Jak schudnąć karmiącej mamie, nie szkodząc dziecku – menu
Okres karmienia piersią dla wielu kobiet jest bardzo skomplikowany, przy czym to dotyczy nie tylko procesów fizjologicznych, ale i psychologicznych. W czasie ciąży pojawiają się zbędne kilogramy, wiele kobiet jest w szoku od tego , że po porodzie nie może założyć ulubionego ubrania. I w tym momencie jest bardzo aktualne pytanie, jak schudnąć karmiącej mamie nie szkodząc dziecku i jakie produkty spożywcze można wprowadzić do swego menu?
Co może wchodzić w skład menu?Po to, aby schudnąć karmiącym mamom należy opracować menu jak podczas diety, ale uwzględniając niektóre szczególności. Musisz pamiętać, że srogie ograniczenia w jedzeniu mogą negatywnie odzwierciedlić się na zawartości i ilości korzystnych substancji w mleku.
Nie szkodząc zdrowiu karmiące mamy mogą schudnąć ograniczając spożywanie pokarmu, który zawiera dużą ilość tłuszczów, organizując częste spożywanie jedzenia maleńkimi dawkami. Również nie warto zapominać o tym, że należy pić dużo niegazowanej wody (nie mniej aniżeli 2 l na dobę) i odmówić sobie spożywania drożdżówek i słodyczy.
Co odbywa się z kaloriami?Kobieta, która karmi piersią codziennie potrzebuje 3200 kcal, 500 kcal zużywa na karmienie piersią. Takiej ilości potrzebują tylko te, które nie chcą schudnąć, natomiast kobiety które chcą schudnąć mogą zmniejszyć ilość kalorii do 2800. Schudnąć karmiącej mamie, nie szkodząc zdrowiu, pomogą następujące produkty spożywcze: chude mięso, drób, ryba, chudy nabiał, kaszy z małą ilością masła, różnorodne owoce i warzywa. Jeśli chodzi o chleb to najlepiej jeść „wczorajszy” i niedużą ilość. Również nie warto nadużywać owoców, które są bardzo kaloryczne. Dzienna norma owych produktów wynosi:
- banan – 1 szt;
- daktyle – 3 szt.;
- rodzynki – 7 szt.;
- suszone śliwki – 3 szt.
Menu dla karmiącej mamy, która chce schudnąć może wyglądać w następujący sposób:
Wariant 1
Śniadanie: kasza owsiana ugotowana na mleku (zawartość tłuszczu 2,5%) z dodawaniem rodzynek; herbata bez cukru.
Drugie śniadanie: szklanka kefiru (1%) i banan.
Obiad: zupa z pulpecikami z wołowiny; pieczona golonka z drobiu z warzywami (ziemniaki, marchewka, cebula, papryka, kabaczek, kalafior); sałatka z kapusty pekińskiej z marchewką z olejem, kompot z suszonych owoców.
Podwieczorek: 1 jajko i kawałeczek chleba.
Kolacja: makaron z duszoną wątrobą z drobiu; sałatka z potartego gotowanego buraka z dodawaniem suszonych śliwek, chudy jogurt, szklanka soku.
Późna kolacja: pieczone jabłko i herbata ziołowa.
Wariant 2
Śniadanie: kasza gryczana z maleńkim kawałeczkiem masła; sałatka z tartej marchewki i jabłka z jogurtem; herbata bez cukru.
Drugie śniadanie: 1 szklanka mleka (2.5%),1 sucharek.
Obiad: zupa z indyka i warzyw ( z tostami); sałatka z warzyw, gotowanych na parze (kalafior, brokule, fasolka) z olejem i sucharkami; kompot z suszonych owoców.
Podwieczorek: 1 brzoskwinia i 1 banan.
Kolacja: ryż z rybą gotowaną na parze; sałatka z kapusty granatowej z jajkiem z majonezem (30%) , szklanka soku.
Późna kolacja: chudy twaróg z suszonymi śliwkami i daktylami, herbata ziołowa.