Jak się nauczyć parkour?

jak się nauczyć parkour

"Parkour – to nie sport, Parkour – to sztuka" – tak mówią o swoim zajęciu przedstawiciele tego ruchu. Parkour – to sztuka poruszać się, przemieszczać się i pokonywać przeszkody. Praktykujące parkur, młodzi ludzie (trasery), dosłownie nie znają zasięgów, oni przemieszczają się po schodach, budynkach, słupach. Dla nich linia pionowa urbanistycznych obiektów zmienia się na poziomą. "Po niej można poruszać się jak po drodze" – udowadniają oni.

Więc o co chodzi? Czy to jest sztuka przechwałek? Raczej nie. Jeden z ideologów parkour, David Belle, przeciwstawia się kategorycznie stosowania różnych technik kaskaderskich, jeśli w tym nie ma konieczności. Żaden z elementów parkour nie wykonuje się na pokaz, żeby pochwalić się swoimi umiejętnościami. Tu na pierwsze miejsce odnosi się nie podziw przechodniów, ale trening, który pokaże ci granicę twoich możliwości.

Poniżej przedstawiono najważniejsze zalecenia i odpowiedzi na najczęstsze pytania, które zadają początkujący traserzy. Zapoznawaj się – i do przodu, do przezwyciężenia przeszkód!

1. Gdzie i jak nauczyć się parkour?

Uczyć się parkour w warunkach domowych jest zakazane. To jest traumatyczne. Nauczyć się parkour można tylko w granicach środowiska miejskiego. Ogrodzenia, barierki, ściany domów – oto co jest ci potrzebne do pełnowartościowego treningu.

2. Z czego zacząć zajęcia parkour?

Przede wszystkim od codziennych treningów. Jeśli już gimnastykujesz się, zajmujesz się lekkoatletyką czy akrobatyką, na pewno będzie ci łatwiej, ale jeśli nie – codzienna poranna rozgrzewka, ćwiczenia wytrzymałościowe – wszystko to musi stać się integralną częścią codziennej rutyny.

3. Czy można uczyć się parkour samodzielnie? Przecież pierwsi traserzy uczyli się sami.

Nie, parkour nie wolno uczyć się samodzielnie. Możesz samodzielnie ćwiczyć, ale musi być ktoś, u kogo będziesz uczył się robić pierwsze kroki. Nawet ojciec-założyciel parkour David Belle nie zaczynał od zera. On nauczył się dużo u swojego ojca. A późniejsze pokolenia traserów zaczęły przeprowadzać po całym świecie różne wykłady, aby jak najprędzej nauczyć innych poruszać się tak samo jak oni.

4. Mówią, parkour uczą, praktykując parkour, i żadne specjalne kursy edukacyjne nie są konieczne...

Niestety czasami intuicję, którą trzeba dla zajęć parkour, zbyt przesadzają. Oczywiście, możesz zaczynać zajmować się sam, ale po co ci nabijać guli, które już nabili inni? Lepiej jest poprosić o radę.

5. Dla zajęć parkour trzeba specjalne obuwie, czy to jest tak?

I tak, i nie. Dla zajęć parkour trzeba wygodne obuwie i odzież, w której będzie ci łatwo przemieszczać się. Ale wybór konkretnego obuwia zależy tylko od twojego smaku. Latem wiele osób ćwiczy w ogóle boso. Jednak w żadnym wypadku nie wolno ćwiczyć w obuwiu z grubą podeszwą, inaczej utracisz odczucie asfaltu i nie potrafisz dobrze kontrolować swoje ciało.

6. To hobby jest niebezpieczne urazami?

Urazy w parkour – zjawisko nierzadkie, jednak to nie oznacza, że nieuniknione. Dotrzymanie elementarnej techniki bezpieczeństwa poza jak się nauczyć parkour w domu wątpliwością uratuje ciebie od urazów. Ćwicz jak najwięcej i dotrzymuj się reguły "od prostego do złożonego", zajmuj się tylko po rozgrzewaniu, rób ćwiczenia relaksacyjne, pływaj, zajmuj się jogą, wschodnimi bojowymi rodzajami sportu. Nigdy nie staraj się udowodnić komuś, że potrafisz zrobić skomplikowany trik, jeśli jego nie ćwiczyłeś wcześniej. Dotrzymuj się reguły: "powoli jedziesz – dalej będziesz".

7. Parkour – to męskie zajęcie.

To jest błąd. Prawie wszystkie techniki parkour mogą wykonywać i kobiety. Jednakże dużo zależy od ich ogólnego przygotowania.

8. Czy można nauczyć się parkour dzieciom?

Dla zajęcia parkour nie istnieje "prawidłowego" wieku. Jednak im mniejsze dziecko, tym szybciej ono uczy się, tym posłuszne i elastyczne jest jego ciało. Ale zanim przystąpić do zajęć parkour z dzieckiem, jego trzeba przygotować. Dla najmłodszych będzie przydatne przygotowanie według metody Domana, dla starszych – różne siłowe i aerobowe ćwiczenia.

 
Powiązane artykuły:
Urodziny nastolatka
Przeprowadzenie urodzin dziecka - sprawa trudna, lecz im bardziej skomplikowane zadanie, czym bardziej dorosłe są wasze dzieci. Nastolatkowie są zwłaszcza wymagające do organizacji.
Co kupić nastolatkowi na urodziny?
Nastolatki bywają niezwykle wymagające i wybredne, toż tak trudno zgadnąć, czego oni oczekują od urodzin i co sobie życzą otrzymać w jakości prezentu. Oto niektóre idee, które na pewno potrafią was poratować.
Ruchliwe gry dla nastolatków
Większość nastolatków dziś przeprowadza wolny czas w komputerze, toż ojcom ważne ograniczać to, pobudzając dziecko do żywego obcowania z jednolatkami. Przy czym należy proponować ciekawe ruchliwe gry.
Dziecięca deskorolka
Taki sportowy kierunek jak jazda na deskorolce przyciąga wielu nastolatków i nawet dzieci młodszego wieku. Jednak rodzice muszą rozumieć, od ilu lat można pozwolić dziecku jeździć na desce. Dalej porozmawiamy o dziecięcych deskorolkach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty