Jak się leczy koci katar? Zagrożenie dla zdrowia domowego pupila

jak się leczy koci katar

Koci katar jest chorobą zakaźną. Może on być spowodowany zapaleniem jamy nosowej, górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i zapaleniem spojówek. Jak leczyć koci katar, można ustalić tylko po tym, jak zostanie zdiagnozowana przyczyna choroby. Należy zgłosić się weterynarza, ponieważ choroba może spowodować śmierć kotka.

Zapalenie może być wywołane przez dwa wirusy: calicivirus i herpes virus, a także różnorodne bakterie i drobnoustroje. Opryszczka jest mało podatna na czynniki środowiska zewnętrznego. Niszczy ją wysoka temperatura i leki przeciwwirusowe, a calicivirus jest bardziej odporny i mniej reaguje na środki farmakologiczne.

Jak się leczy koci katar?

Jeśli kotek ma katar, to przede wszystkim należy złagodzić objawy i pomóc organizmowi zwierzaka w walce z wirusem. W tym celu wstrzykiwane są antybiotyki i witaminy. Ważnym elementem leczenia jest usuwanie wydzieliny z nosa i oczu. Delikatne przecieranie wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie zapalonych oczu pomoże zachować kotkowi wzrok. Do jamy nosowej używane są maści łagodzące. Kota należy umieścić w ciche i spokojne miejsce o dużej wilgotności, np. w łazience, co zmniejszy odwodnienie i ułatwi oddychanie. Co zrobić, jeśli kotkowi dolega katar, najlepiej powie weterynarz. Tylko specjalista może przepisać skuteczne środki, wśród których mogą być następujące leki:

  • leki przeciwbólowe;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwgorączkowe;
  • wzmacniające odporność;
  • rozrzedzające wydzieliny w drogach oddechowych.
  • antybiotyki;
  • maści;
  • krople do oczu.

U chorego kotka jest osłabiony węch, dlatego należy zachęcać go do jedzenia żywności o silnym zapachu. Jeśli w jamie ustnej powstały wrzody, jedzenie powinno być półpłynne. Jeśli kotek w ogóle odmawia jedzenia, karmienie odbywa się z wprowadzeniem substancji odżywczych do krwi zwierzęcia.

 
Powiązane artykuły:
W jakim wieku najlepiej wysterylizować kotkę? Rady dla utrzymujących zwierzę domowe
Jeśli nie planujecie potomstwa waszej ulubienicy, rozumną może stać się decyzja o sterylizacji. W artykule porozmawiamy o tym, w którym wieku lepiej sterylizować kotkę.
Objawy glistnicy u kota – czyli jak odrobaczyć zwierzaka?
Zarażenie pupila glistami może doprowadzić do poważnych skutków, toż działania trzeba podejmować natychmiast. O symptomach glistów u kociątka opowiemy w artykule.
W jakim wieku kotka może zajść w ciążę?
Planując potomstwo swojej ulubienicy, trzeba znać wszystko o jej fizjologii. W artykule opowiemy, od jakiego wieku kotek jest dorosły i już zdolny zajść w ciążę.
Jakie kolory widzą koty? Czyli percepcja wzrokowa domowych zwierzaków
Czy wiecie, że wzrok naszych kotków bardzo różni się od naszego i one widzą świat całkiem w innych kolorach? Jakie kolory widzą kotki? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty