikatną skórę, więc często cierpią z powodu różnych wysypek alergicznych, podrażnień, zaczerwienień, które wymagają odpowiedniego leczenia. Również warto pamiętać o tym, że wysypka jest jednym z charakterystycznych objawów cukrzycy.

6. Ciągłe zmęczenie i osłabienie po przebytej grypie czy przeziębieniu

dziewczynka

Wirusowe choroby, takie jak przeziębienie czy grypa mają uciążliwe objawy, które najczęściej ustępują po kilku dniach. Rodzice powinni bić na alarm, jeśli dziecko nie może przez dłuższy czas ocknąć się po grypie i wrócić szybko do zdrowia.

7. Rozdrażnienie

łzy

W życiu dziecka możemy wyróżnić kilka okresów, kiedy to dochodzi do nagłych wahań nastroju: dziecko w wieku 3 lat, 6 lat i okres dojrzewania. Jeśli natomiast spokojne z reguły dziecko nagle staje się podrażnione, zaczyna często płakać, krzyczeć, denerwować się, histeryzować, to musisz natychmiast zabrać go do lekarza, bo w taki sposób może się objawiać cukrzyca.

8. Nagła utrata masy ciała

waga

Nagła utrata masy ciała określana jako chudnięcie bez powodu może świadczyć o tym, że dziecko choruje na cukrzycę.

Kiedy udać się do lekarza?

Śpiączka hipoglikemiczna – objawy:

  • odwodnienie organizmu;
  • zapach acetonu z ust;
  • osłabienie, utrata przytomności.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty