Jak skorygować postawę?

Opinia o człowieku kształtuje się nie tylko z jego wyglądu zewnętrznego, manier i ubrania – ogromną rolę odgrywa i jego postawa. Stałe położenie w pozycji siedzącej, noszenie nadmiernych ciężarów w czasie odwiedzania sklepu, niedostateczna aktywność fizyczna, kłopoty w uprawianiu ogrodu i sadu oraz obojętność i bierność w stosunku do zdrowia – to wszystko czyni skoliozę i skrzywienie kręgosłupa jednym z najbardziej rozpowszechnionych problemów współczesności. W związku z tym, obecnie szczególną uwagę zwraca się na pytanie - jak skorygować postawę?
Przyczyny powstawania nieprawidłowej postawyNa kształt grzbietu wpływają wielkość obciążeń w ciągu dnia, ich trwanie, pozycja ciała przy różnych rodzajach działalności człowieka. Poziom hipoplazji (niedorozwój) mięśni klatki piersiowej i górnej części pleców wyznaczają postawę człowieka. W związku z tym jeden ze sposobów na to jak skorygować postawę polega na równomiernym wzmocnieniu i umięśnieniu piersi oraz górnej części pleców. To dotyczy nie tylko tych ludzi u kogo obserwuje się słabo rozwinięte mięśni, ale i tych, którzy regularnie uczęszczają do sali sportowej lub wykonują inne ćwiczenia sportowe. Jeśli jakaś grupa mięśni rozwija się szybciej, a inna nie nadąża to prędzej czy później powstanie problem z tym, jak wyglądają plecy i trzeba będzie szybko skorygować postawę, żeby zostać atrakcyjnym pod każdym względem.
Żeby wyznaczyć, czy jest potrzeba w korygowaniu postawy i czy można to robić, warto wyjaśnić – czy u człowieka prosto zauważono się garbienie wskutek napięcia mięśniowego, czy już są poważne naruszenia, na przykład skolioza, która jest wykrzywieniem grzbietu. Zwykle w tym wypadku najlepiej pójść do fachowca, lecz zawczasu można i w warunkach domowych ocenić sytuację. Jeśli w pozycji leżącej, jak człowiek nie zmieniałby swoją pozycje, obserwuje się wykrzywienie kręgosłupa, to skolioza niewątpliwie jest i koniecznie trzeba iść do lekarza. Również można obejrzeć poziom ramion i uszu, miarę wypukłości łopatek i odstępy między opuszczonymi swobodnie w dół rękami i biodrami: jeśli one różnią się z prawej i lewej strony, to najwyższy czas zastanowić się nad korekcją postawy.
Nawet jeśli jest postawiona diagnoza skolioza – to jeszcze nie wyrok. Lecz ważnie rozumieć, że w tym wypadku trzeba będzie dołożyć więcej wysiłków do jej poprawy. Specjalne, najlepiej indywidualnie dobrane ćwiczenia to najbardziej prawidłowa odpowiedź na pytanie o tym, jak skorygować postawę w jakimkolwiek wypadku. One pomogą i dorosłym, i o wiele szybciej – dzieciom. Przecież dzieci z naruszeniami postawy obecnie spotykamy coraz częściej i częściej. A to nierzadko doprowadza i do naruszeń wzroku, oddychania i innych problemów ze zdrowiem.
Jak skorygować postawę dziecka?
Dlatego, żeby dziecko nie odczuwało bólów w plecach i szyi, a nadal bólów głowy z powodu zaciskania naczyń krwionośnych odcinka szyjnego kręgosłupa i zachował swoje zewnętrzne piękno, rodzicom lepiej wiedzieć, jak skorygować postawę dziecka. Po pierwsze koniecznie pod czas spania leżeć na plecach z wyprostowanymi rękami. Łóżko powinno być maksymalnie twarde. Również pożytecznie po 15-20 minut codziennie stać plecami do ściany, całkowicie przywarłszy do niej. Poza tym można wykonywać proste ćwiczenie po 8-10 razy dziennie: należy założyć ręce za plecy, chwyciwszy je pod łopatkami. Potem ściągnąć łopatki, czemu może towarzyszyć chrupot. To świadczy o długotrwałym utrzymywaniu kręgosłupa szyjnego w nieprawidłowej pozycji do ćwiczeń. W problemie jak skorygować postawę dziecka, mogą pomóc ćwiczenia z laską gimnastyczną za plecami. Laskę lub coś, podobne do jej, trzeba przenieść za plecami, utrzymując ją oburącz. W takiej pozycji można wykonywać kołowe ruchy tułowia wokół osi pionowej ciała i skłony w bok, co będzie sprzyjająco wpływać na mięśnie pleców.
Jak skorygować postawę dorosłego?
W pytaniu, jak skorygować postawę dorosłego, mogą być korzystne podobne zalecenia. Ale również można polecić masaż pleców nogami. Dobrz, jeśli nóżkami po plecach pochodzi dziecko. W pojazdach komunikacji miejskiej lepiej stać tyłem do kierunku jazdy z jedną czy dwiema rękami, założonymi za plecami. Skłonom musi towarzyszyć uginanie nóg w kolanach i w biodrach.
Pożytecznym w tym, jak skorygować postawę, będzie bieg truchtem lub jazda po nieubitej drodze na rowerze. Uniknąć poważnych komplikacji pomogą stałe rozładowania kręgosłupa: ciężary lepiej przenosić w plecakach i torbach, które można powiesić na ramiona (lepiej na dwa), w pracy lepiej wspierać się na oparcie krzesła. Odpowiedzią na pytanie „jak szybko i bez uciążliwych wysiłków skorygować postawę” może zostać pływanie, które jednocześnie pomoże i innym życiowo ważnym układom organizmu być zdrowszymi. Można również polecić uprawianie tańców.
Istnieje ogromna ilość ćwiczeń dla regeneracji kręgosłupa, lecz w pytaniu, jak skorygować postawę, potrzebna stała kontrola tego, czy prosto człowiek trzyma się, czy nie. I lepiej przyuczyć się, a tym bardziej nauczyć dziecko stałego kontrolowania postawy – wtedy będzie łatwiej uniknąć problemów z plecami w każdym wieku.