Jak spacerować z noworodkiem?

jak spacerować z noworodkiem

Jeśli dziecko urodziło się w zimnej porze roku, to wielu rodziców nie wie, czy można spacerować z noworodkiem. Kiedy zaczynać i jak to poprawnie robić. Gdy na ulicy jest śnieg i mróz, oni często wykluczają spacery z dzieckiem, usprawiedliwiając swoją decyzję obawą o jego przeziębienie. Ale spacery i świeże powietrze są potrzebne niemowlęciu i jeśli mróz nie jest poniżej 10 stopni, to nie warto ich odmawiać.

W pierwszym miesiącu - półtora po urodzeniu, ze względu jednak na niestabilną termoregulację nowo narodzonego, spacery na ulicy w zimną pogodę często rekomendują zamieniać trwałym przewietrzaniem pokoju, przy którym dziecko ciepło ubierają i otwierają okno. Lecz po osiągnięciu wieku 5-6 tygodni lepiej zaczynać pełnowartościowe spacery. W pierwszy dzień one trwają mniej więcej 15 minut, a stopniowo zwiększając czas pobytu dziecka na powietrzu o 10 minut dziennie, długość spaceru doprowadzają do jednej godziny. Odzież nie powinna być zbyt ciepła czy zbyt lekka, najczęściej na spacer w mróz zalecają specjalne zimowe kombinezony. Jeśli dziecko jest chore, dopóki nie pozwoli lekarz spacery odpadają.

Jak spacerować z noworodkiem latem w wózku?

Gorącym latem istnieje ryzyko przegrzewania i zaczynać spacerować z maluchem można tylko przy temperaturze poniżej 25 stopni i nie wcześniej niż 2-3 tygodnie po porodzie. Żeby spacerować z noworodkiem, kiedy jest gorąco, należy wiedzieć jak poprawnie go ubrać. Nie wolno ubierać dziecka w odzież z materiału syntetycznego dlatego, że on nie wchłania potu. Jeśli dzienna temperatura jest powyżej 25-30 stopni, to spacerować można tylko rano czy wieczorem.

Harmonogram spacerów nie powinien zbiegać się z harmonogramem karmienia. Nie warto brać ze sobą mieszanki do karmienia – ona może zepsuć się w cieple. Lepiej spacerować między karmieniami, ale latem koniecznie zawsze brać ze sobą picie dla dziecka. Spacerować z dzieckiem latem można dłużej niż zimą – do 2 godzin, zwłaszcza jeśli niemowlę śpi na spacerze. W wózku, dziecko lepiej przysłaniać z góry specjalną pelerynką, która chroni przed owadami i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Nawet latem, nie wolno spacerować bez pozwolenia lekarza, jeśli dziecko jest chore.

Jak spacerować z noworodkiem na balkonie?

Jeśli schodzenie na dół z wózkiem jest skomplikowane, czy obok domu nie ma miejsca na spacer z dzieckiem, spacery zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, można przeprowadzać na balkonie. Do tego wystarczy wynieść dziecko na rękach w ubraniu odpowiadającym do sezonu, czy wynieść w wózku do spania. Czas pobytu na balkonie zazwyczaj zależy od sezonu, natomiast na zamkniętym balkonie czy loggii z dzieckiem można spacerować w każdą pogodę. Należy jednak uwzględniać, czy na balkonie są przeciągi i jak dobrze jest on chroniony przed silnym wiatrem.

 
Powiązane artykuły:
Czy noworodkowi potrzebna jest poduszka?
Kupiliście dziecku piękne łóżeczko, ubraliście go burtami, delikatną bielizną i ułożyliście miękką poduszkę. Oto w tym miejscu - stop! Jesteście pewni, że nowo narodzonemu dziecku wolno spać na poduszce? Poznajcie co myślą o tym powodu lekarze.
Nocne karmienie dziecka - karmienie piersią, sztuczne odżywianie
Organizm nowo narodzonego jest ułożony w taki sposób, że jemu jest potrzebne żywienie nawet w czasie nocny. Aby zrobić ten proces jak bardziej komfortowym dla mamy i dziecka, skorzystajcie z naszych rad, które pomogą w nocnym karmieniu dziecka.
Muzyka klasyczna dla noworodków – co ona daje  i jaką najlepiej włączać?
Chcecie zaszczepić w dziecku cienki muzyczny smak? Zapomnijcie o współczesnych rytmach, włączajcie bobasowi klasykę od samego urodzenia. Akurat taka muzyka oficjalnie jest uznana przez uczonych jako uspokajająca i lecznicza. Czytamy o tym w naszym artykule.
Jak widzą noworodki - jak niemowlę widzi świat?
Jak widzą nowo narodzone dzieci i jak one postrzegają nasz świat, dorośli poznali niedawno. Te pytania niepokoją młode mamy i ojców, przecież bobas i wszystko co dotyczy jego - to najcenniejsze u rodziców. Dalej można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty