Jak rozpoznać u żółwia czy to chłopiec czy dziewczyna?

jak rozpoznać u żółwia czy to chłopiec czy dziewczyna

Jeśli u ciebie powstanie pragnienie kupić żółwia w sklepie zoologicznym, najprawdopodobniej zaproponują ci dziecko. Nie każdy, kto uwielbia gady potrafi dać odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać płeć żółwia w tym wieku, ponieważ pierwsze oznaki różnic płciowych pojawiają się tylko na początku płciowego dojrzewania. Przy tym, czym większy jest żółw, tym później zaczyna się ten okres. Na przykład rozpoznać czy to chłopiec czy dziewczyna u olbrzymich przedstawicieli tego rodzaju będzie można tylko, kiedy ich wiek będzie około 20 lat.

Jak rozpoznać u żółwia ozdobnego czy to chłopiec czy dziewczyna?

Sprawić się z tym zadaniem będzie łatwiejsze jeśli porównywać osobników jednego wieku. Żółw ozdobny jest mieszkańcem wód słodkich. Jego ozdobą stała się plama jasnoczerwonego lub różnych odcieni żółtego koloru rozmieszczonych obok oczu. Wyznaczać płeć gadów stanowi się możliwym z jednego roku życia.

Kilka głównych różnic samic od samców, które potrafi zauważyć nawet początkujący:

  1. Rozmiar. Jeśli porównywać dwa żółwia wielkością dłoni, samica jest znacznie większą od swojego partnera.
  2. Przednie pazury. U samca pazury są dłuższe i większe. Podczas ślubnych gier oni pozwalają przyciągać osobników płci żeńskiej zadrapaniem ich szyi.
  3. Ogon. Przy przeglądzie tylnej części ciała można zobaczyć ogon, który u chłopaczków jest bardziej szczelny i dłuższy.
  4. Zachowanie.. Samców odróżnia agresywne zachowanie w przeciwieństwie od spokojnych samic.
  5. Lokalizacja odbytu. U dziewczynek on jest rozmieszczony w pobliżu pancerza.
  6. Kształt i wielkość kloaki. Ponieważ przyroda obdarzyła samicę właściwością odkładać jajka, wygląd zewnętrzny kloaki można porównać z gwiazdką. Ona ma większą średnice w przeciwieństwie otworu samca, mającego formę linii wzdłużnej.

Jak rozpoznać u żółwia lądowego czy to chłopiec czy dziewczyna?

  1. Jeśli porównać ogon samicy i samca żółwi lądowych można zobaczyć, że u chłopca on jest dłużej według rozmiaru i zagina się do wewnątrz, jak u większości innych rodzajów. Toż samo dotyka formy kloaki.
  2. żółw czy to chłopiec czy dziewczyna
  3. Różnica obserwuje się również w plastronie. Przyroda zrobiła dolną część pancerza dziewczyny absolutnie płaską, wtedy jak u chłopców ona jest wklęsła.
  4. Męska płeć tych żółwi ma udowe ostrogi.

Niektóre rodzaje gadów mają oznaki różnic płciowych, charakterystyczne tylko dla nich. Na przykład samce, które nazywają się żółwie żółtogłowe mają różowy nos, a u przedstawicieli żółwi błotnych dziewczyna czasami ustępuje rozmiarami swojemu partnerowi. Toż razem z zakupem malutkiego zwierzaka, koniecznie uzbroić się wiedzą o jego rodzaju.

 
Powiązane artykuły:
Żółwie ozdobne – jak określić wiek i płeć?
Postanawiając mieć żółwie ozdobne, należy wiedzieć o nich wszystko, żeby wybrać zdrowego i młodziutkiego pupila. W naszym nowym artykule opowiemy, jak można wyznaczyć wiek i płeć żółwi ozdobnych.
Czym karmić żółwia rzecznego w domu?
Poręcze zdrowia i długoletności domowego zwierzęcia – to jakość utrzymania, obejścia i zazwyczaj żywienia. Czym trzeba karmić rzecznego żółwia w domowych warunkach? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Ile może żyć czerwonouchy żółw bez wody?
Żółw – niewybredny w utrzymaniu i pielęgnacji, jednak lekceważyć zdrowiem i samopoczuciem pupila nie kosztuje, jeżeli dbacie o jego humor. Ile może przeżyć bez wody czerwonouchy żółw? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Akwarium dla żółwia, czyli urządzenie terrarium żółwia lądowego
Coraz więcej popularnym staje się utrzymanie w domowych warunkach egzotycznych zwierząt, w tym i żółwia. W artykule opowiemy, jak poprawnie i ładnie urządzić terrarium swojego żółwia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty