Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z butów? 8 niezawodnych sposobów

Obuwie jest nieodłącznym elementem naszej garderoby. Buty nosimy na co dzień, niezależnie od pogody, pory roku i okoliczności. Mamy obuwie przeznaczone na specjalne okazje, buty codzienne, które zakładamy na uczelnię, do pracy, buty plażowe. Co jednak robić, jeśli nasze buty mają nieprzyjemny zapach?

Ludzie często zwracają uwagę właśnie na tę część garderoby, dlatego chcemy, aby nasze buty zawsze wyglądały idealnie. Wyczyszczone, lśniące i oczywiście niewydzielające żadnego przykrego zapachu.

1. Pranie butów w pralce

pralka

Każdy z nas nie raz na pewno się zastanawiał nad tym, czy można prać buty w pralce. Owszem, można, ale niestety nie wszystkie rodzaje butów. Nie można wrzucać do pralki butów skórzanych i zamszowych. W pralce możesz prać buty, wykonane z tkaniny, na przykład trampki. Długie moczenie w wodzie może być przyczyną tego, że się odkleją niektóre elementy twoich butów.

2. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu – pranie

pranie

Po treningu na siłowni buty, przesiąknięte potem, możesz prać w pralce. W jakiej pralce można prać obuwie? Istnieje kilka rodzajów pralek, posiadających specjalną opcję do prania obuwia. Jeśli jednak nie jesteś posiadaczem takiej pralki, to ustaw minimalną temperaturę prania i program prania bez wirowania. Obuwie najlepiej wkładać do pralki z czymś miękkim i delikatnym. Może to być na przykład prześcieradło albo dwa ręczniki. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Warto również wyciągnąć sznurowadła i wyprać je oddzielnie w woreczku do prania, aby się nie zaplątały i były idealnie czyste.

3. Suszenie wypranych butów

obuwie

Już wiesz, jak prać buty w pralce, więc pora na to, aby się dowiedzieć, jak wysuszyć wyprane obuwie. Wypranych butów nie susz na słońcu ani grzejniku (mogą się wtedy rozkleić albo pożółknąć). Najlepszy sposób na suszenie butów – włożyć do środka gazety, które należy regularnie wymieniać, aż buty całkowicie wyschną. Dzięki takiemu rozwiązaniu obuwie nie ulegnie deformacji i szybko wyschnie.

4. Jak usunąć przykry zapach z butów – przyprawy

cynamon

Weź torbę bawełnianą. Następnie zrób mieszankę z goździków i cynamonu. Możesz samodzielnie zmielić przyprawy albo kupić w sklepie cynamon i goździk mielony. Włóż mieszankę do torby z butami na całą noc. Rano twoje buty nie będą wydzielać żadnego nieprzyjemnego zapachu.

5. Koci żwirek

kulki

W kuwecie u twego kota jest coś, co pomoże usunąć nieprzyjemny zapach z butów. To produkt przygotowany do pochłaniania tak płynów, jak i zapachów, więc możesz śmiało go używać. Umieść na noc w butach czysty koci żwirek i po jakimś czasie przykry zapach zniknie.

6. Kawa i herbata

brudne obuwie

Każdy z nas ma w swojej kuchni herbatę i kawę. Herbata pochłania zapach i wilgoć. Wystarczy kilkanaście torebek świeżej herbaty umieścić wewnątrz butów i pozostawić tam na noc. Kawa też jest doskonałym pochłaniaczem zapachów, nie tylko z lodówki, ale także z butów. Należy wypełnić buty po brzegi ziarnami kawy i pozostawić tam na noc. Rano twoje buty nie będą wydzielać żadnego przykrego zapachu.

7. Zamrażarka

buty

Wkładamy obuwie do szczelnego woreczka foliowego, a następnie umieszczamy na całą noc w zamrażarce. W ten sposób zabijemy większość bakterii, które odpowiadają za brzydki zapach. Po takim zabiegu twoje buty będą nieco chłodne, ale na pewno bez żadnego nieprzyjemnego zapachu.

8. Soda oczyszczona

soda

Soda oczyszczona to preparat doskonale pochłaniający zapachy. Zasyp wnętrze butów sodą, ale pamiętaj o jej dokładnym wytrzepaniu przed ponownym założeniem obuwia.

Profilaktyka

Na koniec kilka porad, jak zapobiegać powstawaniu przykrego zapachu:

  • zawsze dokładnie osuszaj nogi ręcznikiem;
  • czyste skarpety – czyste buty;
  • stopy i buty sportowca mogą wydzielać nieprzyjemny zapach z powodu nadmiernego pocenia się stóp;
  • codziennie inne buty.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty