Jak się zabezpieczać przed niechcianą ciążą?

jak się zabezpieczać przed niechcianą ciążą

Pytanie, jak się zabezpieczać przed niechcianą ciążą, jest aktualne dla każdej współczesnej kobiety. Urodzenie dziecka – to bardzo duża odpowiedzialność i nikt nie chce, aby się pojawiło w tym momencie, gdy nie możemy go odpowiednio zabezpieczyć. Na szczęście dziś nauka jest bardzo rozwinięta i istnieje wiele sposób, jak się zabezpieczać przed ciążą. Każda kobieta wybierze ten, który najbardziej jej odpowiada.

Jak prawidłowo się zabezpieczać przed ciążą? Metody barierowe

Antykoncepcyjne metody barierowe idealnie pasują tym dziewczynom, które nie mają stałego partnera i regularnych stosunków płciowych. Metoda jest prosta: dzięki środkowi antykoncepcyjnemu sperma nie trafia do pochwy i nie dochodzi do zapłodnienia.

Do metod barierowych należy prezerwatywa, kapturek, diafragma. Warto podkreślić, że jedynie prezerwatywa chroni przed chorobami infekcyjnymi, dlatego dla dziewczyn, które nie mają stałego partnera, to jest najlepszy sposób antykoncepcyjny.

Jak się zabezpieczać przed niechcianą ciążą? Środki chemiczne

Wszystkie środki chemiczne, spermicydy, skierowane na zniszczenie plemników w spermie, jednak ich skuteczność waha się w granicach od 80 do 90%. Należy je wykorzystywać dodatkowo wraz z metodami barierowymi, aby zwiększyć skuteczność.

Spermicydy ( środki plemnikobójcze) występują w postaci żelów, smarów, kremów, czopek, pigułek, sprayów. Niezależnie od kształtu, ich skuteczność znajduje się na jednym poziomie, niezbyt wysokim. Zważając na to, że plemniki żyją dosyć długo, niektóre z nich mogą pokonać przeszkodę w postaci środka chemicznego. Jeszcze jeden minus – możliwe podrażnienia i reakcje alergiczne.

Kalendarzowa metoda antykoncepcyjna

Wiele kobiet wraz z innymi metodami, używa metody kalendarzowej zabezpieczania się przed ciążą. Dany sposób działa tylko wtedy, gdy kobieta ma jednakowy cykl, czyli 28 dni.

Kobieta może zajść w ciąży tylko wtedy, gdy dochodzi do owulacji i dojrzewa komórka jajowa. To jest w przybliżeniu połowa cyklu, czyli w 14 dniu (pod warunkiem, jeśli cykl trwa 28 dni). Plemnik żyje około 5 dni. Aby wyłączyć możliwość zajścia w ciąży, należy się zabezpieczać 7 dni przed owulacją i 7 dni po owulacji. W wypadku 28-dniowego cyklu bezpiecznym jest pierwszy i ostatni tydzień cyklu.

Dany sposób jest niezbyt efektywny, ponieważ cykl może się zmieniać, przesuwać się w wyniku chorób. Wiele kobiet łączy daną metodę z mierzeniem temperatury pochwowej lub testu na owulację, jednak dane metody sprawiają dużo kłopotu, niewygodne w wypadku regularnego wykorzystania.

W jaki sposób lepiej się zabezpieczać kobietom, które już urodziły dziecko?

Bardzo skuteczną jest spirala domaciczna. W wyniku jej działania dochodzi do zwiększenia tonusu matki i rujnowania embrionu (jeśli doszło do zapłodnienia), a również jest hamowana aktywność plemników. Jednak spirala jest środkiem aborcyjnym, więc wiele kobiet rezygnuje z jej wykorzystania ze względów religijnych.

Spirala ma szereg przeciwwskazań, jest zakładana przez ginekologa.

Środki hormonalne

Środki hormonalne – pigułki, plastry – są najbardziej efektywnymi środkami w dniu dzisiejszym, jednak mają szereg przeciwwskazań i skutków ubocznych. W wyniku ich działania zmienia się układ hormonalny organizmu, przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Czy podczas ciąży należy się zabezpieczać?

Jeśli twój mąż zrobił badania medyczne i on nie ma żadnych chorób infekcyjnych, uprawiać seks bez środków antykoncepcyjnych można do 7 miesiąca. To będzie nawet korzystne.

 
Powiązane artykuły:
Męska antykoncepcja – różne środki antykoncepcyjne
Przyjęto uważać, że jedyny środek męskiej antykoncepcji to prezerwatywa. Jednak współczesna medycyna proponuje znacznie więcej wariantów, o których opowiemy w tym artykule.
Środki antykoncepcyjne dla kobiet po 30 roku życia. Czyli jak nie zajść w ciążę w wieku dojrzałym?
Pytanie antykoncepcji jest dosyć ważne. Przecież mówiąc o obronie od infekcji, czy odwrócenia niepożądanej ciąży, pierwsze co idzie na myśl - jakościowe i pewne środki, o których opowie nasz artykuł.
Prezerwatywy dla kobiet, czyli jak używać prezerwatywy damskiej?
Współczesne środki antykoncepcyjne dla kobiet pozwalają dobrać najbardziej możliwy do przyjęcia wariant zależnie od przewag i fizjologicznych właściwości kobiety. Nasz artykuł opowie o prezerwatywach dla kobiet i regułach ich użycia.
Niebezpieczne dni dla ciąży
Na dziś pary wykorzystują w celach antykoncepcji fizjologiczną metodę, która polega na wyliczaniu niebezpiecznych dni. Czyli dni, w których ciąża może nastać bardzo prawdopodobnie. Na ile jest efektywna ta metoda dowiadujecie się z materiału.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty