Jak rozwijać pamięć wzrokową? Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową

jak rozwijać pamięć wzrokową

Zawsze zazdrościłeś filmowym detektywom, którzy po pobieżnym spojrzeniu na człowieka mogli powiedzieć o najmniejszych szczegółach jego stroju? Więc nadszedł czas, aby zrozumieć, jak rozwijać pamięć wzrokową, bo poprawić tę umiejętność można w każdym wieku. Oczywiście zajmować się należy regularnie, bo od jednorazowych akcji efekt będzie nieco powyżej zera.

Jak rozwijać pamięć wzrokową?

Sposoby treningu:

  1. Film. Wieczorem spróbuj przypomnieć sobie wszystkie wydarzenia minionego dnia, jakby film przekręcał się w przeciwnym kierunku. Jeśli po raz pierwszy przypomnieć wszystko będzie trudno, zacznij od małych części, na przykład od drogi do pracy. Tylko staraj się przypomnieć nawet drobne szczegóły.
  2. Skojarzenie. Gdy przypominasz, co w filmach radzą, aby poprawić pamięć wzrokową, pierwsze co przychodzi na myśl – tworzenie wyimaginowanego magazynu – rozległych podziemi. Pomimo tego, że pozornie ten sposób wydaje się niepoważnym, tak naprawdę jest dobry. Działa on za pomocą skojarzeń, które należy wymyślić do każdego pojęcia, które chcesz zapamiętać. A żeby wymyślone przedmioty nie umknęły, trzeba umieścić je w dobrze znanym pomieszczeniu, jeśli jednego nie wystarczy, otwieraj następne. Aby zapamiętywanie było lepszym, należy regularnie chodzić po swoim magazynie, przypominając każdy szczegół i pamiętając co on oznacza.
  3. Fotografia. Jeszcze jedna ciekawa metoda rozwoju wizualnej pamięci człowieka polega na szybkim zapamiętywaniu słów lub przedmiotów. Na przykład weź obcy tekst, spójrz na kilka słów, które zwracają na siebie uwagę. Zamknij oczy i wyobraź sobie je w odpowiedniej kolejności. Stopniowo przejdź do całych zdań i akapitów.
  4. Rysunek. Jeśli lubisz rysować na kartce różne linie, to ten sposób na rozwijanie pamięci wzrokowej jest dla ciebie idealnym. Znajdź obraz przekroju kawałka drewna lub kamienia naturalnego i zrysuj je, powtarzając nie tylko kierunek pierścieni przyrostu rocznego, ale i ich grubość i odcień. Następnie odłóż obrazek i spróbuj narysować je jeszcze raz, ale już z pamięci.
  5. Skupienie. Oglądaj kilka minut jakiś przedmiot, a następnie zabierz go z pola widzenia i staraj się w miarę dokładnie opisać lub narysować go. Powoli staraj się komplikować sobie zadanie, skracając czas oglądania i zwiększając liczbę szczegółów.

Właściwy trening wizualnej pamięci wymaga 20-30 minut dziennie. Krótszy czas nie pozwoli ci skupić się na ćwiczeniu, a większy od początku spowoduje nadmierne zmęczenie i niechęć do procesu.

 
Powiązane artykuły:
Jak poprawić koncentrację uwagi? Ćwiczenia, które pomogą skupić się na zadaniu
Zaczęłyście dostrzegać, że trudno skoncentrować się na jakiejś sprawie i zaczęłyście zapominać różne detale. Oznacza to, że czas zacząć polepszać swoją uwagę. W tym artykule potraficie znaleźć informację, która dotyka tego jak zwiększyć uwagę i koncentrację.
Kto to jest indywiduum? Czyli człowiek jako istota społeczna
Człowiek jest uważany za indywiduuma od urodzenia, czyli to odbija jego rodową przynależność. Indywidualność formuje się poza środowiskiem przyrodniczym i proces ten jest unikalny i niepowtarzalny.
Kto to jest ekstrawertyk i jak jego rozpoznać?
Jedyną z głównych właściwości człowieka jest jego stosunek do obcowania i współdziałania z otaczającymi ludźmi. Zależnie od tego ludzi dzielą na dwa typy. W tym artykule rozpatrzymy ekstrawertyków.
Jak zaakceptować siebie taką jaką jesteś? Czyli jak poradzić sobie z niską samooceną?
Według statystyki ogromna ilość kobiet na całym świecie cierpi na zaniżoną samoocenę. Żeby sprawić się z tym problemem, można skorzystać z prostych porad psychologii.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty