Jak szybko przygotować się do egzaminu? Czyli sposoby na skuteczną naukę

jak szybko przygotować się do egzaminu

Wielu uczniów, studentów, a także osób, które zdecydują się na uzyskanie dodatkowego wykształcenia często nie wie, jak szybko przygotować się do egzaminu. A przecież istnieje wiele metod, za pomocą których można szybko zapamiętać duże ilości informacji i doskonale spisać się na egzaminie.

Jak szybko i skutecznie przygotować się do egzaminu?

Na początek rozpatrzymy pierwszy sposób, który jest zalecany przez psychologów. Jak wiadomo człowiek zapamiętuje informacje o wiele lepiej, jeśli nie tylko postrzega ją wizualnie lub na słuch, ale i notuje. Więc, jak nie dziwnie to brzmi, ale ludzie, którzy piszą ściągi, zazwyczaj pamiętają odpowiedzi na bilety o wiele lepiej niż ci, którzy nie korzystają z tej metody. Dlatego pierwszą rzeczą jaką można zrobić, jest przygotowanie ściąg.

Drugi sposób, który również jest w stanie pomóc, to tzw. metoda skojarzeń. Do jej stosowania spróbuj każdą odpowiedź na pytanie zilustrować w swojej wyobraźni za pomocą rysunku. Na przykład jeśli trzeba pamiętać biografię jakiegoś człowieka lub wydarzenie historyczne, można nakręcić jego życie w głowie jak film.

Trzecia metoda szybkiego przygotowania się do egzaminu polega na tym, aby spróbować połączyć już znane człowiekowi fakty z nowymi. Załóżmy, że chcemy zapamiętać formułę: spróbuj podzielić ją na części, niektóre z nich na pewno nie będą dla ciebie "nowe". Dalej wypowiedz w myślach lub na głos to, co już było wiadomo, stopniowo dodając nowe "części" formuły.

Jak szybko przygotować się do egzaminu?

Porozmawiajmy teraz na temat czasu, który należy przeznaczyć na opanowanie nowej informacji. Psychologowie zalecają, aby przeznaczyć na intensywne zajęcia co najmniej trzy dni, a także "prawidłowo" rozdzielać swój czas na zajęcia. Najbardziej skuteczne przygotowanie będzie w godzinach porannych (od 9 do 12), a także wieczornych (od 15 do 20). To właśnie w tym czasie człowiek szybko zapamiętuje informacje. Niemniej ważne jest, aby przeznaczyć przynajmniej pół godziny w dni przygotowania na spacer. Pobyt na świeżym powietrzu przyczynia się do łagodzenia napięcia, a więc zapamiętać informacje można znacznie szybciej i łatwiej.

Należy jeść kaloryczne, ale nietłuste produkty. Specjaliści twierdzą, że gorzka czekolada przyczynia się do poprawy aktywności mózgu, dokładnie tak jak ser, owoce, a także mięso drobiowe. Prawidłowe odżywianie jest niemniej ważne niż odpoczynek i spacery.

Jak bardzo szybko przygotować się do egzaminu?

Jednak nie zawsze człowiek może przeznaczyć na przygotowanie 3 dni, czasem trzeba próbować zapamiętać duże ilości informacji w jeden wieczór i noc. W takim przypadku należy wykonać następujące czynności:

  1. Koniecznie napisz ściągi, przy czym notuj tylko podstawowe fakty, omijając różne szczegóły. Ważne jest, aby pamiętać tylko podstawy.
  2. Nie ślęcz nad książkami przez całą noc. Ważne jest, aby przeznaczyć na sen co najmniej 3-4 godziny, inaczej zdać egzamin po prostu nie uda się, nawet jeśli wkujesz całą książkę na pamięć.
  3. Najpierw zajmij się zapamiętywaniem najbardziej skomplikowanej informacji. Im łatwiejszy jest temat, tym szybciej zapamiętasz informacje, dlatego najpierw należy przygotować najbardziej skomplikowane pytania.
  4. Przed snem jeszcze raz przeczytaj tę informację, którą pamiętasz najgorzej.

Rano nie zapomnij, aby zjeść śniadanie i dopiero po tym jeszcze raz przebiegnij wzrokiem napisane przez ciebie ściągi. Lepiej nie otwierać podręcznika, bo możesz zacząć skupiać się na szczegółach, które nie będą kluczowymi, a dla ciebie ważne jest tylko przypomnienie podstaw.

 
Powiązane artykuły:
Podstawy marketingu. Czyli jak dotrzeć do docelowej grupy klientów?
Współczesny świat biznesu wymaga dosyć przeróżnych przyzwyczajeń i wiedz, bez których nie wolno zostać udanym kierownikiem. Ten artykuł opowie o zasadach marketingu i jego głównych momentach.
Jak zmusić się do nauki? Czyli dlaczego wykształcenie jest ważne?
We wszystkie czasy edukacja grała pierwszoplanową rolę dla wzrostu. Jeśli człowiek ma dosyć ambicji, to problemów z nauczaniem nie będzie. A co robić tym, kto niezbyt pragnie otrzymać nową wiedzę?
Monopol pełny, czyli cechy konkurencji niedoskonałej
Nieobecność konkurencji to marzenie i powód dla szczęścia prawie dla każdego przedsiębiorcy. Lecz znaleźć to we współczesnym świecie staje się bardziej skomplikowane z każdym dniem.
Najbardziej poszukiwane zawody przyszłości. Czyli na jakich specjalistów czeka rynek pracy?
Nie wykluczone, że wiedza o najbardziej poszukiwanych zawodach przyszłości da gwarancję tego, że dzisiejsi absolwenci szkół nie pozostaną bez pracy po zakończeniu nauczania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty